Lue keskustelun säännöt.
Onko Prednisolon lääkityksellä haitallista vaikutusta sikiöön?
06.10.2010 |
Syön sitä annoksella 10mg x 1. Ei voi lopettaakaan kun nivelet tulehtuvat heti. Tai ylipäätäänkin minkälaisia vaikutuksia sillä voi olla sikiöön.?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Hei!
Osa tutkimuksista viittaa lisääntyneeseen huuli-suulakihalkioiden riskiin, mutta riskin lisäys on pieni eikä juuri poikkea taustariskistä. Halkio-riskin osalta herkin ajankohta on ensimmäiset 12 viikkoa.
Taustariskillä tarkoitetaan sitä, että jokaiseen raskauteen liittyy 3% riski ( kolmella lapsella sadasta) on jotakin poikkeavaa ilman, että äiti altistuu millekään raskauden aikana.
Prednisolonia voidaan käyttää läpi raskauden myös alkuraskaudessa, silloin kun se äidin sairauden kannalta on selkeästi aiheellista.
Pitkäaikainen (useita kuukausia) kortikosteroidien käyttö raskauden aikana on liitetty lisääntyneeseen riskiin sikiön kasvun hidastumisesta. Tähän voi osaltaan vaikuttaa myös äidin perussairaus ja siihen käytetyt muutkin lääkkeet.
Tiivistetysti voidaan siis sanoa, että selkein aihein prednisolonia voi käyttää läpi raskauden ja riski ei oleellisesti poikkea taustariskistä.
terveisin, Hannemari Leppiniemi