Mitä tänän ruuaksi?
Mitä ihmettä sitä keksisi taas ruuaksi? Kaapista löytyy kanasuikaleita ja paketti jauhelihaa + perustarvikkeita kuten perunat, makaroonit jne... Eilen syötiin nakkikastiketta, samoin tänään lounaalla.
Kommentit (5)
Kanakeitto
- 1 sipuli
- 400g maustamattomia broilein filesuikaleita
- 2tl currya, kurkumaa
- ½tl mustapippurirouhetta
- 2 vihreää omenaa
- 2 porkkanaa tai yksi paprika
- vettä
- 2 kanaliemikuutiota tai fondia
- 1dl riisiä tai nuudeleita
(- 100g sulatejuustoa tai kermaa tai ranskankermaa)
Kuullota kattilassa curry ja sipuli. Lisää broilerisuikaleet ja ruskista kevyesti. Lisää kattilaan kuutioidut omenat, porkkanat sekä vettä niin että kasvikset peittyvät reilusti. Mausta liemikuutoilla ja pippurilla. Keittele ~10min, lisää sitten riisi ja keitä vielä kunnes riisi on kypsää. Jos haluat makua pehmeämmäksi ja täyteläisemmäksi, laita sekaan vielä sulatejuustoa. Joskus olen laittanut sekaan vielä herkkusieniä ja toisinaan purkin ruokakermaa. Erittäin herkullinen kanakeitto, lämmittää kirpakoina syyspäivinä =).
Lisäksi salaattia ja itse tehdyt valkosipuli-juustotäytteiset leipäkierteet. Plus hyvää viiniä :)
meillä myös löytyy perunat ja pastat kaapista, mutta mitään lihapullia ei tee mieli, eikä jauhelihakastiketta eikä -keittoa.
t. ei ap
päivällinen: pizzaa
(syöty jo molemmat)
Tarvitset: Sulatejuustoa, ruokakermaa, pari purkkia tonnikalaa ja pastaa. Mausteeksi paprikajauhetta, mustapippuria ja sitruunapippuria.