mistä olet löytänyt hoitajan yhdeksi yöksi lapsillesi?
haluttaisiin miehen kanssa tehdä jotain, kun ei olla oltu kahdestaan misään nyt viiteen vuoteen. Kaipaisin vastauksia muilta kuin niiltä, joilla on sukulaisapua tarjolla. Meillä eivät suostu auttamaan.
Kommentit (15)
kun löydät hyvän hoitajan voitte viettää välillä laadukasta aikaa miehen kanssa vaikka käyden syömässä, leffassa, lasillisella ihan muutenkin.
jos on tiedossa hyvä ja luotettava hoitoja josta lapsikin tykkää on kynnys lähtemiseen muutenkin pienempi.
kannattaa!
70 euroa on ihan liikaa koska kotoa poissaolostakin tulee kustannuksia. Lisäksi en jaksaisi haastatella yhden kerran vuoksi hoitajia, jos kerran vuoteen olisi rahaa maksaa. Onnellisia on ne, joilla on sukulaisapua.
Ystävälläni kokemusta. Lapset olivat tykänneet, 3 ja 5-vuotiaat.Nainen oli hiukan alle 30v. Muista soitaa ajoissa ja varata hoitaja, että saatte varmasti. http://www.mll.fi/kasvattajan_tietokulma/perhe-elamaa/mll_apuna_arjessa…
t.2
minä en palkaa koskaan näitä mll hoitajia koska olen saanut luotettavan ja tutun lapsille juuri haastattelemalla.
jos maksaa hoidosta 4¿/tunti tulee esim. leffareissulle hintaa max. 16¿ hoitaja ja leffaliput.
leffaliput maksaa 10 euroa kipale, eli 20 liput ja aikaa menis semmonen 4 h, eli 16 euroa hoitajalle, yht 36euroa, miten laskit että 16 euroa??
mutta idea oli siis että jos panostus yhteiseen aikaan ja parisuhteeseen on n. 36 (leffassakäynti)-50¿ (pitsalla+oluella käynti) illalta niin luulisi nyt sen rahan joskus löytyvän.
meillä on ainakin " aina" yritys päästä jonnekin kahden. onnistuu n. 6 vkon välein.
itsehän pitäisi sen lisäksi vielä mennä hotelliin, ja se maksaa aika paljon.
Vierailija:
minä en palkaa koskaan näitä mll hoitajia koska olen saanut luotettavan ja tutun lapsille juuri haastattelemalla.jos maksaa hoidosta 4¿/tunti tulee esim. leffareissulle hintaa max. 16¿ hoitaja ja leffaliput.
Eihän sillä maksa edes työmatkoja!
Aina vaahdotaan, kuinka lapset ovat tärkeitä jne., mutta ei kuitenkaan olla valmiita maksamaan yhtään niiden hoidosta.
60mk kertaa 4 oli kuitenkin 240mk/kk.
Myöhemmin hoidin opiskelujen ohessa ihan lehti-ilmoituksen perusteella saadussa hommassa 2 lasta 3krt/vko 3-4 tuntia illassa. 100mk/ilta eli vajaa 17¿. Nythän ei ole kysy ansiotyöstä vaan lisätienisteistä. asia on eri tuollaisella nuorella opiskelijalla kuin perheellisellä aikuisella.
Käyn lapsia muiden lapsia hoitamassa iltaisin. Saan 10e/h.
Kummatkin olemme tyytyväisiä summaan. Siis minä ja lastenvanhemmat.
Mielestäni 4e/h on kohtuutonta!
kuka siitä piristyisi, että tekisi hirveät järjestelyt, olisi yhden yön ilman lapsia ja sitten lähtiaikoina odottaisi tuplatyöt kaverinkin lasten hoidossa. Eipä silti, eivät he tällaista apua edes tarvits,e kun kaikilla muilla on isovanhempien apua paitsi meillä.
ainoaastaan ne voivat viettää kahdenkeskistä aikaa, joilla lapset voivat mennä mummolaan ja itse olla kotona. Jos ei tätä mahdollisuutta ole, niin sitten täytyy vaan jaksaa olla lasten kanssa AINA.
vastuullisia. jos asut esim. jossain maalla laita kaupan seinälle ilmoitus ja haastattele hoitajia.