**HELMIKUUN HELMET** joulukuulumisille!!!
Heippa Helmet!
Mitenkäs se joulu meni ja oltiinkos sitä oltu kiltteinä? :)
Meillä joulu meni mummilassa oikein hyvin ja kovin oltiin oltu kiltteinä! Lahjoja tuli yllin kyllin... Eeli uskaltautui joulupukin syliinkin ja olisi istunut siinä vaikka kuinka kauan. Hieman oli pieni ihmeissään niiden pakettien kanssa, joiden keskellä istui ja yritti repiä papereita pois. :)
Esikoinen tuli joulun vietosta isänsä luota Tapanina ja hänkin sai paaaaljon lahjoja, jotka tuntuivat kaikki olevan mieluisia. :)
Nyt sitten kohti uutta vuotta. Jokos olette lupauksia miettineet? ;) Jotain pitää keksiä ja tuttu ja turvallinen lupaus ainakin minulla on painon pudotus... heh! Siinäpä sitä onkin homaa, että saisi vielä 10kg elopainostaan pois...
Miten aiotte ottaa uuden vuoden vastaan? Me ajellaan mummilaan uudeksikin vuodeksi, koska esikoinen ei jouluna siellä ollut ja tahtoo nähdä " varaisovanhemmat" . :) Toisaalta ihan kiva mennä sinne, koska siellä maaseudun rauhassa ei niin kovasti rakettien pauke kuulu, että Eeli niihin heräisi ja esikoinenkaan ei oikein ole rakettien ystävä. Sädetikkuja poltellaan ja tinat valetaan, siinä on suunnitelmat.
Mutta, mukavaa alkanutta viikkoa kaikille ja parempaa tulevaa vuotta!!! :) Ainakin se tuo tullessaan 1v. syntymäpäivän meidän helminyyteillemme - ajatella! :)
Kommentit (8)
meidän helmiHIRVIÖriiviö kävelee/juoksee.. apua oon niin väsynyt.. huutaa ja nauraa kikattaa vaan mennessään.. tekee oikeen kunniakierrosta, joulukuusen pallot alas, cd:t alas, kenkätelineestä kengät alas.. ja nauraa hirveesti kun yritän MAHAN kanssa juosta perässä.. niin meillehän tulee tää toinen jo.. 13vkon päästä? about... argh.. ja jos se oppii vauhdinhurman yhtä aikasin kuin hilma niin voi ei.. onneksi on leikkikehä ja ostin eilen uuden sitterin tulokkaalle.. oon oikeen vanginvartija.. tällä hetkellä hilma seisoo tietokonepöydän alla ja paukuttaa tulostimen päälle ja pois päältä.. enkä jaksa estää, onneksi on tuo huonompi tulostin).. tää on ihan hurja ikä??? mutta on kyllä niin kullanmuru tyttö.. suurimmaksi osaksi iloinen, hymyilee niin että hammaskalusto loistaa, sitten on hurja valkoinen hiuspehko ja aina äänessä!! huutelen perään EI, EI ja hilma huutaa takaisin EI EI tai ÄITI... on vieläkin aika pienikokoinen ja siksi näyttääkin tosi hauskalta kun juoksee kullanvärisissä jumppatossuissa ympäri kämppää.. semmoinen pienen vaahtosammuttimen kokoinen.. ultrassa sanottiin että hilma saa kaveriksi pikku Topin.. :)
onpas sekava kirjoitus mutta juoksin koko ajan hilman perässä... ja siis hilma on oppinut Ei sanan.. tiedän aina kun se meinaa tehdä pahuuksia siitä kun se itse rupeaa sanomaan ei ei ei ei ja kävelee pahuuksien teko kohdetta kohti.. mulla rupeaa naurattamaan kauheasti jo etukäteen ja arvatkaa vaan uskooko se.. vetelee jouluvaloja katsoo silmiin ja hokee ei ei ei ei..
Laura
Meillä meni joulu oikein mukavissa merkeissä. Aatonaattona anoppilassa, aattona kotona, joulupäivänä hyvillä kavereilla, joilla on samanikäisiä lapsia, ja tapaninpäivänä omalla äidilläni. Suurin osa ihmisistä asuu samalla paikkakunnalla, joten vaikka kyläpaikkoja piisasi, ei matkustamista onneksi tullut liikaa. Kaikki olivat kai olleet tarpeeksi kilttejä (äitikin, joka välillä potee huonoa omaatuntoa, kun lasten kanssa kisaillessa pinna palaa liian helposti), kun pukki oli käynyt tuomassa lahjoja ihan joka paikkaan. Selitinkin esikoiselle, että nyt loppuu taas lahjojen saanti pitkäksi aikaa eikä niitä enää satele joka päivä. Helmineitimme ei ollut kovinkaan kiinnostunut omista lahjoistaan, mutta isoveljen autot ja leikkiastiat kiinnostivat kovasti ja isoveikka taas leikki ahkerasti pikkusiskon saamalla opetuskoiralla, joka opettaa värejä, aakkosia, ruumiinosia, numeroita, lauluja ja vaikka mitä.
Uusi vuosi otetaan vastaan kavereiden mökillä. Sinne tulee muitakin samanikäisiä lapsia, ulkoillaan, saunotaan, syödään hyvin jne. Kuulostaa tosi ihanalta, toivottavasti vain kelit suosivat edelleen.
Töihin olisi tarkoitus palata syyskuun alussa. Hitsi vieköön, juuri nyt tuntuu, että voisin olla kotona pidempäänkin. Sitä paitsi mulla on ihan selvästi niin, että tätä kuopusta pitää vauvana pidempään, ja tuntuu aika ikävältä ajatukselta viedä hänet hoitoon edes silloin reilu 1,5-vuotiaana (vaikka olemme veljen hoitopaikkaan olleet tosi tyytyväisiä). Mutta kai se siitä, täytyy kuitenkin mennä tienaamaan asuntolainarahoja.
Meilläkin riittää melkoista vilskettä tällä hetkellä. Kuopus ei vielä osaa seisoa tai kävellä ilman tukea, mutta tukea vasten sujuu kyllä, ja konttaamalla neiti vipeltää eteenpäin hirmuista vauhtia. Täälläkin pidetään äiti työllistettynä, kun esikoinen ja kuopus yhdessä heittelevät lelunsa sikin sokin, vetelevät vaatteita hyllyiltä alas, repivät lehtiä, räpläilevät kodintekniikkaa jne. jne. jne. Esikoinen osaa kyllä olla nätistikin, mutta kun kuopus ei vielä tajua, mikä on kiellettyä ja tekee näitä juttuja, esikoinen menee nauraen auttamaan häntä paikkojen sotkemisessa. Lisäksi kuopus haluaa olla koko ajan esikoisen lähellä, vaikka esikoinen ei ole asiasta yhtä innoissaan, leikkii hänen leluillaan, yrittää vetää lautasta ja kuppia esikoisen matalalta ruokapöydältä alas esikoisen syödessä, konttaa vessaan, kun esikko on siellä potalla yms. Ennen lasten nukkumaanmenoa ei kyllä ehdi käytännössä hetkeäkään istua paikoillaan. Esikoinen on siis 2,5 v.
Mutta nyt täytyy mennä siivoamaan ja ruokaa valmistelemaan. Oikein hyvää tulevaa vuotta kaikille!
Joulu tuli ja meni!!! Jotenkin sääli, kun sitä niin paljon odottaa ja parissa päivässä ohi. =/ Kiltti oli neiti ainakin ollut jos pakettien määrää on uskominen. Huh sitä määrää!!! No sainpahan aikaiseksi korjata " vauva" lelut pois uusien tieltä.
No joo uutta vuotta juhlitaan rauhallisena kotona. Meille tulee vieraita ja paukutellaan raketteja ja täytyyhään tinat valaa myös ;)
Mulla on alkanut vauvakuume vaivata... pikku2 tekisi kovasti mieli ja neidille leikkikaveria. Nauttii niin paljon muiden lasten seurasta. Ja olisihan semmmoinen nyytti ihana =) =) Tuntuu että neiti kasvaa yhdessä yössä ihan hirvittävästi!!! Pituutta on jo 77cm itse mitattuna, mutta kuitenkin. Täytyy alkaa miestä suostuttelemaan. Mitenkäs muilla? Vai onko jo jollain tulossa??
Mutta rauhallista uutta vuotta kaikille helmimuruille!!!
T: Tahmasormi ja neiti 10kk
Täällä toivutaan piiiitkästä nettipimennosta, en edes meinannut muistaa tunnuksiani sisään kirjautuessa. ;)
Joulu meni ihan mukavasti. Lyhythän se aika tosiaan on siihen nähden kuinka kovasti sitä aina odottaa. Me kierrettiin mummoloita aattona ja joulupäivänä ja joulupäivän iltana sitten kotiuduttiin. Pukki kävi aattoiltana molemmissa mummoloissa ja pikkuneitokainen sai ihan hurjasti lahjoja! Tosin toisten saamat lahjat kiinnosti omia enemmän. :) Tyttö kyllä nautti kovasti ympärillään olevasta hälinästä ja hösstyksestä!
Uutta vuotta vastaanotetaan todennäkösesti ihan kotosalla. Toivottavasti naapurustossa ei käy kova rakettien pauke, tyttö kun on muutenkin huono nukkuja...
Hurjalta tosiaan tuntuu, että kohta jo juhlitaan 1-vuotissynttäreitä! Aika on mennyt niiiiiin nopeesti! Minkäslaisia aikatauluja muilla on töihin paluussa? Siitä on varmasti ollutkin jo täällä puhetta, mutta oon tosiaan ollu vähän pimennossa.. Ite oon menossa töihin helmikuussa ja mies jää sillon kotiin tytön kanssa. Se helpottaa kyllä huomattavasti omaa töihin paluuta. Työmotivaatio on kyllä totaalisesti hukassa ja oikeestaan alkaa ahdistaa pelkkä ajatuskin töihin menosta. No, ehkä se kuitenkin sujuu hyvin, toivotaan...
Pikkukakkosta ei täällä oo vielä suunniteltu. Lisää lapsia on kyllä toiveissa, mutta nautiskellaan nyt rauhassa tästä ensimmäisestäkin. Meillä tyttö on niin huono nukkuja, että ajatus toisesta valvottajasta ei ainakaan vielä kiehdo. Mutta eihän sitä koskaan tiedä milloin mieli muuttuu. ;)
Oikein hyvää loppuvuotta kaikille helmiäideille ja -vauvoille ja kaikkea hyvää myös tulevalle vuodelle!
Hemppa ja tyttö 10,5kk
Joulu meni ohi tosi nopeeta. Jouluaatto oltiin kotona ja joulupäivänä lähdettiin sitten mummilaan. Eilen tultiin kotiin ja tämä päivä onkin sitten mennyt pyykkiä pesten ja siivoten.
Juu, ei oo pitkä aika 1v- synttäreihin. Kävin tuolla odotuspuolella kaiholla lukemas 2006 helmien pinoja... Juurihan me siä pinouduttiin mahojemme kans ja nyt kohta puoliin saadaan siirtyä taaperopuolelle!!
Lisää lapsia ei oo tulossa lähiaikoina. Nää kaks riittää nyt vähäks aikaa :)
Ehkä kolmas ja neljäs sitten 4-5 vuoden päästä :p
Töihin en oo palaamassa, kun ei ole työpaikkaakaan tiedossa. Ainakin ens syksyyn oon kotona, sitte vasta alan oikein tosissani ettiä jotain töitä :)
Eken ja poika 1902
Hemppa kyseli töihin paluusta... minulla oli ajatus lähteä töihin maaliskuun alussa, mutta pari vkoa sitten anoin hoitovapaata lisää ½vuotta. Eeli on sairastanut korvia niin paljon jo kotihoidossa, että hoitoon vienti ei tunnu järkevältä. Ja saanpahan olla kesän kotona ja vielä elokuun, kun esikoinen lähtee kouluun.
Töihin siis palailen syyskuun alussa. Minusta on hienoa, jos mies jää kotiin muksun kanssa. Meillä olisi saattanut siippa jäädäkin, mutta hän päätti vaihtaa firmaa ja aloittaa juuri tuolloin maaliskuussa uudessa työssä, niin ei viitsi hoitovapaalla työuraa aloittaa... ;)
Sarpsa ja Eeli 10½kk
Olipa kiva löytää tämä pino pitkästä aikaa. Ei oikein ole aikaa täällä käydä, sen verran vilkas poika pitää äidin vauhdissa :)
Joulu meni mukavasti ja poika sai paljon lahjoja. Kilttihän tuo on ollutkin :)
Töihin pitäisi kesän korvilla mennä, mutta ensin pitää kyllä saada yöt rauhallisiksi. Nyt herään 4 - 8 kertaa yössä auttamaan solmuun menneen vauvan jostain pinnasängyn kolosta takaisin mukavasti patjan keskelle ja tutin suuhun. Jotenkin tämä tuntuu nyt raskaammalta kuin ihan alkuaikojen valvominen. Miten muilla? Onko teillä tällaista?
Mupsi ja poika 10 kk
Jokseenkin kuulostaa tutulle nuo teidän yöt... meillä myös heräillään joitain kertoja yössä, kun kaveri on miten sattuu sängyssään ja esim viime yönä kävin kaksi kertaa hänet " selättämässä" , kun konttausasennossa hytkytti itseään ja itki... Meillä kun Eeli ei vielä konttaa, mutta kovasti harjoittelee, niin pitäähän sitä yölläkin treenata. ;)
Välillä on hyviä öitä, että poika nukkuu aamuun asti heräämättä, mutta enemmän lienee kuiten öitä, että pitää käydä muutamia kertoja katsomassa häntä.
Johan tuota tietty voisi yöt itsekin nukkua, mutta tälleppä ei taida voida mitään... kyllä ne sitten jo mahdollisesti vuoden päästä nukkuvat paremmin... lohduttavaa - eikö totta?