Menisitkö joulukirkkoon jos lapset 1v ja 3v?
Anoppini pahastui kun sanottiin ettemme lähde kirkkoon lasten kanssa jouluna. Syy se, että ainakaan nuorempi ei pysy hetkeäkään paikoillaan. Onpa siinä sitten rauhallinen tunnelma kirkossa, kun yksi kirkuu ja juoksentelee tai kun joudutaan kuitenkin lähtemään kesken kaiken lapsen kanssa pois. Isompi varmaan jo hetken jaksaisi. En ymmärrä tällaisia pakkorituaaleja, miksei voi joustaa joskus, kuka siitä hyötyy että on kitisevän lapsen kanssa kirkossa? Ei ainakaan muut ihmiset enkä itse varmaan ehdi paljon papin puhetta kuunnella tai muuten rauhoittua.
Kommentit (7)
käynyt lapsille tarkoitetussa aattohartaudessa, jossa saa vaikka liikkuakin ja kierrellä katselemassa, eikä ole niin pitkä. hyvin on mennyt.
Eikä kirkossa muuten ihan hipihiljaa paikallaan ole pakko istua, kyllä lapset voivat vähän liikkua.
ja olen käynytkin joka vuosi, lapsi on nyt 3,5v. Jos joku ei ymmärrä, että 1-vuotias ei vielä osaa olla hipihiljaa, siirtyköön kauemmas istumaan.
Sallikaa lasten tulla jne... Eri asia on, jos et muutenkaan ole halukas lähtemään, niin älä anopin takia mene.
mutta eipä ole paljoa eronnut tavallisesta hartaudesta. Siellä käy jopa lapsettomia. Ihan samalla lailla siellä pitää istua ja heti katsotaan pahasti jos lapsi päästetään käytävälle heilumaan...ja meidän 1v ainakin menee niin lujaa, että siinä pitää vanhemman kyllä mennä perässä, muuten lapsi eksyy. Eihän siinä mitään jos lapsi itekseen hiljaa käytävällä kattelis mut jos vanhempi joutuu juoksemaan perässä niin se ei kirkkoon sovi vaikka olis mikä perhehartaus..
tiedän että meidän 1,5 vuotiaan kanssa siitä tulisi yhtä tuskaa.
että kirkko on pienistä lapsista mitä parhain leikkipaikka. Ääni kaikuu niin mukavasti ja on pitkä käytävä, jolla on kiva kipittää edes takas. Tiedän, etteivät kaikki hyväksy sellaista käytöstä kirkossa, joten en ottaisi pieniä lapsia kirkkoon.
Ei meidänkään yksivuotias malttaisi istua paikoillaan eikä olla hiljaa. Eikä yksivuotiaalta voi sellaista vaatia. Pitäisi anopinkin se ymmärtää. Tai sano anopille, että lähdette, jos hän ottaa vastuulleen pienemmän paimentamisen kirkossa. Siinäpähän näkee.