PCO ja IVF
Moi PCO-laiset!
Minulla todettiin PCO reilu vuosi sitten. Pääsin syyskuussa 08 julkiselle tutkimuksiin ja lapsettomuushoitoihin. Enne julkiselle pääsyäni kokeiltiin yksityisellä Terolut + Clomifen kuuria, ei tulosta, ovulaatiota ei tapahtunut. Lääkäri ei halunnut nostaa annosta ja päätimme että odotellaan julkiselle pääsyä. Olen nyt käynyt julkisella läpi kaksi kiertoa Puregon + Pregnyl ja kolme kiertoa Femar + Puregon + Pregnyl. Ei tulosta :-(. Masennuttaa välillä todella paljon, meinaa jo olla hankalaa selviytyä työn tekemisestä.
Lääkärin ja hoidoissa avustavan kätilön kanssa on ollut puhetta, että ei enää yritetä kuudetta kertaa vaan pistetään minut syksyllä IVF jonoon. Ei ole kuulemma kuin noin kuukauden jonotus, kun syksyllä ilmoittaudun lapsettomuuspolille kuukautisten alettua.
Onko täällä muita PCOsta kärsiviä, joihin nuo hormonihoidot eivät ole tepsineet ja olette joutuneet turvautumaan IVF:n? Onko IVF tuottanut tulosta? Pelkään ihan järkyttävästi, ettei sekään toimi ja minulle sanotaan kolmen yrityskerran jälkeen, että "emme voi valitettavasti enää auttaa". Jos löytyisi joku, joka loisi minuun toivoa :-).
Tämä lapsettomuusasia on kyllä järkyttävinstä mitä minulle ja miehelleni on tapahtunut. Tuntuu kuin joku läheinen olisi kuollut, vaikka sitä lasta ei ole koskaan vielä ollut olemassakaan.. Kamala tunne, en soisi tätä kenellekään. Ahdistaa vauvautelut ja kaikki raskaana olevat naiset. Täytin alkuvuodesta 30-v, joten sekin ahdistaa ja tuntuu että ei olisi enää yhtään aikaa tuhlattavaksi. Mutta miinkäs teet, pitää vaan odottaa ja toivoa parasta.
Tsemppiä kaikille lapsettomuudesta kärsiville. Onneksi kesä on jo ihan ovella, auringonpaiste ja heräävän luonnon tuoksu auttavat jaksamaan ja uskomaan tulevaan :-)
Nuuna
Kommentit (8)
Eikö kukaan PCO:sta kärsivä ole joutunut IVF:n? Onko todella kaikilla pelkät hormonihoidot tuottaneet tulosta? Taidan siis olla ainoa PCOlainen, joka joutuu IVF:n. Jee.. Olisin kaivannut vertaistukea joltain, joka on samantyyppisessä tilanteessa.
Nuuna
eikä pelkät hormoonihoidot auttaneet ja lopulta päädyttiin IVF:ään. Muistan vielä hyvin miten ahdistavaa ja masentavaa aikaa tuo oli, vaikka siitä on jo yli 7 vuotta (minäkin olin silloin 30-vuotias). IVF sitten tepsi ja heti ensimmäisellä tuoresiirrolla raskauduin. Toista lasta sitten yritettiin luomusti, mutta ei...ja sama ahdistus palaili (vähän lievempänä tosin) vaikka meillä jo yksi ihana lapsi olikin. Sitten siirrettiin pakastettu alkio ja toisella kertaa tärppäsi. Kolmas lapsi tulikin sitten luomusti vahinkona, iloisena yllätyksenä vaikka vain tuon yhden kerran jäi ehkäisy. Menin omalle lapsettomuuslääkärilleni ihmettelemään raskauttani ja hän sanoikin, että PCO lievittyy vanhemmiten ja että tietää useita PCO:sta kärsiviä naisia, jotka tulleet yllättäen luomusti raskaaksi jopa yli nelikymppisinä vaikka aikaisemmin ilman hoitoja ei ole onnistunut. Uskon että sinullakin on erittäin hyvät mahdollisuudet raskautua ja saada vauva PCO:sta huolimatta. IVF on tehokas keino.
Kiitos tästä tosi paljon :-). Mulla alkoi taas hoidot nyt kun klinikka taas avautui kesän jälkeen (julkinen) ja mulle tehdään vielä yksi hormonihoito (kuudes). Jos en tule siitä raskaaksi, yritetään IVF. Turhalta tuntuu, mutta minkäs teet kun lääkäri määrää..
Tsemppiä kaikille yrittäjille!!!
jolle ei auttanut nuo hormoonihoidot eikä inssitkään, piti käydä myös kokeilemssa IVF joka ei sekään onnistunut. Sitten kun kolmannen kerran kokeiltiin ICSI:ä sai vasta meidän lapsukainen alkunsa. Että aikaa se vei ja uskon puutekin välillä oli kova. Kyllä sitä toivoa kannattaa yllä pitää, joskus se aina palkitaan. Toista lasta yritetään nyt myös ICSI hoidon kautta. Voimia kaikilla!
ja IVF:llä onnistuttiin tuoresiirrosta tokalla kerralla. Molemmissa IVF:ssä mulle tuli kyllä hyperi, josta selvittiin ilman sairaalahoitoa. IVF:ssä rakkuloita tuli reilu määrä 35 tai jotain, (en enää muista tarkasti), munasolu löytyi noin 60% munarakkuloista. Eli tyypillisimmät PCO-ongelmat, mitä in vitrossa voi odottaa ;/
Onnea matkaan teille!
Minullakin aikanaan todettu PCO muiden "vaivojen" (mm. kilpirauhasen vajaatoiminta) lisäksi. Siitä huolimatta meillä on nyt kaksi ihanaa tyttöä. Joten toivoa on, älä huoli =)
Meillä molemmat muksut ovat miehestä johtuneesta syystä/tuosta PCO:sta saaneet alkunsa ICSI:llä. PCO:n takia aloitettiin ensimmäiset IVF/ICSI hoidot hyvin varovaisella hormoniannoksella. Tästä johtuen ei ensimmäinen hoito tuottanutkaan sitten montaa munasolua. Mutta toiseen hoitoon annosta lisättiin ja sen PAS:ta sai ensimmäinen lapsemme alkunsa.
Toisen lapsemmme ensimmäisellä yrityskerralla annostus oli sitten jo kohdallaan ja saimme hyvän saaliin keräyksestä. Tuoresiirto myös tuotti heti tulosta.
Tsemppiä hoitoihin! Eikä PCO ole este, ainoastaan hidaste, lapsien saannille.
Kiitos teile kaikille kannustuksesta! Toivon todella, että tämä viimeinen hormonihoito nyt kuitenkin tepsisi, emmekä joutuisi käymään läpi IVF:a. Menossa nyt Femar + Puregon hoito. Perjantaina ultra, että onko siellä kasvanut mitään. Yritetään tästä kierrosta nyt tosissamme ja yritän ajatella positiivisia ajatuksia ja uskoa siihen, että vielä me lapsen saamme. Murehtiminen ja itsellensä "ei me koskaan kuitenkana lasta saada" hokeminen ei ainakaan auta asiaa yhtään. Hymyssäsuin siis eteenpäin ja lippu korkealla!
Nuuna
Testi testi