Rintamamiestalo - " pönttöuuni"
Osaiskohan kukaan kertoa vähän tuollaisesta pönttöuunista. Meillä on tässä talossa ollut kahdessa uunissa sähkövastukset ja ne on nyt poistettu. Tarkoitus olisi ottaa uunit puulämmitteiseen käyttöön, koska vastuksien lämmittäminen on niin kallista ja huoneissa on kuitenkin sähköpatterit, joilla on edullisempaa lämmittää.
Nyt on ongelmana tuo tulisijan pohja. Siitä huomaa, että siitä on tiiliä poistettu. Mietitään nyt että kuuluuko siihen arina, jostatuhkat valuu alas ja alla olevasta pyöreästä luukusta tyhjennetään tuhkat sitten pois vai on se luukku ainoastaan " poskikanavien" nuohousta varten. (Siis noiden joissa savu kiertää ja lämmittää uunia. En tiedä niiden oikeaa nimeä.)
Jos tuossa on ollut kokonainen umpinainen pohja, niin poistetaanko tuhkat sitten lapioimalla ne ulos samasta luukusta mistä puutkin pannaan sisään. Toivottavasti jollain on kotona tuommoinen vanhanajan pönttöuuni niin löytyis vastaus täältä.
Kommentit (11)
Kaikissa tuhkat lapioidaan ulos siitä isosta luukusta mistä puutkin laitetaan sisään. Ne pyöreät aukot alhaalla on vain nuohoojaa varten, älkää koskeko niihin tai tulee tupa täyteen nokea.
numeroa.
Tuohon täytyy siis muurata tulikivistä ainakin se pohja, jos eivät muuten ole menneet pilalle.
Nuohoojan mielestä uunit ovat hyvässä kunnossa.
sähkövastus kuivattaa rappauslaastia eri tavalla kuin puulämmitys. Usein se pilaa uunin niin, ettei sitä enää voi lämmittää puilla, ennen kuin tulisija on muurattu uudestaan.
Meillä on arinaton pönttöuuni ja me lapioidaan vaan tuhkat aina silloin tällöin pohjalta pois.
Oletteko kurkanneet sinne luukkuun?
villat ja sitten sähkömies kävi katkomassa johdot ja irroittelemassa sähkötaulusta kaiken mikä vastuksiin liittyi. Ihan ensimmäisenä täällä kävi tietysti palotarkastaja tutkimassa uuneja ja nuohooja myös. En tiedä pistäikö sen nuohoojan käydä nyt vielä uudelleen kun kaikki villat on pois. palotarkastajan pitää sitten käydä vielä uudelleen kun kaikki on valmista. Joku tulisijan käyttöönotto ilmoitus pitää tehä.
Meillä siis ne vastukset oli ihan irtonaiset siellä. Tai siis oli ne kiinni alustassaan, mutta sitä alustaa ei ollut kiinnitetty mitenkään. Helposti lähtivät irti.
Tuo uunin pohja on nyt ihan avoin eli se alaluukku tulee siihen samaan näkyviin. (ei tarvitse mitenkään kurkkia sinne) Siksi arveltiin että siinä on varmaan ollut umpinainen pohja, kun eihän siitä savun lämmittävästä kierrosta sitten olis mitään hyötyä, jos tuli olis arinalla ja se savu pääsis sitten takaisin pesään alakautta. hankala selittää.
Voi jos oku sais otettua kuvan omasta tulipesästä niin selvenis asia vielä paremmin. voisin panna sp osoitteen tänne. Tuossa on edessä ihan semmoiset vanhat luukut ja välissä musta reikäritilä kipinäsuojana.
Vierailija kirjoitti:
Naapuri nuohosi vaimon tuhkaluukun 8/
Pääsikö etukautta vai takakautta nuohoamaan. Olikohan tarkoitukseen sopivat vehkeet ja jäikö luukku pitäväksi?
Tässä kuva pönttöuunin umpiohjasta. Ihan netistä etsitty. Tuohon päälle voi laittaa irtoarinan, mutta meillä on kyllä syttynyt ilman sitäkin. https://www.aaltoarina.fi/UserFiles/File/PYSTYUUNI/IMG_0194.JPG
Eli siis soittelen seuraavaksi muurarille. Katsotaan mitä sanomista hänellä on noista uuneista. Toivottavasti eivät ole menneet pilalle. Saatais helpommalla käyttöön ne.