Pikapassi!
Apua! Tietääkö joku, voiko pk-seudun poliisilaitoksille mennä jonottamaan passia, koska ajanvaraus on tukossa heinäkuun alkuun asti. Minulta täytyy siis ottaa sormenjäljet ja nimikirjoitus. 10 vuoden passini vanheni. Matkakohde on Italia jonne kai pääsee henkilökortillakin. Mutta sattuuko joku tietämään, onko henkilökorttien toimittaminen yhtään sen nopeampaa?
Kommentit (7)
Toimitusajaksi luvattiin seitsemän arkipäivää.
t. Kakkonen
Henkilökortissa kestää jopa 2 viikkoa. Jos haet express-passia jonottamalla ennen klo 11 saat sen samalle päivälle klo 15. Nouto pasilasta tai lentokentältä. Pikapassi 3-5pv. Ja voit mennä jonottamaan, varaudu vaan pitkään jonotukseen.
Kiitoksia, kun vaivauduitte vataamaan! Eli tämä auttoi paljon, koska nyt en mene sinne poliisiasemalle huomenna turhaan odottamaan :)
Ei ole pakko varata aikaa Pasilaan kun käyt uusimassa passin. Voit mennä sinne heti aamulla kun aukeaa jonottamaan vaikka sinulla ei olisi mitään varauksia. Itse kävin juuri uusimassa passin näin Pasilan poliisitalolla, eli menin vain aamulla paikalle ja otin vuoronumeron. Siellä oli n. 10-15 henkilöä jonossa ennen minua ja sain asiani hoidettua tunnin sisällä. Olin siis paikalla juuri ennen avaamista aamulla.
[quote author="Vierailija" time="27.05.2015 klo 21:07"] Jostain luin, että Helsingissä pakko varata aika.
[/quote]
Ei pidä paikkaansa. Itse kävin ilman ajanvarausta Pasilan poliisitalolla jonottamalla uusimassa umpeutuneen passin. Onnistui ilman minkäänlaisia ongelmia, jonotusaika oli noin tunti kun olin heti aamulla paikalla kun paikka avattiin.
Poliilin omilla sivuille sanotaan, että vuoronumeroita jaetaan ainakin mm. Espoossa ja Kirkkonummella. Jostain luin, että Helsingissä pakko varata aika. Itse asiaa pari päivää sitten selvittelin ja päädyin varaamaan ajan Lohjalta, koska en huomannut tuota vuoronumerosysteemiä silloin.
https://www.poliisi.fi/lansiuusimaa/yhteystiedot