Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

muita jotka eivät ole aloittaneet d-lisää?

23.06.2006 |

Meillä vauva 5 viikkoa enkä ole vielä aloittanut d-vitamiinia. Ootteko kaikki muut aloittaneet heti kun käsketään? Jos et niin miksi?

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
23.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vitamiinit tulee antaa joka päivä vauvalle. Näin ehkäistään riisitautia. Näin minulle sanottiin neuvolassa. Ja muutenkin vauvoille on ehdottoman tärkeää saada oikea määrä vitamiinia joka ikinen päivä.

Vierailija
2/16 |
23.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kaipaisin vastauksia sellaisilta, jotka eivät ole suosituksia noudattaneet. Uskaltaako muut tunnustaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
23.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saanko udella miksi et ole antanut d-vitamiinia? Takoitukseni ei missään nimessä ole kritisoida tai muutenkaan arvostella valintaasi, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Oon kyllä monesti täällä palstalla lukenut, että joku on jättänyt vitamiinit pois esim vatsavaivojen takia, ja muistaakseni joskus joku ei tosiaan ollut edes aloittanutkaan.



Meillä 4 kk tyttö ja ollaan kyllä syöty vitamiineja, en sillä tavalla voi auttaa, mutta olis kiva kuulla vähän toisenlaisista menettelytavoista.



Minzy

Vierailija
4/16 |
23.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis miksi et ole aloittanut? Ajatteletko, että niistä olisi jotain haittaa?

Vierailija
5/16 |
23.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

etten antanut D-vitamiinia ensimmäisten 2,5 kuukauden aikana, tämä ihan neuvolan suostumuksella.

Sama tehtiin myös edellisen lapsen aikaan, johtuen kovasta koliikista molemmilla jota jopa Jekovittipat vielä voimistivat!

Toki aloitin ne heti kun koliikki loppui, tarkoitus ei ollutkaan olla kokonaan antamatta muuta kuin sen alun kovien masutuskien ajan!

Vierailija
6/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä myös. En antanut ensimmäiseen 4kk d-vitskuja. Siis aloitin kyllä silloin 2vkoa vanhana, mutta mielestämme vauvalle tuli niistä vielä lisävaivoja, joten jätimme alkukuukausiksi pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisella tuli d-vitamiinista kovat mahavaivat ja siksi tällä en ole vielä aloittanut. Hain vain tukea, että muitakin on, jotka ei oo heti antanu ja vauvat silti terveitä, oletettavasti?

Vierailija
8/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika hassua, että haet tukea siihen, ettet ole aloittanut d-vitamiinin antamista vauvallesi. Onko se sitten jotenkin ok olla antamatta d-vitamiinia, kun kerran on muitakin, jotka eivät ole aloittaneet?



Ymmärrän, jos kokeilee ensin kaikkia d-vitamiinivalmisteita ja silti tulee kovia mahakipuja, että siirtää aloittamista eteenpäin. Mutta ettet edes kokeile, niin en oikein ymmärrä.



Oletko lukenut riisitaudista? Se ei tule yhtenä yönä eikä kaikille. Riisitauti alkaa yleensä ensimmäisen ikävuoden lopulla vasta. Noh, mutta lueppa lisää esimerkiksi linkistä http://www.saunalahti.fi/arnoldus/d_vitam.html



Mutta teet mitä teet, niin itse ainakin kokeilisin vaikka niitä miedoimpia d-tippoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Minä en ainakaan nyt toiselle lapselle aio aloittaa d-vitamiinia ihan heti.



Esikoinen sai jekovitistä ihan karmeat mahavaivat ja myöhemmin todettiin laajat allergiatkin. Nyt kakkonen on 2 vkoa vanha ja en aio d-vitamiinia ihan heti aloittaa. Ihan siksi, että haluan antaa pikkuisen suoliston kehittyä rauhassa ennenkuin sitä aletaan rääkkäämään, kun allergioiden pelossa eletään tämän toisenkin lapsen kanssa. Nyt kun toistaiseksi vielä rintamaitokin sopii, niin ei ole mitään kiirettä rasittaa vauvan elimistöä muilla aineilla.



Kysyin tätä asiaa esikoisen allergialääkäriltä joka puolsi myöskin tätä kantaani, kesällä voi d-vitamiinien kanssa ottaa vähän rennommin kun antaa lapselle vähän aurinkokylpyjä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuolla luomuperheet puolella, siellä on juttua aiheesta, ja ihmillä muutakin tietoa asiasta kuin neuvolan suositus.



Br1t

Vierailija
12/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolan suositukset eivät ole mitään terkkareiden kahvipöytäkeskusteluissa kehittämiä juttuja, näin kärjistetysti ilmaisten. Suositusten takana on tutkimuksia ja asiantuntijaryhmiä.



Voi olla, että jollekin lapselle D-vitamiinista voi olla jopa haittaa, mutta väestötasolla D-vitamiinin saannin varmistaminen on todella tärkeää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...kuten sanoin kannattaa käydä tuolla luomuperheiden puolella asiasta lukemassa. Kyse ei ole tosiaan terkkareiden mielipitesitä(tai no jossain määrin kyllä on, meillä esim korvikevauvalle ei tarvii antaa kun jossain taas tarvii) mutta d-vitamiinista ollaan yleisesti ottaen montaa mieltä. Mitä tuolta luomupuolelta luin niin se ei kuulemma edes ole vitamiini vaan hormoni. Jaa no en tiedä totuutta tässä(kään) asiassa, kunhan vaan ehdotin siellä käymään. Ja sieltä löytyy tietoa muistakin tutkimuksista kuin niistä joihin suomalainen neuvolajärjestelmä suosituksensa pohjaa.



Ja muitakin vaihtoehtoja on kuin nuo jekovitit ja devitolit, kalanmaksaöljyä ainakin moni kuulemma käyttää.



Mutta edelleen, käy luomuperheiden puolella jos olet kiinnostunut:)



Minulla ei ole asiasta omaa kokemusta eikä sen puoleen mielipidettäkään. Meillä poika ei kuitenkaans aa d-vitamiinia koska terkkari sanoi ettei sitä tarvitse.



Br1t

Vierailija
14/16 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

D-vitamiini (tai oikeastaan yksi sen muodoista, ihossa muodostuva D3 eli kolekalsiferoli) on tavallaan hormoni, koska elimistö pystyy muodostamaan sitä itse. Toisaalta, D-vitamiini on vitamiini siinä mielessä, että se on välttämätön ravintoaine, jota pitää saada ravinnosta tai lisistä. Se aika, jolloin D-vitamiinia muodostuu ihossa tarpeeksi, on Suomessa lyhyt. Kyse ei siis ole siitä, että lapsille suositeltaisiin hormoneja ;)



Mutta joo, vaihtoehtoja onneksi on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
25.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

AINAKIN LUUSTOLLE ERITTÄIN TÄRKEÄ VITAMIINI. NYT RAKENNETAAN SITÄ RANKAA MIKÄ SITTEN VÄHÄN YLI 2-KYMPPISENÄ ALKAA JO RAPISTUA. SILLOIN EI SIIS OLE ENÄÄ NIIN PALJON TEHTÄVISSÄ LUUSTON HYVÄKSI.

Vierailija
16/16 |
26.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me aloitettiin kahden viikon ikäisenä, ja jo yhdestä tipasta ihan älyttömät iltahuudot, toisin sanoen tyttö kirkui koko illan. Mua neuvottiin, että tauko olisi paikallaan, mutta eipä auttanut sekään.



4 vkon ikäisenä alkoi koliikkivaiva, ja nyt tyttö 7vkon ikäinen, ja illat menee klo 19-22 huutaessa. Tähänkö vielä sitten d-vitamiinitippoja!?

Juu, ei kiitos. Olkoon muut mitä mieltä tahansa! Minä en lastani enempää kiusaa. Ehtiihän sen aloittaa sittenkin kun pienen vatsa on vähän kehittymeenpi. Tämä on mun maalaisjärkeä.