Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuleeko karenssia , jos ilmotan työkkäriin että laitan työnhaun jäähylle 3 kk.

Vierailija
27.03.2008 |

Mulla mahdollisuus lähteä 3 kk ulkomailla asuvan ystävän luokse ( ei eu maa). Tuttuni palkkaisi mut hoitamaan lapsiaan, saisin siis asunnon ja ruokaa ja taskurahaa. Tulisin takasin syyskuussa ja silloin ilmoittautuisin taas työnhakijaksi . Mutta tuleeko siitä siis karenssia?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerrot, mistä ja mihin saakka. Kun työsuhde loppuu sinun on saatava tuttavalta palkkakuitti ja työtodistus, mistä näkyy, että työsuhde oli määräaikainen. Silloin ei pitäisi tulla karenssia.

Vierailija
2/5 |
27.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuu jenkkilässä ja ottaisi mut aupairiksi tavallaan. Ei siinä mitään palkkakuitteja jaella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Määräaikaisen aupairiuden takia tuskin tulee karenssia työkkäristä, mutta muuten kyllä...Mitä sä sinne työkkäriin muuten aioit sanoa tekeväsi 3 kk, jos lähdet jenkkilään " pimeenä" ? Ja saako siellä jenkkilässä muuten edes viipyä noin kauan ilman virallista työlupaa?

Vierailija
4/5 |
27.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmoittaisin siis työkkäriin että poistun toistaiseksi kokonaan työkkärin kirjoista. Mitään rahallista korvausta ei ole aikomus hakea. Vasta sitten kun tulisin takaisin Suomeen menisin uudestaan työnhakijaksi ja hakisin päivärahaa. Mutta tuleeko siitäkin sitten karenssia.

Vierailija
5/5 |
27.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

karenssi on sitä, kun ON työmarkkinoiden käytettävissä, mutta silti ei saa työttömyyskorvausta. Karenssia ovat ns omavastuupäivät ja rangaistukset. (Muutenhan minäkin olisin koko ajan karenssissa, kun olen töissä, vaikken ole mitään korvauksia hakenutkaan.)



ap tarkoittaa, että hän ei edes hakisi korvauksia noiden 3 kk aikana. Ja käsittääkseni hän kyllä voi keskeyttää työnhakunsa määräajaksi. Ideaali olisi tosiaan jos hän voisi ola avoimesti työsuhteessa kaveriinsa, mutta jos ei, niin työnhakija voi keskeyttää työnhakunsa opiskellakseen tai jopa pitääkseen lomaa. Siitä ei seuraa ylimääräistä karenssia, vaan päiväraha alkaa juosta taas, jos työssäoloehto (10kk viimeisen kahden vuoden ajalta) kuitenkin täyttyy.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kahdeksan