Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten pian sektion jälkeen raskaaksi?

Vierailija
03.01.2008 |

Onko vuosi se yleinen suositus, vai oletteko saaneet muunlaisia suosituksia??



Minulla on nyt kaksi sektiota takana, ja alkaa pian olla kiire kolmannen kanssa (sairastan 1tyypin diabetesta, ja lekuri sanoi, että mitä lähemmäksi 30v mennään, sitä riskialttiimpaa alkaa olla..). Kovasti haluamme vielä AINAKIN yhde lapsen.

Tästäpä toinen kysymys:

Eli jos tämä kolmaskin syntyy sektiolla, niin saako enää tehdä neljättä? Ja onko kahden sektion jälkeen automaattisesti kolmaskin sektio??



Kiitäen!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekan sektion jälkeen itse tulin uudelleen raskaaksi 10kk:n kuluttua, eikä mitään ongelmia ollut. Sektioiden enimmäismäärää vaikea sanoa, koska se riippuu niin paljon kohdun kunnosta, arpikudoksen määrästä ym. Käsittääkseni kohdun kuntoakin voidaan ultralla tutkia. Kahden sektion jälkeen kyllä loputkin synnytystavat on sektioita, niin ainakin minulle on sanottu. Itsellä siis kaksi sektiota takana, eikä lääkäri ainakaan mitään sanonut etteikö voisi vielä " raskautua"

Vierailija
2/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri sanoi että mielellään pitäisi lapsilla olla ikäeroa vähintään 9 kk. Siis keisarinleikkaus oli kyseessä.

Ikäeroa tuli kumminkin 2,5 vuotta kun ei tärpännyt aiemmin, yritystä oli, ehkäisyä emme käyttäneet ollenkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

(sektioilla) pitää olla väliä vähintään vuosi (jotkut sanovat kaksi).



Kahden sektion jälkeen kolmas ja mahdolliset seuraavat synnytykset ovat suunniteltuja sektioita. Jo kahden sektion jälkeen saatettaan ehdottaa sterilointia ja neljän jälkeen jo melko varmasti.

Vierailija
4/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä perustuu siihen, että kohtusi seinämä kestää uusen raskauden. Maksimimäärää synnytyksille ei enää ole.

Vierailija
5/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverille sanottiin, että vuosi väliä ennen seuraavaa raskautta (ei siis vauvojen ikäeroa). Samaan olen törmännyt muuallakin, kai se on sitten se yleinen?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä neljä