Tumppubodyja tai tumppuja?
Mistä voisin hankkia, ettei naama olisi aivan naarmuilla? Äitiyspakkauksen tumput pysyy jotenkin kädessä, jotkut lahjaksi saadut lyhyemmät eivät lainkaan. Neiti on 6 päivän ikäinen ja tänään kun kotiuduimme havaisimme heti ongelmia ilman sairaalan tumppubodyja...
Mönkijäinen ja neiti 6 vrk
Kommentit (12)
Raapiiko naamaa niin kovasti ja miksi? Onko kynnet leikattu?
Meillä noin pienellä käytettiin pelkkiä tumppuja. Ihan hyvin pysyivät vielä tuossa vaiheessa kädessä. En ollut tumppubodyja edes ennen synnäriä nähnyt :)
Noin pienen vauvan kynsiähän ei suositella vielä leikattavaksi, joten muutakaan vaihtoehtoa ei ole kuin laittaa käsiin jotain.
-Tintti
Meillä ainakin on kaikilta lapsilta leikattu kynnet synnärillä heti alkajaisiksi ja sen jälkeen 1-2 kertaa viikossa kynsien kasvuvauhdin mukaan. Naarmuilta on säästytty.
... kynsivallin tulehdusriskin vuoksi. En löytänyt Kättäriltä aikanaan saatua vauvanhoito-ohjetta, mutta näin ohjeistaa myös esim. Gylden, Outi: Suomalainen Vauvakirja (Otava). Tuokin kirja suosittelee juuri tumppujen tai tumppybodyjen käyttämistä alkuun.
-Tintti
Meille sanottiin sairaalassa ja myös eilisellä neuvolatädin vierailulla, että kynsien leikkuu aloitetaan aikaisintaan 2 viikon iässä juuri tulehdusriskin vuoksi.
Lisäksi vauvalla on äitinsä tavoin tosi huono ääreisverenkierto?, ensimmäisen vuorokauden sormet ja varpaat sinersivät ja olivat tosi kylmät ja ovat tosi kylmät edelleen. Meille suositeltiinkin tumppujen käyttöä tästäkin syystä.
Vauvan kädet käyvät välillä kovin ja pieniä naarmuja (ei siis mitään rupea tai vakavampaa, mutta äidin mielestä ikäviä " jälkiä" ) syntyy tumpuitta.
Mutta siis meillä ainakin ollaan oltu tyytyväisiä tumppujen/tumppubodyjen käyttäjiä, sehän on hyvä ettei kaikilla ole tarvetta, koska niitä kuitenkin on vaikeampi hankkia kuin tavallisia bodyja.
Me&Mamalta löytyy tumppubodyja. Osoite on http://www.meandmama.fi.
Valitse vasemmalta VAUVAT 50-80 CM, alusasut, luomupuuvillaiset. Sieltä pitäis löytyä.
Meillä oli metsinkäisen tumppubodeja: www.metsinkainen.fi. Lähettävät kyllä, vaikkei nettisivuilta kaikkea löytyisikään.
Näillä sivuilla on mainittu mm. www.anselmiina.fi, jolla on myös tumppubodeja. Itse en ole testannut.
Ne ainakin pysyvät hyvin niin jalassa kuin kädessäkin, joten vetäise ne ensiavuksi pikkuisen käsiin, kunnes löydät sopivia bodyja tai tumppuja.
Kovin pitkävartisia tumppuja en muista missään nähneeni, mutta sukat tosiaan ajavat saman asian. Mahtaisikohan tumppubodeja olla ihan jossain ruotsalaisketjun liikkeessä, vai muistankohan ihan väärin tuollaista joskus kuulleeni..?
Anselmiinasta tilasin heti kokeeksi, harmi että sai vain valkoisena. Taidan nyt kokeilla niitä sukkia. Hassua, että bodyja ei ole oikein saatavilla vaikka luulisi muillakin niille käyttöä olevan...
Mutta kiitos teille vastanneille avustanne.
Mönkijäinen ja tyttönen
Metsinkäisen sivuilla kohdassa Luomupuuvillatuotteet on vauvan setti, jonka kohdalla lukee: " Bodya saatavana myös tumpullisena."
Uudessa äitiyspakkauksessa on Kinderit-merkkinen tumppubody, ja tätä merkkiähän myy mm. Sokos, Stockmann ja monet lastenvaateliikkeet. Olisikohan vastaavaa bodya myös myytävässä mallistossa?
Onnea etsintääsi!
Minä löysin yllätyksekseni Jyväskylän H&M:stä vauvan puuvillaisia pikkutumppuja. On siis varmaan monessa muussakin H&M:ssä. Jyväskylässä löytyi myös niitä tumppubodeja, muistelen nähneeni Pippi-merkkisiä JR-Juniorit liikkeessä. Saattaisi löytyä muistakin Pippi-vaatteita myyvistä liikkeistä, mitä sinun paikkakunnallasi sattuisi olemaan?
En tosiaan lukenut kunnolla, löytyihän sieltä metsinkäisestäkin tumppubodyja. Siskoni löysi yhden 56 cm tumppubodyn (name it) myllystä lastenvaateliikkeestä. Missään lähistön lastenvaateliikkeistä ei ole tumpullisia bodyja, kun soittelin ne läpi. Mutta tilasin nyt metsinkäiseltäkin yhden ja sieltä ja anselmiinasta saa tilattua sitten tarpeen vaatiessa lisää/isompaa.
Mukavaa, että täältä löytyi apua. Kiitos kaikille.