Jonathan 63 EUR vai Travalle Remu 69,90
Näitä haalareita tässä vertailen. Hinnan ero on kuitenkin sen verran pieni, että kumpihan kannattaisi ostaa 2-vuotiaalle? Tuo Jonathan on Jesper Junior vakiohinta ja Remun hinta on Sokoksen syyskuun tarjous, joten vielä pari päivää aikaa miettiä.
Kommentit (14)
joten sen puoleen ei varmaan mitään väliä ole. Mulla on 2v pojalla Jonathan ja hyvin toimii. Olkoonkin sitten halvemman oloinen, minun mielestä se on kivan näköinen ja hyvä ulkopuku lapselle.
Mä tosin muutenkin suhtaudun vähän nihkeästi tähän älyttömään haalarivertailuun, tuntuu niin kummalta ettei ilman jonkun tietyn merkkistä haalaria pärjäisi. Meillä on Jonathan siksi että löysin kirpparilta sen hintaan 4,70E, joten se siitä miettimisestä minkä merkkisen haalarin lapselleni ostaisin ja mikä olisi paras. :)
nää haalarit on äideille joku statuskysymys, niin kuin auto miehille. Mitä suloisin, rakastetuin ja tasapainoisin lapsi voi olla vanhoissa kuluneissa öö-merkkisissä haalareissa. Itse hän ei siitä piittaa eivätkä muuta lapset. Se kauneus asustaa edelleen muualla kuin ulkokuoressa:). Mua naurattaa nää merkkiäidit. Tässä meidän lähellä yks hyvä esimerkki. Kaikki on merkkikamaa niin lapsilla kuin äidilläkin. Lapsi kuitenkin mitä kovin ja aggressiivisin tapaus!
joten voit tällä kertaa minusta valita ihan ulkonäköperustein :-)
Kuule emmariina, minulle ainakin on tärkeämpi hyvä laatu kuin merkki. Tarjoustalon merkkiä öö haalarit ei yleensä kestä kulutusta kuten parempilaatuiset haalarit, joita voi kierrättää sisarukselta toiselle. Eikä ne esimerkiksi pidä vettä yhtä hyvin. Itse kyllä voin ostaa haalarit kirppikseltäkin, mutta silloin erityisesti vain hyvälaatuisia, etteivät hajoa ekassa käytössä.
Mutta ap:n kysymykseen. meillä on ollut molempia haalareita ja ainakin minusta Remut ovat hitusen laadukkaampia ja kestävämpiä. Tosin eivät Jonathanitkaan huonoja ole.
REIMA, REIMA JA VIELÄ KERRAN REIMA!!! Joittenkin elämästä ei tule mitään ilman REIMAA!!! Ihan hyvin pärjää muillakin merkeillä.
erittäin hyvät kokemukset Jonathanista, ainoa haalari joka on kestänyt koko talven rispaantumatta mistäänkohdin. viime talvena testattiin Rasavil ja alta kahdessa kuussa oli polvet puhki ja pepussa palkeenkieli =/ , kuten kaikissa muissakin merkeissä joita käytetty.Palataan takas Jonathaniin =)
Oman kokemuksen mukaan molemmat ovat hyviä haalareita, enkä usko että laadussa tai käyttöominaisuuksissa olisi hirveästi eroa.... joten valitsisin sen haalarin mikä olisi mielestäni parhaimman näköinen.
Mutta sen verran tyytyväisiä on oltu, että ei olla muita merkkejä kokeiltukaan. Remut kun saa yleensä kampanjatarjouksista juuri tuohon reilun 60e hintaan (ainakin viime vuonna oli City-Marketeissa 64 e), niin se on mun mielestä ollut kohtuullinen hinta laadukkaasta haalarista.
Remu ei ole kokonaan kosteussuojattu, yläosa siis ei ole, mutta en ole sitä kaivannutkaan. Alaosa kestävää ja kosteuden pitävää materiaalia. Helppo pitää puhtaana ihan vaan kostealla pyyhkimällä, ei ole tarvinnut montaa kertaa pesukoneessa pyörittää. Kaikinpuolin toimiva ja laadukas haalari, värit nyt yleensä vähän tylsiä (paitsi viime vuonna oli kiva), mutta pääasia on käyttömukavuus ja kestävyys. Hyvinä ja siisteinä ovat säilyneet esikoisen jäljiltä, joten meidän tuleva kakkonen " saa" sitten käyttää esikoisen vanhoja haalareita.
Mä oon tykännyt kahdella lapsellani Jonathanin sekä välikausi että talvihaalareista. Ne ovat kestäneet hyvin kahdella, menis vielä kolmannellakin:)
Remusta mulla ei ole kokemuksia. Mäkin tekisin niin kuin joku ehdotti eli ottaisin kumman ulkonäkö miellyttää enemmän:)
ainoa ero minkä olen huomannut on hupussa. jonathanissa on tavallinen " pyöreä" huppu ja remussa on hupun etureunassa ne läpät jotka saa tarralla suljettua leuan alle.
itse olen valinnut näiden välillä yleensä joko ulkonäköperustein tai kumman olen saanut edullisemmin alesta. viime aikoina olen suosinut enempi remua sillä jonathanit ovat olleet minusta aivan kamalan värisiä.
sen, joka miellyttää enemmän silmää / jos on jo asusteet niin sen, johon ne sopii. Tai vaikka jos on jo talvikengät, niin valitse se haalari kumpaan kengät paremmin sopii :)
Ei tuo ole kovin iso ongelma, nuo haalarit aika samaa kamaa.
Meillä on Remu-haalari viime vuodelta, ja se on kestänyt hyvin, ja ollut helppohoitoinen. Ainoa miinuspuoli verrattuna edelliseen Rukka-haalariin on pukemista vaikeuttava sisävuori. Se ei luista yhtään, joten lapsen on välillä vaikea pukea itse.
ei komeuksia Jonathanista.
Remu citymarketin lokakuun plussa-tarjouksena 63.90. Saat lisäaikaa miettimiseen :)
Jonathan on musta halvemman ja huonomman oloinen, vaikka itse sitä olemmekin käyttäneet. Jos olisin tajunnut ajoissa Remun, olisin ehdottomasti päätynyt siihen.