metformiini?!
Hei,
minulla pco ja lievää ylipainoa. 163cm/70 kg.
Kierto ihan päin.... ei kuitenkaan sokerikokeissa mitään epänormaalia.
Onko kellään kokemusta metformiinista. Kaikki kommentit otetaan ilolla vastaan. t. viimeinen oljenkorsi on metformiini
(lapsettomuutta 5 vuotta, yksi keskenmeno, 1,5 v tauko yrittämisessä ja nyt taas aloitellaan yritystä)
Kommentit (3)
Kyllä useat pco-potilaat ilmeisesti tuota metformiinia syö.
Itse olin mukana yliopistollisen sairaalan metformiinilääkekokeessa syksystä 2005 kevääseen 2006. Itselläni kuukautiskierto vakiintui saman tien lääkkeen syönnin alettuani noin 32:een päivään. Raskaaksi tulin juuri lääkekokeen loputtua, huhtikuussa 2006. Raskauden kolme ekaa kuukautta söin myös metformiinia.(tyttö syntyi 1/07)
Omasta kokemuksesta voisin siis ehdottomasti suositella metformiinia, mutta nyt ihan uudet tutkimukset ilmeisesti kyseenalaistavat metformiinin hyödyn täysin lapsettomuushoitona. Sen teho ilmeisesti saattaa perustua ainostaan siihen, että painoa saadaan pudotettua. Ovulaatiota se ei suoranaisesti vahvistaisi. Clomit ovatkin ylivoimaisesti parempia pco-potilailla raskauden aikaansaattajina. (Tällainen tutkimus juuri julkaistu Medi-Uutisissa.) Normaalipainoisille pco-potilaille metuista ei siis ehkä ole mitään hyötyä.
Itse aion kuitenkin aloittaa taas metformiinin syönnin lähikuukausina toiveena uusi raskaus.
t.AliinaK
Niin piti vielä sanoa, että raskauden alettua metuista lopetin metut, mutta lääkäri määräsi rv10 asti jotain lääkettä, joka auttoi sikiön kiinnittymiseen. Taustalla ilmeisesti ne edeltäneet kaksi keskenmenoa. Lääkkeen nimeä en muista, mutta se on sama, mitä koeputkihedelmöitetyt saavat kuulemma.
Hei.
Mulla myös alulnalkaen lievähkö pco, nyt lasten jälkeisessä tarkastuksessa oli ryöpsähtänyt jo pahaksi. Olen normaalipainoinen, ei karvoja, arvoissa häikkää ja kierto normaalin rajoissa, hieman heittelee. Meillä on kaksi lasta, joiden välissä kaksi keskenmenoa. Toisen lapsemme saimme juuri Metformiinilla. Annoksena oli ensin yksi tabletti päivässä, siitä sitten nostettiin pikku hiljaa kolmeen/pvä. Mulla ei ollut muuta oireita, mutta juuri noissa määrien nostoissa tuli törkeän paha olla. Aina en päässyt töihinkään. Tämä kuulemma kuuluu asiaan. Mulla ei ole kummastakaan raskaudesta ollut pahoinvointia, mutta kuvittelen sen olevan suunnilleen sellaista, mitä mulle tuli metuista.
Mulla hoitosuunnitelma olisi ollut sellainen, että olisi piahkoin jatkettu Clomifenilla, ettei Metformin olisi tehonnut. Onneksi tärppäsi juuri ennen aloitusta.
Kaikkea hyvää teille.