Voisiko se kolmen pojan jälkeen todella olla TYTTÖ?!?
Kertokaapa te useamman lapsen Äidit, että onko tytön ja pojan odottamisessa eroja? Meillä siis 3 poikaa ja tämä neljännen odotus tuntuu jotenkin erilaiselta... Pahoinvointia on ollu joka raskaudessa, niin tässäkin, mutta hieman lievempänä. Samoin rinnat ei ole ollenkaan kipeet tai turvonnet, toisin, kuin joka aikaisemmassa raskaudessa. Tässä vaiheessa viimeistään on mentävä liivi-kauppaan, kun ei vanhoihin enää mitenkään mahdu! ;) Mielihalutkin on ihan erilaiset jne... Näin kolmen pojan jälkeen en osaa edes tyttöä kuvitella meille! Mutta jotenkin vaan tuntuu niin erilaiselta, vai kuvittelenko vaan? Kenelläkään kokemuksia asiasta? :)
Viveca rv 9+2
Kommentit (7)
.. yhtään mihinkään " uskomuksiin" ts, vatsan muotoon, mielihaluihin, rintojen kasvuun tms eli en pidä niitä merkkeinä tulevasta sukupuolesta. Esikoista odottaessani KAIKKI ihmiset olivat sitä mieltä, ettei se voi olla kuin poika - kaikki ns. merkit viittasivat poikaan. Tyttö tuli ja vielä kuvankaunis!!
Mitä esim. rintoihin tulee, ei minulla esim. toisessa raskaudessa ole ollut mitään rintaoireita ja lääkärit ym. sanoivat sen johtuvan yksinkertaisesti siitä, että rinnoissa on tapahtunut maitorauhasen ja tiehyiden muutokset jo ekassa raskaudessa ja rinnat ovat näin ollen " valmiit" - maidon nousu puuttuu. Eli itse uskon vahvasti siihen, vaikkei minulla kolmea lasta olekaan tai enempää tai edes poikaa, että jokainen raskaus vain on erilainen ja elimistö reagoi siihen eri tavalla tai sitten täsmälleen kuten aiemminkin, oli sukupuoli mikä tahansa. On se aina kiva seurata noita uskomuksia, mutta minusta niissä aina jokin mättää eli toiset uskovat jonkun asian merkitsevän esim. poikaa ja toisten mielestä se tarkoittaakin tytttöä.
Onnea raskauteesi jokatapauksessa!
Nazu ja pikkukakkonen rv 30+0
..mut ei minusta mulla ainakaa mtn eroja ollu odotuksissa... paitsi tyttömaha oli enemmän ns esillä.. mut se selittynee sillä että typy paino eniten syntyessään elikkäs huikiat 4660g! :D mut kyllä se siis voi olla mahd et 3 pojan tai useammanki jäkeen tyttö tulis.. ite en vieläkää meinaa uskoa typyä todeksi.. on se vaan niin ihmeellistä ny nuita punasia vaatteita käytellä.. :) ja mikä parasta.. kaikki neljä lasta ovat terveitä.. :) sehän se kuitenkin tärkeintä on... että suht terveinä saavat syntyä ja toivon mukaan myöskin elää.. :) piän peukkuja jos se sullekkin typy nyt tulis.. :)
Ylläoleva ÄitiVm82 kirjoitti: " ja mikä parasta.. kaikki neljä lasta ovat terveitä.. :) "
Ja hymy vielä perässä. Totta on,että terveistä lapsista saa olla kiitollinen. Mutta onko se niin " parasta" ? Olisiko vähemmän parasta ja vähemmän mukavaa,jos teille annettaisiin jollain tavalla sairas lapsi? Veljeni perheeseen syntyi juuri toinen lapsi, joka on down-lapsi. Olen asiaa tässä muutamien päivien ajan ajatellut, ja olemme koko suvun voimin aivan yhtä lailla kiitollisia tästä down-lapsestakin. En missään nimessä menisi sinuna tuommoisia asioita kirjoittamaan, sillä täällä on varmasti paljon ihmisiä jotka ovat saaneet/ läheiset ovat saaneet sairaita lapsia. Myös teille/läheisillesi voidaan antaa ei-terve lapsi - olisi aika varmasti ajatella asiaa. Ei-terveet lapset ovat myös ihania, tervetulleita ja rakkaita heti syntymästään saakka - ja aivan yhtä parasta siinä missä terveetkin lapset!
Enkä ajattele millään tavalla tätä kyseistä down-lasta sairaaksi - hän on vain vähän erilainen, erityislapsi, joka kasvaa ja kehittyy hieman eri tavalla, mutta joka tulee ilahduttamaan veljeni ja koko sukumme elämää aivan todella, ja jolta tulemme varmasti saamaan niin niin paljon kaikkea sellaista mitä emme muilta saa!
Tämä oli mielipiteeni. Pisti vain niin silmään ja sydämeen, kun tuollaista täällä joutuu lukemaan...
Eiköhän jokainen äiti toivo saavansa terveen lapsen? Onko siinä jotain pahaa?
Tottakai sitten loppujen lopuksi erityislapsikin on omalle äidilleen rakkaista rakkain, mutta ei nyt ketään voi tuomita ajattelutavasta, että toivoo tervettä lasta.
Minni rv10+3, joka toivoo tervettä lasta
naapuri odotti mielestään aivan varmasti tyttöä kahden pojan jälkeen (niin erilainen raskaus), mutta 3. poika tuli. Mutta ihan varmasti kolmen pojan jälkeen voi tulla tyttö. Meille tuli kaksospoikien jälkeen tyttö ja onni oli sanoin kuvaamatonta. = Mielestäni nykypäivänä saa toivoa tiettyä sukupuolta, eikä siitä pitäisi syyllistää. Ja saa toivoa jopa terveitä lapsia sukupuolen lisäksi ilman, että pitäisi tuntea syyllisyyttä.
kyllä kai se on selvää, että kaikki toivovat tervettä lasta, eihän kukaan vammaista tai sairasta toivo! Mutta se mitä sitten tulee, niin se on eri asia, ja siihen jokainen perhe suhtautuu omalla tavallaan. Minusta on tekopyhää tuomita terveistä lapsistaan iloitsevat ihmiset. Jos elämä tuo eteen terveitä lapsia, niin saahan siitä iloita, ja todella kaikki varmasti iloitsevat. Kyllähän elämä tuo muutenkin vaikeita asioita eteen, mutta ei kai kukaan niitä itselleen toivo, vaikka niiden kanssa sitten eletään, jotkut paremmin kuin toiset.
Mulla nyt neljäs poika tulossa (katsottu 4 kertaa ultralla ja selvästi näkynyt) olin IHAN varma että tulossa tyttö, koska:
- oli alussa pahoinvointia, ennen ei koskaan
- rinnat kasvoivat paljon enemmän kuin ennen
- aina on ennen suolainen maistunut, nyt olen ollut liiaksikin sellaisen makean perään, mikä ei muulloinkaan maistuisi
- sisäinen " vaisto" muka kertoi ja tuntui siltä että tyttö tulossa
- ei ole tullut viivaa mahaan, kuin ennen on tullut
- maha ennen levinnyt sivuille, nyt on kuin pallo edessä
Mutta siis poika tulossa...tai sitten olisi kyllä ihme ja kumma jos tyttö putkahtaisi!
Ras-mam ja poitsu rv 39+4