5-vuotias mummun kanssa lentokoneella kotimaassa?
 Olemme suunnitelleet, että 5-vuotias poikamme pääsisi kesällä matkustamaan mummun kanssa lentokoneella meiltä mummulaan, mutta nyt tuli mieleen, että tarvitaanko silloin lapselle erikseen jotain henkilöllisyystodistusta tms. tai pitääkö mummun jotenkin todistaa, että lapsi matkustaa vanhempien luvalla hänen kanssaan tms.? (Eihän sitä kyllä kukaan kysy junassa tai bussissakaan...)
 Jos jollain on kokemuksia, niin kuulisin mielelläni.
Kommentit (5)
 Hei,
 tyttömme lensi mummon kanssa kotimaassa pari vuotta sitten ollessan 3 v, eikä ainakaan silloin kyselty mitään. Oisko jollain muulla tuoreempaa tietoa...Ruusu-Liisa:
mummu lensi meidän 2-veen kanssa ja tarvittiin ainoastaan kelakortti mukaan.
 Mietin vielä, että riittääkö lapselle henkkariksi ihan se perusmallinen (kuvaton) kela-kortti, vai pitäisikö olla sellainen, jossa on valokuva?
 Ruusu-Liisa
 Me asumme Belgiassa ja täällä tarvitaan kunnanviraston todistama lupalappu jos alaikäinen matkustaa muun kuin vanhemman/huoltajan kanssa.
 Voisthan vaikka laittaa lupalapun mummon matkaan yhteystietoineen, vaikkei sitä virallisesti vaaditakaan.
on lupa matkustaa. Mutta kela-kortti tai muu henkilötodistus täytyy olla kaikilla matkustajilla. Ja lähetiessä kannattaa huomoida, ettei ole nesteitä käsimatkatavaroissa. Tarkempaa tietoa tuosta nesteasiasta saa varmasti finnairin sivuilta.