mitä pikkulikalle 1v lahjaksi?nukenvaunut?
vinkkejä kaipailen :) onkohan liian aikaista hommata nukenvaunut?!
Kommentit (8)
keittiötavaroita, siis leikkiastioita, ruokia, kattiloita yms. Ne ovat meillä ainakin tosi kovassa käytössä olleet pikään.
Eivät nukenvaunutkaan varmasti huono ole, tosin jos on pieni koti niin ne vievät paljon tilaa eikä niitä saa ikinä kaappiin tai muuten pois laitettua.
Tiip
Esim. sanko ja lapio vois olla hyvät. Ite toivon pian 1-vuotiaalle pojalleni pientä muovista kastelukannua, jolla voi kastella pihan kukkia ja leikkiä kylvyssä. Lisäksi toivotaan palloa ja sormivärejä.
Jos tilaa on, niin tosiaan joku pukattava juttu voi olla kiva tai sitten ajettava muovimopo tms.
Me annettiin tytöllemme 1v lahjaksi nukenvaunut, ihan samanlaiset ku millaset lastenvaunut sillä itsellä on. Brio tekee sellasia minikopioita, löydettiin vielä samanvärisetki! :)
kannattaa ostaa nuken sateenvarjorattaat. Ne saa kätevästi kasaan ja kaappiin. Ovat vielä kevyetkin pienen työntää:) Meillä ihan ykkösjuttu.
Meillä 1v tyttö on tykännyt pehmolelujen lisäksi kovasti sellaisista palapeleistä, joissa on tartuntanupit, dubloillakin jo leikkii, pinottavat purkit on suosikkeja ja taaperokärry oli ihan ykkönen kävelemään opettelussa. Hyviä leluja on myös pallot, hiekkalelut, perässä vedettävä brion koira ja renkaat, joita voi pujottaa tolppaan.
Lelukaupoissa kannattaa kanssa kysyä, mitä yksi vuotiaalle voisi ajatella.
Crispiina ja tytteli 1v2kk
Palapelit, duplot, pinottavat purkit, ja vauva-nukke. Ja kuvakirjat! Niin, ja uusin ykkössuosikki on Little People-sarjan traktori ja peräkärry sekä pikku-ukkelit ja eläimet.
Taaperokärrylle ei vielä ole käyttöä, kun ei kävele, mutta sekin saatiin jo joululahjaksi. 1v. lahjaksi saatiin myös Plaston muovimopo, joka on varmaan tosi kiva jonkun ajan päästä.
taaperokärry, plaston mopo, hiekkalelu juttuja, vaatetta,
3 pyörä joka menee 10kk asti.
Tuo jälkimmäinen on meillä ollut tosi hyvä! Tyttö täyttää kohta 1v ja ollaan ostettu se
jo aikaisemmin, tykkää tosi paljon istua ja matkustaa :D
Nukenvaunut on varmaan suosittu lahja. Ainakin meillä olleet kovassa käytössä heti kun oppi kävelemään 11kk. Nukevanut oli ostettu jo aikaisemmin odottaman käyttöä, kun edullisesti löytyi.