Tammikuisten lauantaipino - kai meitä vielä on???
Heips. En löytänyt pinoa ja ajattelin heti, että eikai kaikki muut ole päässeet jo synnärille vauvaa hakemaan? Tosin onhan nyt lauantaikin, että moni varmaan juoksee vielä kaupassa hakemassa suppareihin vauhtia. ;) Täällä vaan ei oo mitään mielenkiintoisia kauppoja missä hypätä. Mitä ihmettä sitä taas tekisi, kun pakkastakin on -25 ¤C!?! Ulkoilemaan olisi lähtenyt niiiiiin mielelläni, olisi tehnyt mieli tehdä extra pitkä lenkki, mikä nykyään tarkoittaa sellasta paria-kolmea kilsaa, heh. ; )
S:t on ihan turhia, ei ne tehoa!!! Eikä mikään muukaan. Pää hajoaa pikkuhiljaa, mutta yritetään silti se viikko vielä kestää, niin eiköhän se nyytti jollain konstin ole sitten kainalossa!
T: Daisy rv 41+2
Kommentit (6)
täällä ei nimittäin mitään edistystä, ei supparin supparia. Eikä ajatus käynnistymistä edistävästä lenkistä -25 asteen pakkasessa innosta. Ei kai järkevä vauva tällaseen pakkaseen haluaiskaan syntyä?
Tekemistä kotona kyllä riittäis, kärsimättömyys vaan vaivaa ja ehkä vielä enemmän muiden kärsimättömyys. Koko ajan on ollut tiedossa, että raskauden normaali kesto on 40 vko +- 2 vko, miks sen nyt pitää olla niin ihmeellistä että tulee se +2 vko? Pitäiskö syntymättömien vauvojenkin noudattaa aikuisten keksimiä määräaikoja...
Pelkään kumminkin pahoin, että jos ens ke joudun yliaikaiskontrolliin, joudun saman tien käynnistykseen, etteivät joutuis viikonlopun alla käynnistelemään. Te, jotka olette jo yliaikaiskontrollissa olleet, mitä kaikkea siellä tehdään/katsotaan?
hyviä hermoja kaikille, mulla alkaa olla kiristymässä,
sini rv 41+3
Yöllä ei supistellut yhtään, vaikka kävin eilen pitkähköllä kävelyllä koirien ja miehen kanssa ja sitten vielä juostiin kaupoilla.
Täytyy varmaan laittaa koirille tänään haalarit päälle ja raahata ne ulos, vaikka onkin -20 (meidän koirat inhoaa kylmää). Sitten vois imuroida koko kämpän ja jos vielä jaksaa, niin lähteä kiertelemään kauppoja. :)
Mulla tuli hieman lisäuskoa, että vauva ehkä sittenkin syntyy jopa aika piankin, koska limatulppa irtosi eilen. Tiedän kyllä, että se ei välttämättä kerro mitään, mutta sai ainakin paremmalle tuulelle.
Totesin eilen, että vauva taitaa ainakin luonteensa puolesta tulla mieheeni: miettii viime hetkeen saakka, varsinkin isompia päätöksiä, että mitä sitä kannattaisi tehdä. ;)
pusu 40+5
Aina vaan yhtenä palana.
Tai mä alan jo asennoitua siihen maanantain käynnistykseen, joka on JO ylihuomenna!!! Eihän se toki vielä takuu oo sille, että sais maanantain s-päiväkseen, mutta ainaki jotain rupee tapahtumaan.
Sini kyseli, mitä tapahtuu yliaikakontrollis. En tiedä, paljoko on paikkakunnalla eri käytäntöjä, mutta multa otettiin sikiön sydänäänikäyrää jonku aikaa eli noin vartti, verenpaineet mitattiin, pisunäytteenki sain antaa. Sisätutkimus tehtiin(kohdunsuun tilanne) ja ultrattiin vauvan kokoo ja napavirtauksia. Ja taidettiin mitata vielä sf-mittaki. Kaikki oli ok. Ehkä ne olis sen jo eilen käynnistäny, jos esim. virtauksis olis ollu jotain hämminkiä.
Mut nyt pidän maanantaita sillä silmällä, enkä enää yritä saada synnytystä kotikonstein käyntiin. Siitä ei todella taida olla minkäänlaista hyötyä, kaikki konstit tuli nimittäin kokeiltua, paitsi risiiniöljy...
Mutta jaksellaan vielä joitaki päiviä, kyllä ne vaavit sieltä sitte aikanaan syntyy!!!
Hemppa ja sitkee Mukuli 41+4
Kyllä tässä alkaa itselläki v...käyrä nouseen ku viikon ajan on joka päivä jotain oireita ollu mut mitään ei sit kumminkaan oo tapahtunu... Toissa iltana alkoi sellainen etova olo jota on jatkunu edelleen. Koko eilisen päivän kyl supisteli mut ei niin kipeästi et ois tarvinu lähtä. Nyt tuolla mahassa on joku ihme jumppahetki menos et ilmeisesti ei ainakaan oo syntymässä ku eikö vauvan pitäis rauhoittua ennen synnytystä mut meillä vaan poljetaan jaloilla... Että tällainen valituspäivä meillä!!!
Maanantaina nauvolaan ni kuulee onko mitään edistystä tapahtunu ja sit loppuviikolle kontrolliin synnärille. Toivottavasti sit jo katsovat käynnistystä jos ei oo syntyny!
Jaksamista kaikille!!!!
Marika 41+1
Piti tulla katsomaan, joko on pino hävinnyt, mutta en ole siis ainoa, jolla vauva yhä viivyttelee. Kaupassa kun kävimme, sanoin ihan samaa mitä joku muukin täällä mainitsi; kukapa tälläseen pakkaseen haluaisi syntyä, katsotaan sitten lauhemmalla :)
Juu, ei auta siivous, sauna, siideri eikä seksi, kaikki tuli taas eilen/aamulla kokeiltua. Samoin kun viime viikonloppuna. Ei ole meilläkään vauva mitenkään " hiljentynyt" , vaan jyskää iltapäivästä yöhön välillä aika mahdottomasti. Eli ei ainakaan siltä pohjalta lupaavalta näytä.
Ma menen ylimääräiselle käynnille neuvolaan, kun Tays aika on vasta pe. Th sanoi puhelimessa aikaa varatessani, että jos vaan jotakin syytä keksitään, niin voisi lähetteellä tays:iin laittaa. Mutta kun mä voin niin hyvin ja kaikki arvot yms. on suorastaan loistavat, niin taitaa olla turha toivo. En nyt kuitenkaan halua vauvan sydänäänistä mitään huolestuttavaa löydettävän. Katsellaan ja jaksellaan!
Dagmar 41+1
Ja yö oli aika pettymys verrattuna edelliseen. Silloin jo tuli jokseenkin säännöllisesti supistuksia, mutta tänä yönä tuli vain epäsäännöllisesti silloin tällöin. Sen verran että joskus heräsin. Ja aamupäivän aikana on tullut muutama hassu. Että ei kovin hääppöistä.
Selkää jomottaa, ja alapään " luut" on tosi hellänä, sais kyllä jo pikkuhiljaa tulla loppu tälle hommalle. Kait se pitää lähteä iltapäivällä ulos ja kauppaan jos auttais edes vähäsen.
Aamulla oli jotenkin niin surkea olo, kun taas heräsi uuteen aamuun eikä mitään uutta. Minä sitten siinä itkua tihrustin aamiaspöydässä johon mies sanoi jotain että " ei tuo itsesäälissä kieriskely mitään auta!" No joo, onhan se niin, olen vaan saanut niin tarpeekseni tästä jo :)))
ronsu 40+6