Kiitos kaikille, meidän tyttö kastettiin..
KIIRA MIKAELAksi! =) Kiira nimi tuntui jotenkin paremmin sopivammalta meidän tytölle, joten päädyttiin sitten siihen :)) Mikaelakin oli alunperin suosikki listallamme. Tyytyväisiltä sukulaisetkin näyttivät kun nimi julkistettiin..
Vapaasti vaan kommentoimaan!!
T. äiskä, iskä, Noora ja Kiira
Kommentit (6)
Kauniin nimen annoitte. :)
Luin myös tuon toisen ketjun, jossa vielä kyselit mielipiteitä - meidän Kiiralle oli myös yhtenä vaihtoehtona Kiira Olivia. :)
Lopulta tytöstä tuli Kiira Ella Matilda. Nyt tytteli on " jo" 10kk.
Kiira nimi muuten yleistyi paljon viime vuonna, väestörekisterikeskuksen mukaan Kiira-nimi annettiin 72 kertaa (toki siinä on tokat ja kolmannetkin nimet mukana). Vuonna 2005 nimen sai vain 25 tyttöä. Olisikohan Kiira Korven Olympia-luistelulla ollut viime vuonna osuutta asiaan...:)
Mutta jokatapauksessa taitaa olla kuitenkin niin harvinainen, ettei ihan joka mimmillä ole samaa nimeä. Itse pidän nimestä tosi paljon ja se sopii meidän tytölle tosi hyvin.
Oikein mukavaa kevättä teille!
Toivottelee toisen Kiiran äiti
Hauska yhteensattuma: omassa tarharyhmässäni (siis silloin joskus 70-luvun lopussa) oli identtiset kaksostytöt nimeltään Kiira ja Noora. Tosin en kyllä tiedä kirjoitusasua (Kira ja Nora???).
Hyväksi havaittu yhdistelmä siis, Kiira ja Noora sisaruksilla!
Onnea vielä kerran!
Kira, Nora, Sara ja Vera. Olisikohan heitä ollut useampikin, nämä vain muistan. 80-luvulla syntyneitä. =)
Sattumalta bongasin tämän pinon ja pakko sanoa että hienot on nimet tytöillänne, meillä on Nooran ja Kiiran lisäksi vielä Siiri =)
t. Kiira Mikaelan ja Noora Danielan äiti :)