Mitä tehdä kun päiväkodissa ei ulkoilla ja sanominen ei auta?
Eli siis lapsiemme päiväkodissa on nyt menty monta viikkoa niin että viikossa on pari päivää jolloin kukaan ei mene ollenkaan ulos, ei aamupäivällä, eikä iltapäivällä. Monesti olen jo asiasta nätisti huomauttanut ja pyytänyt että ulkoilisivat edes kerran päivässä, mutta aina saan kuulla jonkun uuden tekosyyn.
Mitä tehdä?
Kommentit (11)
vie itse lapsesi ulos sinne kun sataa kissoja ja koiria ja tuulee niin että pipo lentää päästä
Meidän päiväkodissa ei ulkoilla ainakaan jos:
Kova pakkanen
Kova helle
Sataa
Pk:n piha on tosi liukas ja jäinen
Tietenkin otetaan olosuhteet huomioon ja sitten mennään tai ollaan menemättä ulos!
Ap mikä ihmeen pakko se on edes joka päivä ulkoilla?
Jos on ajateltu että aamupäivällä leivotaan ja sitten iltapäivällä onkin niin kurja keli, ettei voida mennä ulos niin sitten ei mennä ulos.
En todellakaan haluaisi lapseni liukastelevan päiväkodin pihalla tälläisillä keleillä. Eli ei hänenkään päiväkodissa ulkoilla mahdottomilla ilmoilla.
Joskus ulkoillaan sitten illlalla kotona.
Harkitse sellaista ulkoilmapäiväkotia, jos lasten ulkoilu on sinulle niin tärkeää.
Jos mukavat leikit sisällä niin mikään pakko ei ole mennä ulos vaan antaa lasten leikkiä sisällä.
Nyt on ollut ainakin niin huonoja ilmoja ettei sinne kukaan ihan vapaaehtoisesti halua mennä.
Meidän lasten pk:n piha ainakin on ihan jäässä vaikka onkin hiekoitettu.
Tänään tihutti vettä lisäksi.
Minusta on pääasia, että saavat leikkiä tai tekevät sitten mitä tekevätkin.
En pakoita todellakaan ulkoilemaan jos sisällä ovat.
Voithan ap itse mennä yhdessä lapsesi kanssa ulkoilemaan työpäivän päälle. Itsekkin varmasti tykkäät olla lapsesi kanssa ulkoilemassa.
Jos nyt ei korkeaa pakkasta lasketa lukuun. Vesisadehan on lapsista kivaa ja loska ja vesileikit.
Enempi aikuisia hatuttaa pihalla seistä. Kuitenkin oikeilla varusteilla ulkoilla voi säällä kuin säällä ja se tekee lapsille hyvää.
Vilkkaat lapset rauhoittuu kun saavat ulkona purkaa paineita. Ruoka maistuu paremmin ja päivä sujuu mukavammin kun ei tartte vain sisällä kökkiä.
Kyllä itse ainakin lapsuudesta muistan parhaina juttuina päiväkodissa nimenomaan pihaleikit.
Ja kyllä itsekkin pitäisin huonona asiana jos vain parina päivänä viikossa päiväkodissa ulkoillaan. Kuitenkin se on ihan eri asia lapsen leikkiä kavereiden kanssa päiväkodin pihalla kuin kotona omassa pihassa jossa ei välttämättä ole leikkikavereita ja illalla on vielä pirun pimeääkin. Mukavampi kai se on päivänvalossa ulkona touhuta.
Onneksi oman lapsen päiväkodissa ulkoillaan päivittäin ainakin kerran.
varmasti ei lapset halua ulos säällä kuin säälläesim. oma 5.v menee ulos näillä keleillä vasta kun on pakko. pk:n pienet ei pysy pystyssä kun piha jäässä ja märkä, lammikoita siellä täällä ja mutaa muualla.
Pienten lasten pihalla pito em. keleillä on edesvastuutonta hoitajilta. Kenenhän on syy kun joku pieni kaatuu ja saa aivotärähdyksen, no tietenkin hoitajien.
huoh.
vie ap itse lapses ulos ja nauti siellä olostas.
eli normaalien ulkovaatteiden päällä kurahousut, takit, kurahanskat ja saappaat. Silti n. 15 lasta oli märkiä alusvaatteitaan myöten ja kerkesimme olla ulkona vain noin tunnin. Ei todellakaan keritty saada kaikkien vaatteita kuivaksi iltapäivään mennessä. Eipä tuntunut mukavalta kuulla sitten joiltain vanhemmilta noottia, kun ollaan sisällä tai toisilta, miksi lapsen haalari on vieläkin märkä.
Ei käy kateeksi yhtään päiväkodin henkilökuntaa. Onneksi itse olen vain harjoittelijana siellä
joka päivä. Haen omat lapset vähän aikaisemmin pois, usein juuri kun lapsia puetaan ulos. TOSI monilla lapsilla meidän muksujen ryhmissä ei ole asianmukaisia ulkoiluvaatteita. Henkilökunnan aika ja energia menee, kun yritetään haalia jostain viidet kumisaapppaat ja kolmet kurarukkaset et päästää ulos.
Tänään esimerkiksi omaani hakiessa oli kyllä asianmukaiset varustukset päälle laitettuna, mutta alusvaatteita myöten märkä. Samaan syssyyn sattu useamman lapsen haku ja kaikki vanhemmat vuorotellen päivittelivät ku lasten vaatteet märät. Sinänsä mikää ihme ku piha on yhtä vesilätäkköä. Olisin itse suonut, että olisivat sisällä leikkineet ku näin huono keli. Ei vesisateeseen pitäis olla mikään pakko mennä. Siinä yks vanhempi, hyvä ettei itkua vääntäny ku totes et toivottavast lapsi ei taas sairastu ku töistä ei vois olla pois enää yhtää. Omani kerkis olemaan kaks päivää terve, nyt taas kuumetta ku kotiin päästiin. Ja vaihteeks pakko olla pois töistä. Et ei se ulkoilu todella pitäis olla mikää pakko, onnellinen olisin jos tuollakin hoitajat vois miettiä jotain muuta ku sitä et päiväohjelmaan on ulkoilu kirjoitettu ja sinne mennää vaikka mikä olis...
mutta päiväkodissa heillä on aikaa yllinkyllin ja hoitohenkilökunnalle maksetaan palkkaa siitä että lapset saavat perusjutut: ulkoilun, ruokailun, levon, leikin.