Apua Kaivataan!!!!
Tervehdys kaikille.
Nyt olis paha ongelma ja etsimme vauvoja joilla olisi samanlaisia syömisongelmia kuin meidän pikku taaperolla.
Tytön elämän alku oli kivikkoinen ja jouduimme viettämään monta viikkoa teholla ja sairaalahoidossa.
Ongelmana meidän 6kk tytöllä on ettei syö ruokaa ollenkaan, ei juo maitoa tai syö soseita. Tytöllä on ollut nenämahaletku koko ajan.
Maidon juonti sujui jotenkuten 3kk+letkutimme loput mitä määristä jäi juomatta.
Maidon juonti väheni ja loppui jolloin meitä neuvottiin aloittamaan soseitten antaminen.
Tämä kokeilu alkoi hyvin mutta sitten soseittenkin syöminen alkoi vähenemään ja sitten
loppui täysin kokonaan. Päivittäin esiintyy oksenteluja mitkä ovat sitten vaikuttaneet painonnousuun.
Jos näm asiat jollekulle kuulostavat tutuille niin viitsisittekö kertoa miten olette
päässeet syömisessä eteenpäin...
Hei
Oletteko käyneet ravitsemusterapeutin juttusilla? Onko lapsellasi refluksitautia tms joka hankaloittaa syömistä ja aiheuttaa oksenteluja?
Itselläni on keskimmäinen lapsi ollut sairauden takia todella huono syömään, alku mentiin kans nenämahaletkun kanssa, mutta onneks tajusi alkaa syömään itse 1,5v ikäisenä (painoi 8 kg). Jos haluat, että otan yhteyttä, laita sposti osoiteesi.
MG