Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2006 maalis-toukokuussa syntyneet, paljonko puhuvat?

Vierailija
19.03.2009 |

Meillä tyttö 5/06 ja puhuu joitain lauseita tyyliin Maija tahtoo päästä ulos eli 4 sanaisia. Ainakin äänteet r, s ja l puuttuvat täysin, joten puhe ei ole kovin selvää. Jotkut sanat tulevat ihan oikein, mutta joistain en minäkään meinaa saada millään selvää, sellaista lapsenomaista lässytystä. Kaikenkaikkiaan kuvittelen puheen olevan hieman viiveistä. Suurin osa lauseista on vain 3 sanaisia.

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mentiin puheterapiaan juuri värien oppimisen vaikeuden takia. Jos ei opi nimeämään värejä, voi olla ettei opi kirjaimiakaan ja sitten ei opi lukemaan.



Ja yleensä näillä lapsilla on kielellinen kehitys ollut jo tuossa 3v iässä hitaampaa, näin meilläkin oli, puhe epäselvää pitkään. Mitä aikaisemmin nimeämisvaikeuksiin saa apua niin sitä parempi lopputulos, kuten melkein kaikessa kehityksessä.



Eli jos 3v nimeää värit ja kirjaimiakin niin kielellinen alue aivoissa on paremmin kehittynyt kuin lapsella joka huonon puheen lisäksi ei osaa niitä värejä. Ne on kyllä yhteydessä toisiinsa, siksihän niitä isommilta neuvolassa testataan.

Vierailija
2/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä se enää nytkään mene enää juurikaan L-äänteeksi. Poikani osaa myös kaikki värit, sekä laskea 20:een ja tunnistaa jo numeroita ja kirjaimia.



Muuten on kyllä vielä vaipoissa ja äidin puettava vauva, vaikka itsekin osaisi käydä potalla ja pukea, mutta ei vaan halua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhunut noin vuoden jo ihan ymmärrettävästi. On puhunut siis jo vuoden moni sanaisia lauseita. S tullut alusta asti ja nyt tulee välillä R.

Vierailija
4/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

R tulee kovasti sorahtaen kurkusta, L ja S ovat vielä jokseenkin hukassa, tosin ihan viime päivinä ollaan muutaman kerran L kuultu joissakin sanoissa. Kävimme puheterapiassa muutaman kerran puoli vuotta sitten kun puhetta ei ollut juuri lainkaan, mutta nyt alkaa th:n mielestä olla aikalailla normaalin tasolla ikäisekseen. Kävimme siis juuri 3 v. neuvolassa missä tätä arvioitiin. Ota toki asia puheeksi kun menette neuvolaan jos huolestuttaa.

Vierailija
5/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sanavarasto on erittäin laaja, ei kyllä osaa kaikkia värejä. osaa laskea ja aakkosia. r ei tule vielä.

Vierailija
6/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhuu erittäin hyvin, osaa käyttää aikamuotoja oikein. Kaikki äänteet tulee ja osaa värit, numerot, kirjaimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhua pälpättää jatkuvasti ja siis todellakin puhuu kunnon lauseilla ja laajalla sanavarastolla. R ei vielä tule, mutta muut äänteet kyllä!

Vierailija
8/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai miksi katsotte ne aiheelliseksi mainita tässä yhteydessä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhua läpisee satasanaa sekunnissa, ei hetkeäkään hiljaa.



Kertoo tarinoita kirjoista ja laulaa poitkiäkin monisäkeistöllisiä lauluja

Vierailija
10/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhe on kehittynyt aikaisin, puhuu hyvin ja sanavarasto todella suuri, kielioppi suurinpiirtein oikein. Isoveli taas vielä neljävuotiaanakin puhui epäselvästi, niin ettei vieraammat saaneet selvää. Nyt 5v.nä puhe selkeää ja kirjaimetkin löytyneet. Siis kaikki lapset on niin erilaisia, ei kannata liikaa vertailla:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos lapsi puhuu hyvin on hänen kanssaan paljon hedelmällisempää keskustella ja opettaa siinä ikäänkuin sivussa eri värejä, numeroita ja muuta.



Ja kielen avulla lapsi saa tietoa ympäröivästä maailmasta huomattavasti paremmin kuin sellainen lapsi, joka ei kykene itseään ilmaisemaan puheella eikä näin kunnolla kommunikoimaan.



On eri asia keskustella täydellisesti puhuvan lähes 3-vuotiaan kanssa kuin samanikäisen, jonka puhe on vielä ihan tönkköä ja lauseet yksinkertaisia.

Vierailija
12/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun pojista toinen on ton ikäinen, ja se on puhunut jo puolitoista vuotta erittäin hyvin, ja on ihanaa saada nyt kehuskella, kuinka se osaa tosiaan noi kaikki värit ja laskemiset, pukemiset ja vessajutut. Eikö ole ihanaa, kun saa olle ylpeä lapsestaan.



Ja siksikin tää on musta ihanaa, kun vanhempi pojista oli tässä iässä ihan täysin vaipoissa vielä, ei osannut laskea ja värejäkin meni oikein vaan punainen. Nyt ton edistyksellisen kanssa tuo kerskuminen on vaan niin ihanaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhui jo 2v paaljon, monisanaisia lauseita. R-kirjain on vielä hukassa mutta tulollaan. Aikamuodot jne oikein. (mainittakoon vielä että lähti kävelemään _myöhään_, 1v5kk)

Vierailija
14/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

3-v täyttänyt poika puhuu kyllä jo aivan täydellisesti (neuvolan terkan sanoja lainatakseni). Ymmärtää symbolit, taivuttaa, vertailee, lauseissa ei ole eroa vanhempien lasten lauseisiin, en siis osaa sanoa montako sanaa per lause, niin monta kuin tarvitsee. AInoa sana, joka ei mene täysin kohdilleen on pokkorni eli popcorni. R, s ja l tulleet jo 1,5 vuotiaasta asti.



Toisaalta hän oppi kävelemään vasta 1v 7kk iässä, että kukin tyylillään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika 3/07, ekat sanat tuli 7kk iässä. Nykyään puhuu selkeitä 5 sanan lauseita. Jopa r tulee jo silloin tällöin ihan oikein. Osaa myös kaikki värit ja laskee 1-5.

Vierailija
16/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lauseet pitkiä, sanavarasto hyvä, laulaa pitkiä lauluja. Puhunut vuoden verran jo hyvin, äänteistä ärrä ei tule oikein kunnolla, mutta muut kyllä.



Kyllä ap:n lapsella puhe varmaan hieman keskimääräisestä jäljessä, mutta mitäpä se haittaa. 3-vuotiaalla saa olla äännevirheitä, ja jos lapsi ymmärtää puhuttua ja osaa toimia sen mukaan, ei varmaankaan ole mitään syytä huoleen.

Vierailija
17/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhuu pitkillä lauseilla, ja sanasto on laaja. Kaksikielinen on, joten suomeksi ja englanniksi puhuu. Suomeksi vähemmän, ja ärrää ei osaa sanoa, ässät suhauttaa ja l-kirjain puheessa ei onnistu mutta lallattaessa tulee. Ei täydellisesti vielä sanoja taivuttele, mutta sehän se ihana onkin. Daddy getted me some lunch, and I eted it... Ikäisiinsä verrattuna ihan normaali.

Vierailija
18/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhuu erittäin hyvin, juttelee asioista.. puhunut hyvin 1veestä asti... Täydellinen ärrä =)

Vierailija
19/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

syksyllä 06 syntynyt lapsi ja pääosin puhuu "omaa kieltä". Suppea sanavarasto sekä muutama kahden sanan lause onnistuu sinne päin. En ole vielä huolestunut puheen vähyydestä. Toisaalta harmittaa, kun lapsella olisi paljon asiaa, mistä kukaan ei ymmärrä mitään. Lapsi sitten hermostuu ja sitten taas itketään...

Vierailija
20/21 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja puhuu erittäin selkeästi. S tulee, R ei.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yhdeksän