***Kymppikerho 2009*** vko 8
Yhteenveto Kymppikerho 2009 mukana olevista. Jokaisella tavoitteena on noin 10kg painonpudotus.
Tähän mennessä olemme painoa pudottanut yhteensä 42,5kg. Hyvä me!!
Pudottajat:
Nimimerkki: emmanaiti
Pituus: 170cm
Lähtopaino: 84,6kg
Tavoite: 72kg (heinäkuun alkuun mennessa)
Paino nyt: 79,2kg
Pudotusta viime vkolta: -0,4kg
Pudotusta yhteensä: -5,4kg
BMI: 27,4 (alussa 29,3)
Nimimerkki: Essa
Pituus: 151cm
Lähtopaino: 60kg
Tavoite: 50-53kg
Paino nyt: 58kg
Pudotusta yhteensä: -2kg
BMI: 25,4 (alussa 26,3)
Nimimerkki: Hassula
Pituus: 158cm
Lähtöpaino: 80kg
Tavoite: 69kg
Paino nyt: 73,8kg
Pudotusta viime vkolta: -0,4kg
Pudotusta yhteensä: -6,2kg
BMI: 29,6 (alussa 32,46)
Nimimerkki: Ksenja
Pituus: 165cm
Lähtöpaino: 71,5kg
Tavoite: 57kg (heinäkuun alkuun mennessä)
Paino nyt: 67,0kg
Pudotusta viime vkolta: ---
Pudotusta yhteensä: -4,5kg
BMI: 24,6 (alussa 26,3)
Nimimerkki: Lisbe
Pituus: 175cm
Lähtopaino: 85kg
Tavoite: alle 75kg
Paino nyt: 80kg
Pudotusta viime viikolta: +/-0kg
Pudotusta yhteensä: -5kg
BMI: 26,1 (alussa 27,8)
Nimimerkki: Marja08
Pituus: 170cm
Lähtöpaino: 76kg
Tavoite: 66kg
Paino nyt: 74kg
Pudotus yhteensä: -2kg
BMI: 25,6 (alussa 26,3)
Vyötärön ympärys: 86cm (alussa 88cm)
Nimimerkki: Nappi77
Pituus: 150cm
Lähtöpaino: 72kg
Tavoite: 57kg
Paino nyt: 69,6kg
Pudotus viime viikolta: -0,7kg
Pudotus yhteensä: -2,4kg
BMI: 30,9 (alussa 32,0)
Nimimerkki: Paavo5
Pituus: 157 cm
Lähtöpaino: 63,9 kg
Tavoite: 55 kg (Kesäkuun alkuun mennessä)
Paino nyt: 61,2 kg
Pudotus viime viikolla: -0,3kg
Pudotus yhteensä: -2,6 kg
BMI: 24,8 (alussa 25,9)
Nimimerkki: Paletti
Pituus: 173cm
Lähtopaino: 86,4kg
Tavoite: 72kg
Paino nyt: 82,4kg
Pudotusta viime viikolta: -0,4kg
Pudotusta yhteensä: -4kg
BMI: 27,5 (alussa 28,8)
Nimimerkki: Sanki
Pituus: 168cm
Lähtopaino: 81.5kg
Tavoite: 68kg
Paino nyt: 78,5kg
Pudotusta viime viikolta: -0,7kg
Pudotusta yhteensä: -3kg
BMI: 27,8 (alussa 28,9)
Nimimerkki: Tartu
Pituus: 160cm
Lähtöpaino: 72kg
Tavoite: 60kg
Paino nyt: 69kg
Pudotus viime viikolta: -0,5kg
Pudotus yhteensä: -3kg
BMI: 26,9 (alussa 28,1)
Nimimerkki: Vinkkis
Pituus: 169cm
Lähtöpaino: 68,3kg
Tavoite: noin 60kg
Paino nyt: 65,9kg
Pudotus viime viikolta: ---
Pudotus yhteensä: -2,4kg
BMI: 23,1 (alussa 23,9, tavoite 21)
Kevyttä viikkoa kaikille!!
Kommentit (10)
Minä osasin kuitenkin tämän ennakoida. Olin viime viikolla töissä tosi väsynyt ja stressaantunut ja sorruin syömään pari suklaapatukkaakin. Muutenkin söin melko normaalisti, enkä saanut tehtyä itselleni salaatteja ja kevyempiä vaihtoehtoja. Olen itse asiassa melko tyytyväinen että vain 200g tuli plussaa, pelkäsin jo paljon pahempaa.
Tämä viikko onkin sitten lomaa joten ei varmaan suuria pudotuksia ole tälläkään viikolla luvassa. Tulee varmaan käytyä pizzalla ja/tai hampurilaisilla lasten kanssa ainakin kerran ja muutenkaan ei elämä tällä viikolla ole niin säännöllistä noiden syömisten suhteen.
No jos saisi suht 0 viikon nin sekin olisi jo hyvä, jos ensi viikolla taas skarppaisi sit kunnolla.
Eli tiedot nyt:
Nimimerkki:Sanki
Pituus 168cm
Lähtöpaino 81.5kg
Tavoite 68kg
Paino nyt: 78.7kg
Viime viikolta +200g
Pudotusta -2.8kg
Mullakin oli viikonloppuna juhlia, joten kaiken karkin ja herkkuruuan ja kakkujen jälkeen olin ihan varma, että plussaa on tullut, mutta pääsin nollatulokseen kuitenkin, Oon siis ihan tyytyväinen.
Nyt vaan taas takaisin ruotuun.
Nimimerkki: Nappi77
Pituus: 150cm
Lähtöpaino: 72kg
Tavoite: 57kg
Paino nyt: 69,6kg
Pudotus viime viikolta: +-0kg
Pudotus yhteensä: -2,4kg
BMI: 30,9 (alussa 32,0)
Moikka!
Mulla miinusmerkkinen tulos, johon kuitenkin suhtaudun epäillen, koska vatsatauti yllätti viikonloppuna ja sen johdosta hävinnyt paino yleensä palaa, kun nestetasapaino korjaantuu...
Nimimerkki: Hassula
Pituus: 158cm
Lähtöpaino: 80kg
Tavoite: 69kg
Paino nyt: 72,2kg
Pudotusta viime vkolta: -1,6kg
Pudotusta yhteensä: -7,8kg
BMI: 28,9 (alussa 32,46)
Nyt on tulossa kahden viikon "juhlaputki", kun on monet synttärit ym. tulossa, saapa nähdä miten akan käy!
Tsemppiä kaikille uuteen viikkoon!
Pudotusta 100g.
Eilen illalla soin ison pussin karkkia kiukkua helpottamaan. (sunnuntaiaamuna vaaka naytti kilon vahemman kuin tanaan aamulla, harmi) Mulla oli lapset koko viime viikon kipeena ja ulkona en paassyt kaymaan kun pari kertaa pikasesti, seinat rupesi jo kaatumaan paalle. Onneksi kuumeet on laskenut ja huomenna paasen salillakin kaymaan, parempi viikko tulossa..toivottavasti.
Nimimerkki: emmanaiti
Pituus: 170cm
Lähtopaino: 84,6kg
Tavoite: 72kg (heinäkuun alkuun mennessa)
Paino nyt: 79,1kg
Pudotusta viime vkolta: -0,1kg
Pudotusta yhteensä: -5,5kg
BMI: 27,4 (alussa 29,3)
Hyvaa talviloma viikkoa!!
ps. hokasin etta mita suotta mina teidan BMI:ta lasken, helpommalla itsekin paasen kun laitan vaan sen mita te olette kirjoittanut, eli kayttakoot jokainen sita nettilaskuria mita haluaa
Plussaa siis, 100 g onneksi mutta kuitekin. Mulla tää paino on nyt junnannut tässä monta viikkoa ja alkaa ottaa päähän ihan tosissaan.
Tälle viikolle on tiedossa kolmet "herkunsyönnit": Meandi-kutsut, vieraita lauantaina ja synttärit. Ja töissä vielä yksi palaveri, johon onneksi saan itse ostaa tarjottavat enkä tosiaankaan osta pullaa! Eilen kirjoittelin itselleni koko viikoksi "ruokalistan" ja liikuntamäärät, yritän nyt pitää niistä kiinni, ehkä ens viikolla tulostakin olisi.
Ensi viikkoon, koitetaan yhdessä pinnistää :)
Nimimerkki: Paavo5
Pituus: 157 cm
Lähtöpaino: 63,9 kg
Tavoite: 55 kg (Kesäkuun alkuun mennessä)
Paino nyt: 61,3 kg
Pudotus viime viikolla: +0,1kg
Pudotus yhteensä: -2,6 kg
BMI: 24,8 (alussa 25,9)
-500g tälläkin viikolla, mutta ensi viikolla varmasti plussaa minullakin, kun tytön synttärit sunnuntaina..
Nimimerkki: Tartu
Pituus: 160cm
Lähtöpaino: 72kg
Tavoite: 60kg
Paino nyt: 68,5kg
Pudotus viime viikolla: -0,5kg
Pudotus yhteensä: -3,5kg
BMI: 26,5 (alussa 28,1)
Hyvä juttu, Hassula ja Tartu, teillä ainakin oli mennyt alas, ja eikös emmanaidillakin ollut sentään miinus sen luvun edessä...!!!
Tsempataan kaikki tällä viikolla ja miinustetaan viime viikonkin edestä! =D
Itselläni on ensi kuun lopussa pitkä viikonloppu kaupunkikohteessa Keski-Euroopassa edessä ja tarkoitus oli ostaa hiukan uusia vaatteitakin... Tätä vauhtia se ei kannata, joten nyt täytyy kyllä ottaa itseä niskasta kiinni ja etsiä se vika tässä "ohjelmassani". Selkeästi multa puuttuu liikunta, mutta ihan tosiasia on, että mun tämänhetkisessä elämäntilanteessa se on aika mahdotonta... =( No mutta, sitten täytyy pinnistellä sitäkin enemmän ruoan suhteen!
Siis tsemppiä tälle viikolle, ensi maanantaina paremmin tuloksin, eikös??? :x
Taas jäi viime viikko välistä, mutta silloin olisikin ollut vain nollatulosta ilmoitettavana. Nyt onneksi puolen kilon pudotus. Miulla on vanha viisarivaaka, joka näyttää puolen kilon tarkkuudella, ja tulokset heittelee helposti enemmänkin, jos joka aamu vaa'alla käyn. Mutta kyllähän se pidemmällä aikavälillä ihan kertoo, mihin suuntaan olen menossa.
Nimimerkki: Marja08
Pituus: 170cm
Lähtöpaino: 76kg
Tavoite: 66kg
Paino nyt: 73,5kg
Pudotus yhteensä: -2,5 kg
BMI: 25,4 (alussa 26)
Vyötärön ympärys: 84cm (yht. -4 cm)
Viime viikolla ehdin vaunulenkille kolme kertaa, siihen olen tyytyväinen. Viikonvaihteessa repsahdin syömään karkkia ekan kerran melkein kahteen kuukauteen. Harmittaa, mutta nyt aion taas pysyä ruodussa. Täytyy yrittää ehtiä liikkumaan viikonloppuna, nyt viikolla en ehdi mitenkään. Onneksi pari seuraavaa viikkoa ovat vähän vähemmän kiireisiä. Odotan edelleen kovasti kevättä, että voin lähteä hölkkälenkillekin. Sitten on enemmän aikaa ja helpompi saada lapsille hoitoa siksi aikaa.
Tsempataan nyt kaikki, niin ensi viikolla on sitten taas suurimmalla osalla valoisampia kuulumisia. Yhden plussaviikon takia ei vielä kannata luovuttaa kenenkään. Kyllä se paino ihan normaalistikin voi jonkun sata grammaa heitellä suuntaan jos toiseenkin.
Marja
Mutta se oli odotettavissakin. Oltiin viikko etelän lämmössä all inclusive lomalla ja siellä todellakin tuli syötyä koko ajan kaikkia mahdollisia herkkuja ja vielä juotua limsoja + mehujakin päälle... No, alunperinkään en lomalle lähtenyt sillä mielellä että siellä syömisiäni vahtisin, joten olen tyytyväinen ettei tuon enempää kun 500g paino noussut. Miehellä nousi 3kg! Nyt sitten taistelen kotona tuliaissuklaita vastaan, toistaiseksi aika heikolla menestyksellä...
Mutta tosi upeita tuloksia muilla! Hassulakin on jo lähellä tavoitetta, VAU! Jospa noi lukemat saisi minutkin todella pinnistelemään tavoitteen eteen.
Nimimerkki: Vinkkis
Pituus: 169cm
Lähtöpaino: 68,3kg
Tavoite: noin 60kg
Paino nyt: 66,4kg
Pudotus viime viikolta: +500g
Pudotus yhteensä: -1,9kg
BMI: 23,25 (alussa 23,9, tavoite 21)
mutta mulla on nyt jokin pahasti pielessä. Ystäväni epäilee liian vähäistä syömistä, mutta itse en usko siihen. Kyllähän paino tippuu jos liian vähän syö, en oikein usko noihin "säästöliekki"-juttuihin (eli että jos elimistö ei saa tarpeeksi rasvaa niin se alkaa toimia säästöliekillä eikä polta)...?
No oli miten oli, jotain muutoksia täytyy tehdä. Alussa paino lähti kilo per viikko vauhtia, sitten hidastui 400 grammaan ja nyt pamahti tosi ketuttava viikko eli paino lisääntyi 400 g. Täytyy miettiä miten jatkaisin. =(
Tässä yhteenveto
Nimimerkki: Paletti
Pituus: 173cm
Lähtopaino: 86,4kg
Tavoite: 72kg
Paino nyt: 82,8kg
Pudotusta viime viikolta: +0,4kg
Pudotusta yhteensä: -3,6kg
BMI: 27,7 (alussa 28,8) :_|