Ulkomaille muuttaminen raskaana ollessa?
Onko kukaan muuttanut EU -alueelle raskaana ollessa, siten että on jäänyt suomalaiset sosiaaliturvan piiriin? Mitä asioita pitää ottaa huomioon? Kuinka esim. neuvolajutut toimii? Miten toimitaan ns Kelakorvattavien lääkkeiden kanssa? Itsella on aikeissa muutto Espanjaan, mutta tulisimme synnyttämään Suomeen. Lentokoneeseenhan ei pääse enää 36 raskausviikon jälkeen.
Arvostan jokaista vinkkiä, koska tää asia on mulle ihan uusi.
Kommentit (3)
... että itse olisin siis synnyttänyt Meksikossa. Vähemmän hankalaa varmasti jos tulet tänne synnyttämään.
T. Nemilia ja Kupla 17+0
Moi! Mä asun Teneriffalla. Espanjan maakunnilla on kaikilla omat terveydenhuoltosysteemintä eli en tiedä päteekö nämä tiedot muualla kuin Kanarian saarilla. Luulisin kuitenkin, et suurinpiirtein samoin toimisi.
Sun pitää ennen Suomesta lähtöä hakea Kelasta(?) se Euroopan terveyskortti jonka varmaan tiesitkin. Se periaatteessa korvaa vain äkilliset sairaudet, mutta käytännössä ainakin mitä oon täällä nähnyt, niin korvaa myös lääkkeet. "Kelan" osuus täällä lääkkeistä on muistaakseni 80% ja muutenkin lääkkeet on halpoja. Jostain lääkkeestä kerran maksoin 8 senttiä reseptin kera. Neuvoloita Espanjassa ei ole. Käydään tocogynellä (raskauksiin erikoistunut gyne) ja kätilöllä ja sit omalta lääkäriltä haetaan ainakin täällä verikokeitten tulokset. Sitä en tiedä kuuluuko ultrat ja nuo kätilöt yms tuon Eurooppakortin katteeseen. Luulisin, mutta en ole varma. Kannattaa varmaan kelasta kysyä, luulisi, että osaisivat avustaa asiassa. Eka asia mikä sun pitäis Espanjaan saapuessa tehdä, on rekisteröityä lääkärille paikallisessa terveyskeskuksessa. Sinne tarviit passin ja sen EU kortin. Se oma lääkäri sitten lähettää tarvittaessa verikokeisiin ja kätilölle ja gynelle. Täällä tehdään 4 ultraa raskauden aikana. Yksi jokaisen kolmanneksen aikana ja sitten niiden lisäks viikkojen 20-22 välissä on selektiivinen (rakenne) ultra. Mut noi varmaan riippuu maakunnasta.
Mutta mä oon täällä asunut 6 ja puol vuotta ja oon siis Espanjan sosiaaliturvan piirissä. Suomen Kela kortin taisin lähettää pois jo ensimmäisten kuukausien aikana. Jos sulla on muuta kysyttävää, niin kysy ihmeessä :)
... mutta sitten viivästy tuo muutto ja jäätiinkiin raskausajaksi suomeen. Meksikoon siis oltiin menossa. Noista lääkkeistä en tiedä, mutta ainakin meillä neuvolantäti antoi vinkin, että pitäisimme kirjat Suomessa, sillä matkustaa saa vuodeksikin kerrallaan. Niin ja sitten "voi tulla käymään taas kotona sukulaisten luona hetkeksi aikaa". Eli siis olisimme virallisesti asuneet isäni luona, vaikka olisimme jo olleet käytännössä katsoen toisessa maassa. Jotta saat äippärahat niin sinun täytyy saada neuvolasta raskaustodistus muistaakseni viikolla 22. Meillä kyllä neuvolan täti olisi ollut eri reilu ja luvannut lähettää sen isäni luo kunhan olisin lähettänyt Meksikosta hänelle lääkärin todistuksen, että raskaus jatkuu. Meidän lähtö olisi siis ollut jo raskaus viikolla 19.
Neuvola jutuista en Espanjassa osaa sanoa kun en ole asiaan perehtynyt. Enkä tunnekaan ketään espanjalaista tyttöä, joka osaisi asiasta kertoa. Miehet ei varmastikaan ole niin perillä näistä :) Äitiyspakkauksestakaan en osaa sanoa, kun en sitä ehtinyt selvittelemään... Itse olin sen vaikka valmis ostamaan kun kerta eka on kyseessä niin kuuluuhan se asiaan :) Tsemppiä paljon. Tuolla ulkosuomalaisissa odottajien keskusteluissa on varmasti espanjassakin asuvia!