***Kirjainta muuttamalla yleisemmäksi-yhdysnimi-visa***
Heips!!
Pistänpä pitkästä aikaa taasen visan, kun yhtään ei taida olla käynnissä nyt..tosin ilmatkin on niin ihanat, että ei varmasti kovasti visailijoitakaan koneelta löydy, mutta laitan kumminkin, josko joku aina silloin tällöin innostuisi muutaman nimen heittämään kehiin ;o)!
Haussa taasen yhdysnimi, jossa molemmat nimet on yleisempiä, jos yhtä kirjainta muutetaan tyyliin Annu-->Anna tai Senni-->Menni ja siis kokonaisuudessankin tulis yleisempi yhdysnimi tyyliin Minni-Kaisu--> Minna-Kaisa :O)!
Samoilla vanhoilla säännöillä mennään!!
köris
Kommentit (10)
Molemmissa nimissä se muuttuva kirjain on viimeinen kirjain ja jälkimmäinen nimi on jo arvattukin ainakin kerran ;o)!
Näillä eväin jatketaan..
luullakseni tyttäreni luokkakaveri tämä :o)
Tosiaan ne vaihtuvat kirjaimet on molempien nimien viimeiset, jonka lisäksi ne viimeiset kirjaimet on yleisimmissä nimissä samat ja tässä hakemassani nimessä muuttuvat samaksi eli tyyliin MaijA-LiisA--> MaijU-LiisU ;o)!
tosin Anne on varmaan ihan yhtä yleinen kuin Anna... Mut jotain pitää yrittää!
Eli nämä molemmat nimet päättyy samaan kirjaimeen myös tässä hakemassani nimessä eli ei voi olla eri kirjaimet viimeisenä ;o)!
Ja sehän on tuo iloskun löytämä Line-Lotte :o)!!
Palkinnoksi iloskulle Lotte-nojatuoli..tosin lasten mallia, mutta sitäkin komeempi ;o) http://www.on24.fi/sohvat_nojatuolit/nojatuolit/8665
Kiitos visailijoille!!
köris
Nätti tuoli, sääli että vain toinen kankku mahtuu siihen!!
Tässä visassa joutuivat harmaat aivosolut koville, nimien keksiminen oli visaista mutta siksi juuri mukavaa.
Eini-Marie 1n - ilosku 09.06. 14:20
Elise-Lotte 1n - ilosku 07.06. 18:41
Grete-Marie 2n - ilosku 07.06. 18:50 (eka Grete-yhdysnimi!)
Hanne-Sofie 1n - Cheyanne 06.06. 17:24
Hilli-Liisi 1n - ilosku 09.06. 14:02 (Eka Hilli-yhdysnimi!)
Johanne-Marie 1n - ilosku 07.06. 21:01 (Eka Johanne-yhdysnimi!)
Line-Lotte 1n - ilosku 09.06. 22:37(Eka Line-yhdysnimi!)
Maiju-Liisi 1n - Gil 06.06. 15:53
Sally-Marie 1n - ilosku 07.06. 18:54
Sanny-Sofie 1n - ilosku 09.06. 14:10 (Eka Sanny-yhdysnimi!)
Sirkku-Marju 1n - ilosku 09.06. 13:30
Tuuli-Marie 1n - ilosku 07.06. 20:49
Siis tämmöisiä hienoja löytöjä tällä kertaa..viitsiikö joku taasen toimittaa nämä perille :o)??
köris
ja anteeksi noi toisinnot näin varhaisessa vaiheessa... seli seli mut avasin tän vastauspuolen , sitten tilanne keskeytyi (useasti), en käynytkään lukemassa jo arvattuja vaan annoin palaa... ei ollut tarkoitus nuolla toisten lautasilta!