Tampereen onnettomuuskin nopeuttaa liikenteen automatisointia.
Jos tästä asiasta nyt mitään hyvää voi löytää niin se on se, että viimein tajutaan että ihminen on se joka ne onnettomuudet aiheuttaa. Automatisoinnilla ja kameroilla tämäkin onnettomuus olisi voitu estää jo nyt. Kuolleisiin kulmiin vetoavan "ammattikuskit" saadaan pois liikenteestä tappamasta ihmisiä pikemmin kuin he itse ikinä kuvittelisivat.
Sen kun vetoatte palkkeihinne ja vollottatte että "Ei voi nähdä, kun ei vaan voi!". Hyvä tietää että ette ole kykeneviä hoitamaan työtänne turvallisesti. Voimme korvata teidät roboteilla hyvillä mielin.
peace <3
Kommentit (6)
Ajonevon liikuttelu liikennesääntöjen mukaan on juuri sopivan yksinkertaista rutiinihommaa robotille.
Salli mun nauraa. Roboteilla? Meinaatko että kaikki tavara joka Suomessa kulkee, liikkuisi robottien avulla?
Sinäkin varmaan olet ihminen ja tietääkseni ihmisille sattuu virheitä. Sinulle ei varmaan ilmeisesti näin ole käynyt?
Ap:kin tullaan korvaamaan työssään robotilla. Sitten se hymy hyytyy. Pikemmin kuin arvaatkaan.
Tästä aiheesta (robottien ohjaamat autot) olikin taannoin mielenkiintoinen pohdinta. Minkälainen logiikka roboteille ohjelmoidaan ja millä tavalla ne toimivat tilanteissa, joissa ne huomaavat kaikkien toimenpiteiden johtavan vääjäämättä ihmishenkien menetykseen. Mitä robottikuski päättää; kuka jää henkiin ja kuka kuolee. Esimerkiksi ihmisiä kuljettava robottiauto huomaa ajoradalle vastoin liikennesääntöjä tunkevan jalankulkijan tai pyöräilijän tilanteessa, jossa väistäminen aiheuttaa sen kuljettamien matkustajien kuoleman.
Mitä tekee robotti? Noudattaako tietokantaansa ohjelmoitua käskyä, että ihmisten päälle ei saa ajaa ja väistää rotkoon tappaen matkustajansa, vai ajaako toikkaroijan yli ja pitää kuljetettavansa hengissä?
Kuljettajat voisivat myös olla puhumatta puhelimeen kun ajavat. Näin tänään kampissa kuin kuorma-auton kuljettaja puhui puhelimessa
Kivasti osuu ammattikuskeja omaan nilkaan. Voi au. Sattuiko? :´(