Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuorsaava 4-vuotias

15.07.2007 |

Meidän 4-vuotias neiti on alkanut nyt kesän aikana kuorsaamaan.

Onko muita kuorsaavia lapsia vai oilisiko aihetta käydä lääkärillä moisen takia?

Tyttö kuorsaa melkoisen lujaa. Tutuilla ei ole kuorsaavia lapsia,joten olen hieman ymmälläni asian suhteen.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen kuorsasi todella kovaa, kun oli vajaa kolmevuotias. Aikamme sitä kuunneltiin, kunnes lääkärille menimme. Syynä oli suurentunut nielurisa ja liimakorva :( Leikkaushan siitä seurasi ja korvien putkitus. Myöhemmin neidiltä on leikattu myös kitarisa. Kuorsaaminen loppui ja neidin yöuni parani. Kannattaa ehdottomasti käydä lääkärillä ja nimenomaan korvalääkärillä.

Vierailija
2/6 |
15.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varaanpa sitten sopivan hetken tultua ajan lääkäriltä. Eli kunhan saadaan lomareissut tehtyä

Kaipa Mehiläisen lastenlääkäritkin osaavat asiansa.

Arvauskeskukseen en neitiä vie ellei ole aivan pakko.



Onkin ollut jotenkin sellainen olo ettei tuo nyt ihan normaalia ole kun neiti yöstä toiseen kuorsaa,vaikkei ole edes flunssainen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

..kuorsattiin ja mentiin korvalääkärille. Korvalääkäri ei edes katsonut kurkkuun kun sanoi, että kuorsaus ja huonosti nukkuminen riittävät jo siihen, että leikataan kitarisa. Elokuussa leikkaukseen ja toivon todella, että saamme vihdoin nukuttua. Poika nyt 2v3kk.

Vierailija
4/6 |
16.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

leikattiin sekä kita- että nielurisa. Kuorsaus loppui siihen, lapsi alkoi myös syödä paremmin :)

Vierailija
5/6 |
16.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten uniapnea on alidiagnosoitu sairaus, jonka oireina kuorsaus, yöhikoilu, levoton nukkuminen. Yleensä helpottuu risojen poistolle, mutta meillä tauti niin paha, että tarvitaan cpap-laitetta hengittämisen tukena nukkuessa. Eli siis nykyisillä tiedoilla suhtaudun vakavasti lasten kuorsaamiseen.

Vierailija
6/6 |
16.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varaanpa sitten ajan korvalääkäriltä.

Kiitokset vastauksistanne.

Neiti tosiaan nukkuu myös levottomasti.