Perhepedissä nukuttamisesta vinkkejä kaivataan
Meidän neiti on 1kk ja masuvaivat ovat ottaneet vallan viikko sitten. Helpottaakseni yöuniamme ajattelin antaa vauvan jäädä nukkumaan sänkyymme yösyötöiltä, koska tissille nukahtaa rauhallisena. Ei kyllä ole kokemusta miten kauan olisi siinä rauhallinen kun olen nostanut aina röyhtäisemään ja sit omaan sänkyyn laitettua on masukipristelyihin / pukluihin heti herännyt vaikka olisi röyhtäissytkin.
Huolettaa kuitenkin ettenkö vahingossa käänny unessa vauvan päälle ja meneeköhän ne ' paremmat' unet siihen huolehtimiseen. ja mites röyhtäytys? Jos röyhtäytän niin sama kai se jos sit omaan sänkyyn laittaa sen tuhat kertaa / parin tunnin kantelun jälkeen? Eli positiivisia vinkkejä perhepedissä nukuttamiseen.
Ei taida olla oikein fiksua tekstiä mut enpä ole juuri nukkunutkaan. Toivottavasti vinkkejä tulee.
Kommentit (4)
Jouduimme siirtymään siihen, kun neiti yksinkertaisesti kieltäytyi nukkumasta omassa sängyssään... Valvotti aamuneljään kunnes keksimme ottaa viereen nukkumaan. Kapalossa kiljui kuin syötävä ja yritti kaivaa käsiään esiin... Eli kahden kk:n ikään nukkui omassa sängyssään (tai sitten ei nukkunut) ja nyt kuukauden olemme nukkuneet yhdessä. Eipä tuosta mitään ongelmia ole ollut. Alussa tietty vähän hermostutti ja oma uni oli huonoa, mutta jotenkin nykyään tiedostaa unessaankin vauvan lähelläolon ja rajummat käännökset ovat jääneet minulta ja mieheltä pois. Meillä herätään vasta aamulla 5-7 aikaan syömään ekan kerran (tosin nukkumaanmenoaika on edelleenkin puolenyön jälkeen), joten uni maittaa lämpimässä hyvin.
Minä syötän sängyssä istualtani, röyhtäytys menee siinä samalla. Välillä on puklua sängyssä, mutta ainahan ne lakanat voi aamulla vaihtaa. Joka kerta en kyllä syömisen jälkeen edes röyhtäytä, jos vauva tuntuu olevan tissistä irroittaessaan tosi syvässä unessa. Pierujumpalla ne ylimääräiset ilmat sitten ennen aamupesua irtoavat. Oletkos muuten sitä ilmavaivoihin kokeillut? Meillä tehoaa. On oppinut sitä kautta ihan itsekin töräyttelemään jo varsin komeasti... ;)
Välillä kyllä tuntuu siltä, että olisi ihanaa, kun olisi " normaali" lapsi, joka nukkuu omassa sängyssään ja menee seitsemältä nukkumaan, mutta minkäs teet. Meillä eletään nyt perhepedissä, joka ei loppujen lopuksi ihan mahdottoman kamala vaihtoehto kuitenkaan ole... Onpahan vauva lähellä ja voin kuulostella helposti hengitystä milloin siltä tuntuu. :)
Meillä vauva nukkuu välissämme omalla " tyynyllään" , joka on käytännössä pieni tyynynliina, jonka sisällä on ohuenohut vanu. Alussa nukutin vauvaa korkeammalla kuin itse olin, mutta kolmekuukautinen tahtoo jo liikkua sen verran, että neiti kierähteli jomman kumman nskaan säännölliseti. Ongelma poistui, kun laskimme lapsen alas...
nukutaan perhepedissä " olosuhteiden pakosta" eli kaikki nukumme parhaiten vierekkäin. Parin viikon ikäisestä nukutimme tyttöä omaan sänkyyn ja jopa omaan huoneeseen, koska en saanut itse nukuttua kun hän piti yöääntelyään. Noin kuukauden iässä tyttö siirtyi oman pinniksensä kanssa takaisin sänkymme viereen, ihan vain väliaikaisesti, jatkuvien yöheräämisten sekä nukahtamisvaikeuksien takia ja muutaman kehnon yön jälkeen väliimme, kun huomasin ettei hän silloin yleensä herää kuin kerran 5-6h unien jälkeen ja nukkuu taas 4-5h, jos hänet ylipäänsä sai omaan sänkyyn nukahtamaan.
Minä myös pelkäsin alkuun, että jos vaikka jompi kumpi kääntyy vauvan päälle, mutta turhaan. Tosin neiti on ollut isokokoinen alusta lähtien. Varmuuden vuoksi olen kuitenkin laittanut tytön hieman ylemmäs, eli vatsa meidän kasvojen kohdalla ja meillä myös on tytöllä oma tyynyliina :) Niin että muutama yö meni alkuun vähän huonommilla unilla noita " vaaroja" pohtien ja varoen, mutta nykyään nukun tosi hyvin ja tyttökin on alkanut öisin kiilata/valua isänsä puolelle, jolloin minä saan enemmän tilaa :)
Meillä on myös välillä haaveissa, että nukkuisipa neiti kiltisti omassa sängyssä, jonne nukahtaisi itse (Jäisi sitä aikaa parisuhteellekin ;)),, eikä perhepeti ollut missään välissä meillä nukkumisvaihtoehtona. Jotenkin tähän on nyt vaan päädytty ja oikeastaan ilman univelkoja selvitty. Kai ne tule sitten kun tyttö siirtyy omaan sänkyyn...Olenkin ajatellut, että neiti saa nukkua joko välissämme tai pinniksessään sängyssämme kiinni siihen saakka kun syö säännöllisesti öisin, kun yöt eli imetys on niin PALJON helpompia!!! Lisäksi on jotenkin niin ihanaa kun tuommoinen pieni on ihan kainalossa kiinni..:)
Joten jos perhepeti tuntuu teille hyvältä ratkaisulta niin siitä vaan...Kyllä ne vaistot nukkuessakin pelaavat ja tosiaan imetyksenkin voi hoitaa puoliunessa, jolloin nuo heräämisetkin vähenevät :))
maaly ja Ida-neiti 3kk+
Meillä vauva 1kk iässä alkoi huomata eron jos joutui röyhtäytyksen jälkeen omaan sänkyyn/ takas isoon sänkyyn " perhepetiin" . Isossa sängyssä nukutti paremmin, joten meillä aloin laittaa sinne takaisin, kun ei enää muuten tullut mistään mitään päivisin. Yksi konsti saada omaan sänkyyn on ollut laittaa kapaloon, jolloinka lämpö säilyy sylistä laitettaessa mihin tahansa, ja yksi paikka jossa on viihtynyt 1kk ikäisestä on sitteri, siinä masuvaivat on vähäisempiä ilmeisesti ja saa kakattuakin siinä aina paremmin kun on vähän sopivasti kippurassa siinä.
Jostain olen lukenut, että vaisto kyllä pitää huolen, ettei vauvan päälle käänny vahingossa normaalisti, mikäli nyt ei ole juovuksissa tai vahvoissa lääkkeissä tms. Ja itse saan kyllä nukuttua. Meillä on tosin 180cm leveä sänky, ja 160 leveässä kun on tullut myös nukuttua niin onnistuu sekin, hieman enempi saa kyllä varoa kääntyessään. 180cm leveässä pystyy nukkumaan neljäkin henkeä jo.. Ja vauvoilla on luontainen mekanismi, että ne vapauttaa hengityksen ja nostaa päätään jos joutuukin masulleen. Tai jos peiton kulma menee naamalle, oli perhepedissä tai ei, meillä ainaskin älähtää pian, kun se häiritsee. Perhepedissä voi laittaa vauvan ylemmäs ja oman tyynyn alemmas, jolloinka voi nukkua vapaammin, kun että pieni vauva olis siinä kainalossa. Isompi lapsihan voi ollakin kainalossa.
Mies meillä on se, jota on häirinnyt perhepeti, mutta on tottunut jo, alussa meni kyllä pari viikkoa ettei osannut nukkua kuin toisella kyljellään.