Pikkukakkosille nimet hukassa. EHDOTUKSIA?!
Meidän perheessä kaksoset, vm -04, Jonna ja Janne. Nyt perheeseen odotetaan toisia kaksosia. Pikkukakkosten LA on toukokuulla. Lääkäri on veikannut, että tyttö ja poika tulisi. Nyt pitäisi löytyä nimet uusille perheenjäsenille. Miehen kanssa ei löydetä sellaisia etunimiä, jotka kelpaisi molemmille. Yhdelle nimi kyllä löytyy, muttei kahdelle.
Anoppi lohdutti, että almanakka on nimiä täynnä ... Niinhän se on, mutta kahdelle pitäisi keksiä nimi, jotka sointuisi esikoisten nimiinkin (ehkä) ja olisi kiva parivaljakko ja miellyttäisi molempia vanhempia. VAikea homma!
Itse ehdotin LENNI ja JENNI. Lenni tulsi läheisen ja edesmeneen pappani mukaan, mutta sitä mies ei hyväksy. Jenni kelpaa, mutta mistä toiselle nimi. Myös mies on diskannut JONNE-nimen.
Ehdotuslistalla ollut myös JENNY ja JIMMY, mutta ne ovat miehen mielestä liian ruotsalaiset nimet.
EMIL ja ELLEN ei saanut kannatusta. Emil tulsi suvusta.
JAAKKO ja JOHANNA tulisivat myös suvusta, mutta kuulostaa mun korvaan vähän tylsiltä.
JULIA ja JUHO ovat myös olleet listalla. Molemmat nimet tulisi suvusta. Juho vain kuulostaa mun korvaan aika kylmältä nimeltä.
Itse en piittaa Jesse, Jere, Emmi tms. nimistä. Ne ovat ns. lempinimen tapaisia. Haluan lapselle tavallisen nimen.
Ehdotuksia kaivataan!!
Nimen ei tarvitse alkaa välttämättä J-kirjaimella, eikä siinä tarvitse olla kahta N-kirjainta keskellä. Aakkoset on läpikäyty, mutta sopivia ei tunnu löytyvän. Työnimenä vauvoilla on "Matti ja Mervi". :p
Kommentit (9)
eli diskaisin jennit ja jonnet heti ensi kättelyssä. En myöskään itse antaisi liian samanlaisia nimiä kaksosille muutenkaan, joten minusta tuo Lenni ja Jenni ei ole siksikään hyvä, että nimissä on vain yhden kirjaimen ero.
Mulla taitaa olla aika erilainen nimimaku, mutta yritetääs ehdotella kuitenkin jotain. Eihän sitä koskaan tiedä, vaikka joku osuiskin :)
Aaron ja Iiris
Miro ja Sara
Joel ja Julia
Pyry ja Pihla
Ville ja Veera
Eemil ja Eerika
Onni ja Helmi
Onni ja Ilona
Ma: huono valikoima... pakon edessä Valeri, vaikka onkin musta jotenkin hiukan outo
Ti: Aurora - ei lemppari, mutta ok. myös Aura kiva ja Konni hauska :)
Ke: Roni - ihan kiva.
To: Reko - ei lemppari, mutta näistä paras.
Pe: Voitto - helppo valinta näistä... ja tykkään oikeestikin :)
La: Matilda - ihana! niinkuin myös Tilda
Su: Armas - ei ehkä etunimeks, mutta toiseks sopis hienosti!
Tiina :)
TOISET KAKSOSET?!!! Onnea vaan ja kaikkea hyvää :) olettekin siten onnellisessa asemassa, että teillä on jo kokemusta kaksosista. mutta silti... huh, huh :)
ensin tuli mieleen Jasper ja Jade, mutta taitavat olla hiukan erilaiset kuin mitä haette... Juuso ja Juuli?
Riina ja Roope
Matti ja Maija
Oona ja Eetu
Iida ja Iiro / Aada ja Aapo
Veera ja Veeti
ja jollei tuliskaan tyttö ja poika niin: Paavo ja Kaapo tai Noora ja Veera?
Tiina :)
ps. anteeksi kun taas sekoilen näissä vastauksissa...
Jaakko ja Julia.
Nämä kuulostaisivat minusta hyvältä, mikäli jatkaisitte J-kirjaimella. Jonna ja Julia jotenkin saman henkisiä, samoin Jaakko ja Janne. Jonne saattaa herkästi sekoittua Jonnaan.
J:llä alkavia
Juuli ja Joose
Juuli ja Joona
Juuli ja Joosua
Juuli ja Jooa
Julia ja Julius
Julia ja Justus
Julia ja Juhana
Julia ja Joel
Julia ja Josua
Jasmin ja Joel
Jasmin ja Jasper
Muita..
Anni ja Aleksi
Anna ja Arttu
Emma ja Elias
Emilia ja Emil (onko liiankin samanlaiset?)
Henna ja Hannes
Hanne ja Jonne
Lotta ja Lenni
Laura ja Leevi
Maiju ja Miika
Minttu ja Miikka
Milja ja Matias
..Siinäpä nyt jotain..:)
Kiitos kaikille onnitteluista. Onhan tämä aika hurjaa ... Eihän kenelläkään voi olla kaksia kaksosia. Nyt kuitenkin meille tulossa sellainen tilanne. Ilonen asia, mutta kuitenkin huolia herättävä asia/tilanne.
Paljon oli kivoja nimiehdotuksia. =) Osa karsiutuu pois, kun kaveripiirissä ja sukulaisilla samannimisiä lapsia. Tästä on hyvä jatkaa pohdintoja.
Joku jo ehdottikin Jussia pojalle, minustakin hyvä perusnimi (eikä nykyään ihan kovin tylsäkään!).
Jussi ja Jenni
Jussi ja Jenny
Jussi ja Hanna
Lassi ja Minttu, Lauri ja Anni, Lasse ja Laura, Anniina ja Eemeli
minun mielestäni pukkukakkosille ei kannattais valita liian samanlaisia nimiä kuin ensimmäisillä. yritänpä ehdotella sellaisia jotka minusta sopisivat pikkukaksosille..
Anna ja Antti
Aatu ja Aada
Henna ja Hannes
Aaron ja Iiris
Juuli ja Joona
Netta ja Nuutti
Jutta ja Jussi
Reeta ja Roope
oisko mikään sinnepäinkään??