Raskausdiabeetikoille!
Olen raskausviikolla 10 ja nyt on jo aamupaastot koholla, saa nähdä mitä ne ovat sitten puolessa välissä raskautta :(
Nyt kuitenkin jokapäiväisellä liikunnalla ja ruokavaliolla olen saanut pidettyä arvot hyvinä. Koko ajan kuitenkin pelottaa, että milloin joudun piikille. Onko se pistäminen kamalaa? Verensokerin saan otettua itseltä ilman mitään ongelmia, ensimmäinen kerta oli KAMALA mutta nykyään ei tee ollenkaan heikkoa. Siinä insuliinipiikissä taitaa näkyä se piikki? :/ Pitääkö se ihan lyödä elokuvatyyliin reiteen vai työntää pikkuhiljaa? Kirveleekö? Käykö kipeää?
Entä osaatteko sanoa onko nuudelit terveellistä syötävää? Niissä näyttäisi olevan paljon makaroneja vähemmän hiilihydraatteja, mistähän kummasta voi johtua ku nekin tehdään vehnäjauhoista?
Moninkertainen raskaudiabeetikko vastaa ;) Kahdessa raskaudessa oon insuliinille joutunut.Se ihan eka pistäminen tuntui ensin vähän arveluttavalta,mutta äkkiä siihen tottuu.Mulla oli siis käytössä pikainsuliini,joka pistetään mahanahkaan.Onhan siinä kynässä se neula sellanen vajaa sentin mittainen,mutta ei se kyllä juurikaan satu.Paitsi jos vahingossa onnistuu pistämään pintaverisuoneen,se saattaa kirpaista.Loppuraskaudessa on tietty joskus hankala saada hyvää otetta niistä vatsamakkaroista,kun on jo nahka pinkeänä ;)Kaiken kaikkiaan kuitenkin sanoisin,ettei se pistäminen oo mitenkään maita mullistava juttu,ellei siitä itse sellaista tee =)
Sari