Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

vauvan valvominen aamuyöstä

29.09.2006 |

Meidän pariviikkoinen haluaa valvoa aamuyön tunnit klo 3-6 ja äiskä tietty nukkua. Vaikka hän on noinkin pieni niin häntä ei varmaan saa totuttaa siihen että noustaan seurustelemaan. Mutta mitä pitäis tehdä pikku hiljaa asialle? Hän nukahtaa kyllä rinnalle, mutta kun laittaa omaan sänkyyn niin sitten herää vaikka kuinka peittelee peiton alle tiiviisti.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai valvooko vain ja katselee?



Meillä vauva 1½kk valvoskelee toisinaan aamuöisin kun ei ole vielä ihan selkeää rytmiä. Tai rytmi on mutta heittää välissä häränpyllyä:)



Vauva nukkuu meidän keskessä ja jos herää niin saa siinä katsella omikseen. Pitää tottua pienestä asti siihen että kukaan ei seurustele öisin, valoja ei sytytellä eikä telkkaria lähdetän katsomaan. Mies lähtis vauvan kanssa kattoon yöllä videoita, mutta olen jyrkästi kieltänyt! Esikoisen kanssa teimme sen virheen että noustiin aina ylös (valvoi alkuyöstä esim. klo 23-02) ja pistettiin telkkari päälle että itse pysyy hereillä. Äkkiä tottui ettei seurustella kun päätettiin ettein öisin valvota.



Jos ei vauva itke niin anna valvoa siellä sängyssään. Pikkuhiljaa sitten käännät kelloa kun on vähän isompi ja jaksaa valvoa paremmin. Jos itkee niin voisko vauva olla vieressä jos siinä kuitenkin on rauhallisempi?



Minä en edes puhu yöllä vauvalle mitään vaikka hän kuinka valvoo ja koittaa tuijottaa mua seurustelun kipeenä. Saatan kääntään selänkin hälle, tosin tyttö on hoksannut miten tutti pudotetaan suusta pois niin sitä saa olla vähän väliä laittamassa;)



Delfine ja tytöt 12/03 ja 08/06

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla