Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko olemassa nostorajoitusta raskaana olevalle (työssä)?

22.11.2008 |

Työskentelen varastohommissa ja työnkuvani on nostaa laatikoita ja purkaa ja täydentää niitä, seistä koko päivän. Odotan toista lasta ja viikkoja nyt 31.

Haluaisin tietää onko jossakin työsuojelussa mainittu nostorajoitus raskausaikana työskentelevälle tai vaikkapa yleisesti naisille nostorajoitus?



Viimeksi jäin selkä- ja lantiokipujen takia pois rv 25 seisomatyöstä ja lantio oli niin kipeä etten pystynyt nukkumaan kuin puoli-istuvassa asenossa viimeiset kaksi kuukautta. Nyt teen periaatteessa vastaavaa työtä mutta fyysisempää koska nostelen painavia laatikoita. Olinkin jo kuukauden sairaslomalla mutta nyt olen palannut takaisin hommiin ja olen ollut 2 viikkoa, yritän sinnitellä vielä kaksi viikkoa. Nostamista vaikeuttaa se, koska maha on niin iso etten pysty nostaa laatikkoa eteeni vaan joudun kantamaan sitä kyljen puolella ja nostoasento on todella epäergonominen. Nyt tunnen että samat lantiovaivat ovat alkaneet ja en halua tulla yhtä kipeäksi kuin viimeksi.

TYönantajani on jo aikaisemmin tehnyt useita työturvallisuuteen liittyviä laiminlyöntejä, joten siksikin kiinnostaa tämä nostorajoitusasia! Onko työntekijän tehtävä ottaa selvää nostorajoituksesta vai onko se työnantajan tehtävä kertoa työntekijälle? Hän on ollut koko ajan tietoinen raskaudestani. Työnantaja ei myöskään pysty järjestämään kevyempää työtä..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

5kg painavampaa ei suositella nostettavaksi.

Vierailija
2/3 |
22.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joitain suosituksia voi olla, mutta ei mitään lakiin kirjoitettua maksimipainoa, jonka saisi nostaa raskausaikana. Taitaa olla oman kunnon mukaan!



Tottakai työsuojeluasiat ja niistä huolehtiminen kuuluvat sekä työnantajalle ja työnjohdolle, mutta myös työntekijöille (esimerkiksi voimassa olevien työsuojelu- ja turvallisuusohjeiden noudattaminen). Mitään nostorajoitusta ei kuitenkaan ole (joten ei se taida olla työnantajan homma sellasesta kertoa, mitä ei ole olemassa?). Mutta sekin on paljon henkilöstä kiinni: toiset ovat esimerkiksi voimakkaampia kuin toiset, ja jotkut raskaana olevat pystyvät työskentelemään fyysisessä työssä pidempään kuin toiset raskaana olevat.



Itse suosittelisin sinulle, että jos olet jo lantiovaivoista sairaslomalla ollut, niin kipinkapin työterveyshuoltoon hakemaan sairaslomaa. Itse kärsin raskausaikana SI-nivelkivuista (jopa kävely oli tuskaa), ja tarpeen vaatiessa hain sairaslomaa vaivaan.



Kannattaa tutustua myös oman alasi työehtosopimukseen. Sieltä selviää paljon, esimerkiksi miten pitäisi menetellä, jos/kun työnantaja ei pysty järjestämään kevyempää työtä.



Mutta jos minä olisin sinä, niin en enää sinnittelisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli työturvallisuuslaista ja googlettamalla löytyy myös paljon tietoa, ei sieltä työehtosopimuksista oikeen mitään löydykään.



Tässä esimerkiksi yksi linkki:



http://www.nettineuvo.fi/index.asp



aiheella työ ja raskaus.



Mut nyt öitä!