lokakuisten loppuviikko
Kommentit (17)
hiljaista.... Ovatko kaikki kadonneet itsenäisyyspäivän viikonlopun viettoon vai onko vauva- arki imenyt mehut kirjoittajista;)
Itse en vielä nukuta ulkona (paitsi vaunulenkeillä) ihan siitä syystä, että nirso poika ei ole vielä toistaiseksi viihtynyt parvekkeella vaunukopassa. Kokeiltu on , ei toimi. Vaunujen keinunnassa kyllä viihtyy. Ajattelin kuitenkin jossain vaiheessa kokeilla taas parvekkeella, kun viikkoja on tullut hieman lisää.
Viime päivät poika on kitissyt melkein koko valveillaoloajan (joka onneksi ei ole kauhean paljon!). Toivottavasti on joku ikäkausijuttu (5 vko) eikä luonteenpiirre...
Eipäs muuta
AJL ja poitsu
Olimme ekaa kertaa reissussa vauvan kanssa. Hyvin meni. Autossa poika vaan nukkui, kerran piti pysähtyä syöttämään ja vaipanvaihtoon (350 km matka). Jännitin kyllä kovasti reissua! Eilen tultiin kotiin ja nyt sitten kotona poika on ollut levoton tämänpäivää. Reissussa tuli yöuniennätyskin: 7 h.
NUKKUMISESTA. Meillä poika käy väsyneenä kovasti kitisemään ja tuntuu " taistelevan" unta vastaan etenkin päivällä. Joskus myös yötä vasten. Yöllä syötön jälkeen nukahtaa hyvin helposti. Onneksi! Päivällä saa sisällä nukuttaa ja nostella tuttia. Yöt poika nukkuu omassa sängyssään. Joskus harvoin otan aamuyöstä sänkyyn.
ULKONA NUKKUMISESTA: Fami kyseli ulkona nukkumisesta. Meidän poika on nyt 2 kk vanha ja nukkuu päivitäin vaunuissa yhdet unet. Annan nukkua koko unet ulkona, kestävät vaihdellen 2-4 tuntia. Täällä meillä on pakkasta ollut nyt enimmillään 5 astetta ja silloinkin on nukkunut ulkona. Nuhaa meidän pojalla ei ole vielä ollut. Uni maittaa vaunuissa tosi hyvin, sinne ei paljon tarvitse nukuttaa. Nukahtaa melkein kuin laitan lämpöpussiin ja vaununkoppaan. :) Samoin auton turvakaukaloon nukahtaa hyvin nopeasti.
Tervetuloa uusille tulokkaille!
Selma
Carminelle tervetulotoivotukset!
Ulkona nukuttaminen: meidän tyttö (ikää kohta 11 vko) nukkuu kaikki päiväunet vaunuissa ulkona, jos ei satuta olla autolla liikkeellä tai kylässä jossain. Ollaa oikeastaan alusta asti nukutettu ulkona. Nuhaiselle vauvallekin raitis ilma tekee vaan hyvää, kun pukee muuten hyvin. Kuumeista lasta ei tietenkään voi ulos laittaa. Pakkasilmalla hengitysilmaa voi vähän " lämmittää" laittamalla harson vaunujen kuomun eteen, niin ilma ei vaihdu vaunuissa niin tehokkaasti. Esikoisen kanssa tehtiin kyllä vaunulenkkejä -25 asteessakin, tosin ikääkin vauvalla oli silloin jo 9 kk. Kunnolla vaan vaatetta päälle ja tuulen suojaa harsosta tms, niin hyvin voi pakkasilmoillakin ulkoilla.
Mun mielestä kuitenkin raitis ulkoilma tekee vauvan hengistysteille enemmän hyvää kuin huonoa, ei oo mein muksut ainakaan nuhaa ulkoilusta saaneet. Räkätaudit tarttuu toisista ihmisistä useimmiten.
Nukkuminen yleensä: iltaisin meillä mennään yliväsyhuudon kera nukkumaan. Joka ilta. Sänkyynsä nukahtaa parhaiten (=huutaa lyhimmän aikaa). Yöllä kyllä nukkuukin muuten sitten tosi hyvin, keskimäärin 3-5 tunnin syöttövälein. Varhain aamulla alkaa usein uni taas pätkimään ja väsyhuudot jatkuu taas jonkin aikaa, jos en tajua heti eka ähinöistä tarjota tissiä tai tuttia.
Päivällä tyttö yleensä sammuu jo ulkovaatteita pukiessa, tosin herää usein vielä 15-20 min ajan, kun oon laittanu vaunuissa ulos, ja sit tarvii tuttia käydä nostelemassa. Mutta sitten kun saa unen päästä kiinni niin veteleekin 1,5-2,5 tunnin päikkäreitä. Joskus saattaa tarvita käydä nostamassa vielä tuttia ekan unijakson (n. 45 minuutin) jälkeen, kun uni muuttuu pinnallisemmaksi.
Enpä tässä nyt muuta taida turinoida, kun kello on jo noin paljon. Oon tässä eilen ja tänään yrittäny jo pariin otteeseen tänne kirjotella, katotaan tuleeko viesti nyttekää perille.......
Öitä!
S ja tyttö (24.9.)
Huh, huh. Voimille ottaa. Esikoisen synttärit olivat Itsenäisyyspäivänä ja kakarakemut kunnialla ohi. Tavallaan mukavaa kun juhlat ovat joka vuosi pyhäpäivänä niin mieskin aina silloin vapaalla. Vaikka tänä vuonna olikin raksalla auttamassa työmiehiä ja saapui kotiin vähän ennen juhlia että ehti vain suihkussa käydä.
Huomenna on sitten ristiäiset ja valmistelutkin alkavat olla ihan hyvässä mallissa. Kakku ja kukat tarvinee vielä huomenna hakea. Esikoisen ristiäisissä oli tarjolla miljoonaa sorttia ja siitä opin että vähempikin riittää.
Monella taitaa olla jo kastejuhla takana, minkäs nimisiä vauveleita tuli?
Pahoittelen heti etten muista nikkiä, mutta jonkun vauva oli saanut nimen Jooa. Suloinen nimi!!! Esikoisen yksi nimivaihtoehto oli Joa Jeremia mutta päädyimme sitten kuitenkin toiseen nimeen.
Mutta nyt silittämään vielä pöytäliinaa, ärsyttävää hommaa...
Mukavaa iltaa,
J sekä vauveli tasan 8 vkoa
En muista olenko odotus puolen jälkeen tänne kirjoittanutkaan, ehkä kerran.
Meillä sujuu yöunet nykyisin tosi hyvin eli noin kahdeksalta illalla käy poika nukkumaan ja " yötä" kestää aamu kahdeksaan-yhdeksään riippuen lähinnä mihin aikaan meidän esikoinen herää, tänä aikana syöttöjä on enää nykyisin 3, yksi kahden aikoihin, kuuden aikoihin ja " heti perään tankkaus" seitsemältä. Toki olis oikein ihanaa jos tällaisena jatkuiskin mutta uskallampa epäillä asiaa.
Päivällä poika nukkuu vain lyhyitä torkkuja jos ollaan sisällä, vaunulenkeillä pidempiä, mutta ei nuku jos vaunut pysyy paikoillaan.
Päivät tuntuu menevän vauhdilla eteenpäin ja nyt tuntuu kaikki jo olevan niin paljon helpompaa kuin alussa.
Meillä on kiertänyt nyt sitkeä flunssa alkaen miehestä ja käynyt meidät kaikki läpi ja minä nyt viimeisenä edelleenkin flunssassa. Ja flunssasta johtuen ilmeisesti on kolme päivää koskenut päätä tosi pahasti tai sitten niskat on niin jumissa, kun en osaa imettää makuulla ja nousen aina istumaan imettämään yöllä ja yleensä nukahdan tuoliin ja pää roikkuu siinä sitten samalla kun nukun, joskus jopa pariki tuntia saattaa mennä tuolissa nukkuessa.
Eipä muuta kun yöunille päin
Katuska
Täällä ihana yö takana. Poika meni nukkumaan viideltä iltapäivällä nukkui kolme tuntia ulkona. oli hereillä yhtetoista. Sitte syötiin ja nukkuin aamu viiteen jolloin syöpöteltiin.
Nyt vetelee unia vieläkin kello on jo puol ysi. Näitä lisää kiitos. Ei ole ikinä nukkunut vielä kuutta tuntia yössä yhtesoittoon.
Kakut tehty ja siivoomaan vielä.Ristiäiset tänään edessä..huh.kerron sitte nimestä huomenna vaikka..
nopeat kuulumiset, tultiin itsenäisyyspäiväksi kotiin Jyväskylään ja tyttö on nukkunut tosi hyvin! Nyt ollut kahtena yönä viiden tunnin unipätkä!!! (6 tunnin syöttöväli) ja ekana yönä sen viiden tunnin päälle vielä neljän tunnin unipätkä ja vielä viimeseksi 2 tuntia. Viime yönä eka 5 tuntia, sit 3 tuntia ja sitten 2 tuntia. Vitsi miten hienoa!!
riza ja tyttö 7 vko 4 vrk
Onnea Riza parantuneista yöunista!
Meillä Veikka nukkui viime yönä 23-8! Ja sen jälkeen vielä 11 asti. Uskomatonta. Ja eilen veteli ulkonakin yli 3 tunnin päikkärit.
Olin perjantaina vähän ulkona ja oli kivaa. Ensin kävin päivällä ihanassa spa-hoidossa (mies maksoi kiitokseksi pojasta) joka oli niiiiin uskomattoman ylellistä ja upeaa. Sitten käväisin pikaisesti kotona ja lähdin vielä ystävättärien kanssa muutamalle drinksulle. Kotona oli kaikki sujunut todella hyvin, mies oli lasten kanssa keskenään kotona. Hyvä että pärjäävät.
Nyt vieraita kestitsemään, pitäisi pyöräyttää parit joulutortut kahvipöytään.
Sunnuntain jatkoa,
Yrjö ja Veikka huomenna 10 viikkoa
Olikohan riza kun kehui parantuneita yöunia.
Meillä viime yönä tisuteltiin ainakin 5 kertaa.
Eka pätkä 3 tuntia ja olisko loput ollu taas parin tunnin pätkiä.
Yksi yö oli jo sellainen että meni melkeinpä yhdellä yösyötöllä ja seuraava oli jo aamuntunneilla=)
Meillä aina vauvat hakee tuota rytmiä suht pitkään, mutta kun se kultainen keskitie löytyy, nukkuvat todella hyvin.
Ja isommat ei kukkuile lainkaan.
Joten rytmejä odotellessa....
Meillä muutoinkin on nyt sellainen " Täältä tissin takaa on sitten niin mukavaa katsella" vaihe.
Loppuviikosta sain taas kotonakin tehtyä jotain muuta kuin yleistä järjestyksen pitoa.Maalailin loppuun pienten huoneen " sabluuna" koristekuvat.
Ihan vapaalla kädellä kyllä piirretty ja päälle sitten maalattu, siitä syystä että noin isoja sabluunoja ei pystynyt tekemään oikein edes itse.
Tulipa kyllä kivat, lapset tykkää hurjana=)
Jouluvalot laiteltiin lasten huoneisiin ja niistä kävi hurja tohina taas.
Tänään käväisin kirpparilla pyörähtämässä vauvan kanssa, pieniä löytöjäkin tein.
Ruoka on taas alkanut tällä äidillä maistumaan liiiiiiiiian hyvin , pitäis rajoitella.
Haaveilen joka päivä ja monta kertaa kylpyhuone/vessa remonttia, huokaus.
Olis se vaan niin kiva.Eipä vaan ole tällä hetkellä kukkaron nyörit niin löysillä.Odotellaan, joskus sitten.
Nyt loppuu akkukin.
Jaksamista joka mamille.
Tuttiina ja poitsu 7 vkoa
Täällä vieraat lähteneet ja saunassa oltu oikein kaksin, kun poitsu nukkuu. Ristiäiset ohi huh. Onneksi ei ole vähä aikaan juhlia kyllä otti voimille.
oli tosi mukava pappi ja kaikki meni hyvin. Poikakin oli kiltisti toimituksen ajan, vaikka piti herättää ulkoa. Yritin kyllä ajoissa nukkumaan. Alkaisi nyt pikkupakkaset ja tulisi lunta kun on niin synkkää ja kamalaa. Piristyisi varmasti itsekkin.
Saas nähä miten ensi yö menee tän hälinäpäivän jälkeen.Mutta nyt iltapalalle enne ku poitsu herää.
Fami ja Frans 1.5 kk
Vauvamme kävi viime viikolla nlassa ja pituutta oli kertynyt 59cm ja painoa 5580g hitsi kun muistqasin montako viikkoa on vanha..ööh 6 vkoa (tarkastin almanakasta). Otan vauvalle rotavirus-rokotteen. Siinä joululahja vauvalle..heh!
Ristiäiset oli ja meni itsenäisyyspäivänä. Meni mukavasti kotona juhlien. Seuraavaksi onkin esikoisen synttärit (kaksipäiväiset). Niitä siis valmistellaan ensi viikolla.
Ei oo ehtinyt oikein kirjoitella kun näitä tapahtumia ja juhlia on nyt meidän perheessä. Tänään meni joululahja ostoksilla 4,5 tuntia, iik! Mies oli helisemässä mulle kun tulin kotiin.
Hyvää sunnuntai iltaa kaikille
Miranneli ja Anni 6vkoa ja 4 päivää.
Moi!
Odotuksen ajan olin marraskuisissa, laskettu aika oli 7.11. Meidän neiti päätti kuitenkin tulla ennen aikojaan ja syntyi 13.10. Hän oli pieni, painoi 2180 ja pituutta oli 44 cm. Neiti näki maailman hätäsektion jälkeen. Pienokaisella ollut kaikki hyvin koko ajan, äiti kärsi leikkauksen jälkeen sisäisestä verenvuodosta ja toipuminen on ollut erittäin hidasta.
Mutta nyt siis tähän hetkeen. Neiti on kasvanut oikein hyvin ja lauantaina ois sitten kaste (kuten aika monella muullakin). Meille neiti on siis ensimmäinen lapsi ja kaikki on uutta. Paljon olen pinoanne lukenut ja saanut vertaistukea. On kiva huomata, ettei meidän perhe ole ainoa, jossa yöt takkuaa ja on monta muuta pinnoja kiristävää asiaa. Viime yö oli luksusta. Neiti nukkui koko yön 3-4 tunnin pätkissä. Edellisenä yönä heräiltiin 1-1,5 tunnin välein ja olin ihan rikki. Nyt siis ihana aamu ja mieli virkeä.
Mutta oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!
Carmine + Prinsessa kohta 8 viikkoa
Ehtii hyvin itsenäisyyspäivänäkin pinoutumaan kun ei tarvitse valmistautua linnan juhliin :-) kunhan ehtii illalla telkkarin eteen:D
Tervetuloa mukaan Carmine! Teilläpä on ollut hurja alku, kiva kuulla että kuitenkin kaikki hyvin! Jos yhtään " lohduttaa" , meillä perhepiirissä raskausviikolla 32 syntyneet kaksoset, 1600g ja 1900g, eka syntyi normaalisti toinen hätäsektiolla, mutta ovat tällä hetkellä reippaita ja terveitä leikki-ikäisiä.
Meillä ei mitään ihmeellistä, viime yö mentiin peräti kolmella syötöllä mutta muuten rauhallisesti nukkuen, ja eilen neiti nukkui valitusvirteni jälkeen vaunuissa pihalla 3h putkeen rauhallisesti! Päälle pukeminen, erityisesti kypärämyssyn pääkke puettava lakki sekä villahaalari ja toppahaalari saavat hänet aivan raivon partaalle, ja nyt keksin, että tarjoan tissiä jokaisen vaatekerran väliin hetkeksi, joten hän ehti rauhoittua aina ennen seuraavaa vaatekertaa..
Ulkonapa on varsinainen koiranilma, sellainen etteivät meidän koiratkaan siellä kyllä viihdy.
Sanna mietti keinoja vauvan räkäisyyteen, me saatiin lääkäriltä neuvo silloin kun kakkonen oli pikkuvauvana monta kertaa flunssassa: keittosuolatipat nenään ja vauva masulleen hetkeksi maitoharso kasvojen alle: räkä ja lima suorastaan lensi nenästä, jopa 1-2 ruokalusikallista kerralla. Ja on hyvä vain jos vauva hermostuu hiukan, itku irrottaa vielä tehokkaammin. Meillä siis toimi hyvin ja vauvalla oli heti parempi olo ja pystyi syömään rintaa rauhallisesti.
Nyt ei tule muuta mieleen..
Hyvää Itsenäisyyspäivää kaikille!
t. DorisDay
Tervetuloa mukaan Carmine. Omani syntyi marraskuun puolella, mutta kun lokakuisten kanssa olen ollut jo Vauvakuume- kirjoittelusta saakka, niin jäin sitten tähän norkoilemaan;)
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille. Täällä on tyydyttävä Linnan juhlien nettiversioon. Muutenkin on ihan tavallinen työpäivä, eli mies on töissä ja tulee sitten iltasella...
Täällä ei kummempia, poika kasvaa ja kehittyy, ei ole ollut viime päivinä mitään erityistä draamaa tai valituksen aihetta.
AJL
Jep täälläkin hyvin nukuttu yö takana. Oikein ihmettelin et onko vauva viel hengissä kun veteli 5h ekaa jaksoo yöllä. Verotti vissiin vähän kun oli niin levoton ilta.
Kai ne nukkumiset siitä alkaa muotoutua pikkuhiljaa.Missä iässä kannattaa noita alkuillan unia katkoa jos hirveen kauan nukkuu.
Täällä yleensä nukutaan 9-24 sit syöttö ja takas unille. Nukkuu sitten toisen pätkän yleensä parhaimmiten.
Räkäisiä täälläkin...täytyy kokeilla tuota vatsalleen laittoa ja maitoharsoa.
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille. Ristiäisviikonloppu tulossa kauheeta sählinkiä vielä kun miehen lapset tulee ja toine heistä on kuumeessa.
Mutta kai se siitä.Täytyy vähän huomenna tehä ruokaa ym..valmiiksi ni ei tarvi sitte kun lämmitellä.
Poitsu nyt 6 viikkoa vissiinkin..
On se kiva kun tuo mieskin voi osallistua pojan yösyöttöihin niin äitikin saapi välistä täyden yön nukkua :-) Viime yö oli tämmöinen, tarvitsenkin unta koska olen lähdössä illalla ystävättären kanssa vähän ulos. Käydään parilla drinksulla ja sitten kotiin nukkumaan, hyvä päästä välillä juttelemaan lapsettoman kaverin kanssa niitä ja näitä. Toivottavasti mun jutut ei sitten ole pelkkää vaipanvaihtoa...
Tein eilen Muumipiparkakkutalon ja täytyy sanoa että eipä tarvi enää ikinä tehdä jollei mukana ole vähintään kolme lisäkättä! Ja talo on sen näköinenkin. Katto vinksallaan, seinät päin honkia, mutta seisoo se sentään pystyssä :-)
Meillä on edelleen menty yhdellä syötöllä per yö. Tosin illat on menneet vähän saikkaamiseksi kun poitsu ei millään tahtoisi nukkumaan ennen 24. Nukahtaa pullolle ennen kymmentä mutta sitten herää kun viedään sänkyyn ja alkaa itku ja rauhoittelu. Rauhoittuuhan hän lopulta ja nukkuukin mutta siihen menee aikaa. Toivottavasti on vain välivaihe.
Rintareput, mulla on käytössä BabyBjörnin reppu jota silloin tällöin käyttelen ja otan mukaani kun mennään kauppaan pojun kanssa. Liinankin hankin raskausaikana mutta en osaa sitä käyttää kun en laita poikaa siihen ulos mennessä (ei ole isoja talvitakkeja, enkä halua tunkea haalaripukuista poikaa siihen) ja kotona ei tule käytettyä. Saa nähdä josko siihen ajan mukana tottuis, tai ensi kesänä poika suostuis siinä olemaan kun ollaan vähemmissä vaatteissa.
Nyt pojua syöttämään,
Y ja V 9 vkoa 5 päivää
Täällä mennään yleensä kolmella syötöllä 23-07 aikana. Välillä voi mennä kahdellakin.
Miten kauan annatte vauvojen nukkua ulkona nyt kun täällä satakunnassakin on melke kymmene astetta päivisin lämmintä. Meidän poika on nyt 6 viikkoa ja annan olla 2.5 h jos on lämpöasteita otan sitte varovasti sisälle jatkamaan unia, yleensä kyllä herää melko pian.'
Mutta ei uskalla pakkasella kauaa antaa nukkua pelkään ylikaiken, että tulee johki nuhaan. On kyllä nytkin pientä nuhaa, mutta puen ilmojen mukaan jos on pakkasta niin sitte paksummat haalarit.
Olen nyt pikkuhiljaa pidentänyt nukkumisaikaa ulkona kun siellä nukkuu huomattavasti paremmin ja kauaemmin.
Ei ole tarvinnut kertaakaan käydä ulkona keikuttamassa vaunuja nukkuu kuin tukki..
Muuten nukkuminen on alkanut sujua pikkuhiljaa paremmin. Olen nyt saanut kahtena iltana jo nukkumaan omaan sänkyyn entisestä sylissä pitämisestä. Laitan vaan musiikkihärvekin soimaan ja meen itse omaan sänkyyn. Vähä aikaa silittelen vaan päätä ja poskea.
Mutta vien sitte vasta sänkyyn kun alkaa olemaan todella väsynyt, et tottuis siihen sitte helpommin. Aamuyöllä sitte otan viereen kun alkaa oleen niin levotonta.
Mites muilla..
Itsellä on varmasti alkanut tulemaan maitoakin paremmin kun lisämaitoo ei enään mee niin paljoa.
Laiton nytkin ulos nukkumaan puol viisi ja vetää viel sikeitä.Täällä on jopa viisi astetta lämmintä illallakin tänään.