Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

" On silmänlumetta elätellä käsitystä, että tyhjätaskulla olisi kerralla varaa hulppeaan asumiseen."

Vierailija
12.11.2007 |

www. kauppalehti. fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen. jsp?oid=7567



Ara: 30 vuoden laina liian pitkä!



Valtion asuntorahaston (Ara) ylijohtaja Hannu Rossilahti varoittaa nuoria liian pitkistä asuntolainoista.



- 30 vuoden asuntolaina on aivan liian pitkä. Kyllä 20 vuotta pitää riittää, Rossilahti kommentoi Etelä-Suomen Sanomille.



Rossilahden mielestä on silmänlumetta elätellä käsitystä, että tyhjätaskulla olisi kerralla varaa hulppeaan asumiseen. Iso laina lyhenee pitkällä maksuajalla hitaasti, ja jo pienikin koronnousu voi heilauttaa ilkeästi perheen taloutta. Etukäteissäästöt ovat edelleenkin poikaa, lehti kirjoittaa.



Jos lisäksi ajat huononevat ja joutuu myymään kotinsa, voi olla, että siitä saa vähemmän kuin mitä itse joutui maksamaan.



Lainasta ei kuitenkaan pääse eroon, vaan sitä pitää maksaa takaisin, halusi tai ei.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain uutta. Ei kai nyt kukaan pöllö ota 30 vuoden laina-aikaa

Vierailija
2/2 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


jotain uutta. Ei kai nyt kukaan pöllö ota 30 vuoden laina-aikaa

Minäkin tunnen useita. Varsinkin rakentajissa on näitä paljon. Ja yleensä siinä on 10.000-20.000 eurolla ostettu vielä huonekaluja - eihän nyt uuteen hulppeaan taloon voi tuoda jotain vanhoja Ikean kamoja. Kolmenkymmenen vuoden laina-ajalla ja näillä koroilla maksellaan sitten pelkästään niitä huonekaluja vuositolkulla ilman että varsinainen talolaina lyhenee ollenkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi yhdeksän