Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvanruokareseptit pinoon!

20.10.2008 |

Poika on kohtapuoleen 6,5kk ja olen kyllästynyt olemaan uusavuton äiti joka ostaa kaikki vauvanruuat kaupasta. Poika syö erittäin suurella ruokahalulla ja hyvin maistuu. Haluaisin kuitenkin tehdä itse ruokia jota vois pistää pakkaseen ja ottaa sieltä sitten tarpeen mukaan. Mutta kun ei oikein oo hanskassa nää jutut. Tiedän, että lihat pitää keittää, mut miten kauan? Entä kanan keittoaika? Ja millä esim. lihat saa tarpeeksi pieniksi soseiksi? Suolaahan niihin ruokiin ei voi laittaa, mutta voiko maustaa jollakin muulla?



Joten laittakaapas tähän ketjuun reseptejä, jolla teette vauvoillenne ruokia, luulen että joku muukin voisi ilahtua!

Eli ihan kaikki käy: liha, kana, kala, marjat ja hedelmät.



Ohjeista kiittäen!



Sari

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä taisi olla jossain vaiheessa aika pitkäkin ketju tästä aiheesta, mutta tässä pari vinkkiä. Olen keittänyt vihanneksia kuten porkkanaa, perunaa, bataattia, kesäkurpitsaa, parsakaalia, kukkakaalia jne ja soseuttanut ne sauvasekottimella (mukaan vähän keittolientä) ja sitten pakastanut soseet jääpalarasioissa. Jäätyneet palat voi pakata pusseihin ja sieltä saa otettua aina haluamansa määrän eri laatuisia kuutioita vauvan ruuaksi. Olen valmistanut samaan tapaan myös lihaa. Keitin pieneksi palasteltuja porsaanlihasuikaleita (marinoimattomia) noin puoli tuntia ja naudan jauhelihaa vähän pidempään. Kummatkin vielä soseutin sauvasekottimella hienommaksi, hyvin meni. Lihaa voi hyvin itse maistaa, onko kypsän tuntuista.

Keittämällä valmistin myös omenasosetta ja makeutin sitä hedelmäsokerilla. Muut hedelmäsoseet olen ostanut, paitsi banaania voi mössätä sellaisenaan. Kurkusta, hunajamelonista, päärynästä jne. saa hyvää syötävää vauvalle myös raastamalla raastimen hienoimmalla osalla.

Meillä syödään myös paljon puuroja. Hiutaleita olen hienontanut niin ikään sauvasekottimella pienemmäksi, hiutalepuurot valmistuvat mikrossa. Hyvää puuroa saa myös ohra- ja ruisjauhoista keittämällä: 1/2 litraa vettä kiehuvaksi, 1,5 dl jauhoja ravistellaan joukkoon siivilän läpi ja vatkataan nopeasti, ettei tule kökköjä. Ohrajauhoja keitetään vähintään puoli tuntia ja ruisjauhoja tunti. Ruokien maustaminen kannattaa aloittaa esim. persiljasta ja yrttimausteista, sitten vähän currya jne. Hyviä vinkkejä saa myös Aila Paganuksen kirjasta Herkullista kotiruokaa lapsille.

Onnea ruuan valmistukselle!

Crispiina

Vierailija
2/5 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon ottanut vauvanruuan valmistukseen sellaisen periaatteen, että syötän enimmäkseen sellaista ruokaa kuin meillä itsekin syödään. Ilman suolaa ja soseutettuna vain.

Kun meidän ruokiinhan se idea on sitten siirtyä, niin onpahan tuttua sitten.

Mausteita mä esimerkiksi laitan niitä mitä meillä itsekin käytetään. Ja mun mielestä vauvat tykkää mausteista! Meillä ainakin alkoi ruoka maistumaan heti paremmin kun aloin käyttää mausteita.



Mä teen nykyään lähes päivittäin ruokaa vauvalle, on mun mielestä vaan tuoreena parempaa kuin pakastettuna. Eikä se oo loppuunsa iso vaiva, hoituu päikkäreiden aikaan muita kotitöitä puuhastellessa.

Esim jauhelihakeitto:

kuori 1 iso porkkana, 4 keskikokoista perunaa. Paloittele.

Laita kattilaan veteen kiehumaan,Huom, lientä ei kannata olla liikaa ettei tule ihan lirua. Silleen on hyvä kun kasvikset peittyy.

lisää noin 2rkl jauhelihaa ja vähän jotain mausteita, esim pippuria ja sipulia. Mä oon käyttänyt oikeestaan kaikkia mausteita mitä vaan kaapista löytyy, paitsi en tietenkään mausteseoksia kun niissä on usein suolaa.

Soppa on valmis kun kasvikset on kypsiä.

Sitten vaan soseutetaan sauvasekoittimella ja syödään.

Tuosta saan meidän pojalle siis 2 reilua annosta, toinen säilyy jääkaapissa huomiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna vauvallle samaa ruokaa kuin syöt itsekin. Syöminen on kuitenkin perheen yhteinen juttu.



Me otettiin tavaksi tehdä niin, että lisätään suola vasta lautasella, joten samasta ruoasta saa siis vauvalle hyvin. Alkuun vedät vaan sauvasekoittimella sileäksi, sen jälkeen pienennät haarukalla.



Meillä 9 kk saa tänään burgundinpataa ja perunaa, joka jäi sunnuntailounaalta yli. Huomenna teen varmaan linssikeittoa.





Mä ajattelin tuon maustejutun niin, että tulevathan ne maut jo äidinmaidossakin läpi, joten mä olen kyllä käyttänytt ihan samoja mausteita. Chiliä olen vähän säännöstellyt, mutta on sitäkin maustettu.



Hyvä keittokirja löytyy Annabel Karmelilta. En tiedä saako suomeksi, mutta netistä esim. play.com ja amazon.co,uk löytyy englanniksi.

Vierailija
4/5 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

^ Noin mekin tehdään välillä, että ihan samasta ruuasta saa vauva kuin mitä itsekin syödään, mutta usein meidän ruuassa on muutakin kuin suola mikä ei sovi vauvalle, siksi teen usein noin erikseenkin. (Me rakastetaan sipulia, käytetään sitä ruuissa todella runsaasti -juuri nytkin syön jauhelihakastiketta missä on varmaan yhtä paljon sipulia kuin lihaa- ja sipuli kun on laitettava ruokaan jo alkuvaiheissa niin siksi ei käy ruoka vauvalle)



Milloinhan sipulia uskaltaa alkaa käyttää enemmälti ruuassa muuten? Meillä poika nyt pian 9kk. Oliko siinä muuta haittaa kuin mahdolliset ilmavaivat?



Mutta en koe tosiaan erikseenkään tekemistä työlääksi, ei mee kauaa kuoria muutama peruna ja porkkana, siinä ne itsekseen kiehuu vaikka sillä aikaa kun istun netissä.

Ja lihan kanssa oon muuten toiminut niin, että pakastan minigrip-pussiin lihasta sopivia annoksia (yleensä tuo noin 2rkl), helppo sitten siitä kipata sopan sekaan jos ei muuten satu olemaan lihaa sulassa meidän aikuisten ruokaa varten.



Niitä mini-minigrip pusseja käytän muutenkin joskus jos pakastan vauvanruokaa. Niihin mahtuu just sopivasti.

Vierailija
5/5 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen kyllä antanut sipulia ja valkosipulia varmaan pari kk. Heti sen jälkeen kun oltiin saatu perusmaut testatuiksi. Raakana en ole antanut, mutta kypsennettynä.



Kokeile ensin pienelle määrällä, vaikka keitossa tms.