Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nimi Eemelin siskolle/veljelle?

17.10.2007 |

Elikkäs.. Meidän pikkuinen pojannappula on nimeltään Eemeli Otto Johannes.



Halutaan pojalle sisaruksia ja vaikka vielä ei ole tulossa edes ketään, niin tämä mamma pyörittelee mahdollisia sisarusten nimiä päivät pääksytysten! Siksipä tulin nyt teiltä kysymään mikä nimi sopisi Eemelin kanssa?



Itse olen ajatellut, että mielellään nimi ei alkaisi E:llä.. Jotenkin olisi kiva että olisi " oma kirjain" . Ja kuitenkin pitäisi olla jotenkin saman tyylinen Eemelin kanssa.. Olen miettinyt esim. Akseli, Samuli, Taneli.. Mutta nää ei oikein kuitenkaan iske! Tai sitten tuplavokaali alussa: Aatu, Iiro.. Ja tytölle vastaavasti jotain Oonaa/Aadaa. Iida ei ehkä kuitenkaan, tulee eräs lastenkirja mieleen! :) Eemelin kanssa sopisi myös joku Alina (ei käy kun on serkun nimi!) tai Julia tms.



Monenlaisia nimiä olen siis pyöritellyt, mutta mikään ei oikein vielä ole iskenyt! Riittää siis, että etunimi olis jotenkin saman tyylinen Eemelin kanssa. Kokonaan eri juttu onkin sitten nuo toiset nimet! Haluaisin, että kaikilla sisaruksilla olis tuo kolme nimeä.. Pojalle mahdollisesti Lauri/Erik (suvusta) ja tytölle ehkä Amanda/Josefiina (myös suvusta) tms. Nämä ei pakollisia kuitenkaan! (Otto ja Johannes-nimet on molemmat suvusta Eemelillä..)



Olikohan mahdollisimman monimutkaisesti selitetty? ;) Olette kyllä niin innokkaita (ja TAITAVIA) nimien keksijöitä, että uskaltaudunpahan kysymään jo nyt.. kun asia vaivaa! ;) Yritän käydä kommentoimassa ehdotuksia mahdollisimman usein.. KIITOKSET JO ETUKÄTEEN! :)

Kommentit (14)

1/14 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama ehdotus Eemelin sisarukselle:



POJALLE:

Ilari

Petteri

Samuel

Mikael

Aamos

Aaron(i)

Aleksi(s)

Iivari

Akusti

Aukusti

Aku

Aake

Arttu(ri)

Alarik

Anselmi

Vilhelmi

Joonas

Joonatan

Jeremias

Hermanni

Lenni

Veeti

Veikka

Verneri

Nestori



TYTÖLLE:

Peppi(ina) Aada Josefiina

Juulia Enni Josefiina

Tuulia Tilda Amanda

Vilma Aada Ilona

Seela Juuli Josefiina

Senni Milla Amanda

Maikki Mette Josefiina

Minttu Inka Amanda

Meeri Emma Amanda

Liinu Jade Josefiina

Saana Sofi Amanda

Annika Oona Josefiina

Annukka Aada Emilia

Miisa Jenny Josefiina

Mimosa Anni Eerika

Marikki Emmi Amanda

Henni Julia Josefiina

Matilda Roosa Josefiina

Alissa Jenna Josefiina

Vierailija
2/14 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lauri Eerikki.. Nehän voisikin laittaa suoraan putkeen :) Mutta onko ne jotenkin liian " kovia" kun Eemelillä molemmat toiset nimet on niin " lällyjä" .. Siis ei ole R:ää kummassakaan tms. Mutta se olis kiva idea, että nimet tulis toisellakin suvusta :)



Ilari -> jotenkin ei.

Petteri -> liikaa samannimisiä tuttuja.

Samuel -> ei.

Mikael -> exän toinen nimi

Aamos -> hmm.. Aika hauska.

Aaron(i) - > ei sovi sukunimeen.

Aleksi(s) -> tutulla

Iivari -> Ihan hauska.

Akusti -> Ihan uus nimi mulle :) Ehkä ei kuitenkaan

Aukusti -> jaa, ehkä.

Aku -> kaverin kissa

Aake -> tulee huono mielleyhtymä

Arttu(ri) -> ei sovi sukunimeen

Alarik -> tämäkään ei sukunimen kanssa rimmaa

Anselmi -> ei.

Vilhelmi -> tulee makkara mieleen ;)

Joonas -> ihana nimi, mutta tutulla

Joonatan -> tää on kiva, ehkä ei etunimeksi kuitenkaan

Jeremias -> hmm, ehkä.

Hermanni -> IHANA! Mutta kaveri antoi lapselleen toiseksi nimeksi..

Lenni -> serkun poika

Veeti -> liikaa tämännimisiä puolituttuja

Veikka -> ei.

Verneri -> serkun nimi

Nestori -> hmm.. ei.



TYTÖLLE:

Peppi(ina) Aada Josefiina -> TYKKÄÄN PEPISTÄ KAUHEESTI! Mutta hei, Eemeli ja Peppi(ina)?? Astrid Lindgren faneja..? Onko hassu?

Juulia Enni Josefiina -> Tää olis kanssa aika ihana! Tuo Juulia sopis Eemelin kanssa myös <3

Tuulia Tilda Amanda -> Mielummin Juulia kuin Tuulia. Ei Tildaa.

Vilma Aada Ilona -> Aada Ilona! Ihanat toiseksi nimeksi.

Seela Juuli Josefiina -> Seelaa ei.

Senni Milla Amanda -> Eikä Senniä. Milla ihan ok.

Maikki Mette Josefiina -> Maikki.. ja pelottava pontso! ;) Ei.

Minttu Inka Amanda -> Minttukin olis varteenotettava.. ei Inkaa.

Meeri Emma Amanda -> Ei. Emma ihan kiva.

Liinu Jade Josefiina -> Ei Liinua. Eikä ehkä Jadeakaan.

Saana Sofi Amanda -> Tutulla Saana. Mieluummin muodossa Sofia.

Annika Oona Josefiina -> Kummitytön toinen nimi Annika. Oona ok.

Annukka Aada Emilia -> Hyvä ystäväni on Annukka. Emilia kaverilla.

Miisa Jenny Josefiina -> Ystävän lapsi on Miisa. Jennyä ei!!

Mimosa Anni Eerika -> Ei. Anni ihan ok.

Marikki Emmi Amanda -> ei. (Lisää Lindgreniä!) Emmi ok.

Henni Julia Josefiina -> ei. Julia Josefiinakin sopii :)

Matilda Roosa Josefiina -> ei.

Alissa Jenna Josefiina -> ei.



Kiitos ihan mielettömästi ehdotuksista! :) Taas sain lisää makusteltavaa! Toi Juulia olis aika hauska etunimenä. Kun vieläkin mietin sitä Ilonaa, että onko liian samanlainen Alinan kanssa.. Ja kiva saada toiseksi nimeksi vaihtoehtoja sen Aadan tilalle. Kolmas nimi luultavasti tulee kuitenkin olemaan tytöllä tuo Josefiina :) Tykästynyt siihen olen. Mut hei lisää vaan ehdotuksia kehiin! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat ihan ok, mut näistä puuttuu " sitä jotain" ..

4/14 |
19.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli minusta Alina ja Ilona ei ole liian samanmoiset ja vaikka olisikin niin onko sen väliä, jos serkuksilla samantapaiset nimet, kun eivät kuitenkaan saman perheen lapsia ole ;o)!!Ilona on kyllä kaunis..voisin antaa omallenkin ;o)!



Eemeli ja Peppi..tiedän tämän nimiset sisarukset eikä ole minusta lainkaan hassua, vaika ovatkin molemmat Lindgrenin kirjoista..ovat kumminkin samalla tapaa vekkuleita ja velmuja nimi ja sopivat muutenkin kivasti yhteen, joten en antais tuon häiritä ;o)!!



Ihania nimiä makustelet..Juulia ois kyllä myös aivan ihana ja sopis kivasti Eemelin siskolle, koska on tupla-vokaali ja samalla tapaa pehmoinen kuin Eemelikin ;o)!!Lisäks harvinaisempi kuin Julia!!

5/14 |
19.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta ei ole ollenkaan hassua tuo Lauri Eerikki, vaikka Eemelillä onkin pehmoisemmat nimet, mutta ovathan nekin kovasti miehekkäitä kumminkin ja en usko muidenkaan miettivän, että onpa hassua, että toisella pojalla on noin " pehmoiset" 2.ja 3.nimet ja toisella noin särmikkäät vaan uskon, että miettivät, että onpa kivat ja sointuvat nimet löytyneet molemmille pojille suvusta ;o)!!

Vierailija
6/14 |
19.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta tuntuu, että meillä on körömölli muutenkin aika samanlainen nimimaku :) Mitä oon lueskellu noita sun ehdotuksia yms. muistakin ketjuista.. Joo, kyllä ne Ilona, Peppi ja Juulia on aika lähellä sydäntä nyt. Ja toiset nimet varmaan saan rimmaamaan noihin kyllä! :) Toisaalta jos lähtis Lindgren-linjalle, niin sithän vois mahdollisille seuraaville antaa nimeksi vaikka Ronjaa tai Joonatania :) Mut toisaalta tykkään kyllä tuosta " samankaltaisuudesta" Juulian ja Ilonan tapauksessa. Mut sehän riippuu ihan lapsesta, että mikä nimi hänelle parhaiten sopii.. Reipas Peppi vai iloinen Ilona vai tyttömäisempi Juulia.



Ja jos poika tulee, niin eiköhän näistä jo ehdotetuista nimistä joku kiva löydy. Tää on kyllä aivan loistava palsta! Kaikki parhaat niminikkarit kokoontuneet selkeesti tänne :) Ja kaikki on niin innokkaita auttamaan. Se on kiva :) Jep, taidan lähteä makustelemaan noita nimiä. Jos jollain tulee vielä jotain kivoja ehdotuksia mieleen, niin kertokaa ihmeessä! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et lainkaan selittäny monimutkaisesti, sai hyvin selvää. itekin tykkään pähkäillä nimisarjoja ja kenties mahdollisesti tulevia lapsia...

Eemeli Otto Johannes oikein komea nimi!

Akseli tuli itsellenikin mieleen. Taneli sopis kans ihan mukavasti. Mikä ettei Samulikin... Aatu myös ja Eero. Iirosta tulee vähä eri " maku" suuhun... Samoin Oonasta ja Aadasta. Alina sopis kivasti, samoin Iida, jota olisin itsekin ehdottanut!



mitäs tykkäät esim.

Ella, Elsa

Selma, Saima/Saimi

Martta, Miina

Helmi, Hilda

Aino, Anna, Alisa

Hanna, Heidi, Hilda

Inkeri, Ilona

Juliaana,

Katri,

Lotta, Laura, Liina,LIisa

Maija/Maiju

Olga, Orvokki, Olivia

Selina, Saara, Siiri

Viivi, Veera, Venla, Vellamo



Aapo, Aaro, Akseli, Armas, Anttoni, Aatu

Eino, Eetu, Eero, Einari, Elmeri

Hannes

Iikka, Ilmari

Jaakko, Jussi, Juhani

Kalle

Lauri, Leevi

Niilo,

Ossi, Otto, Olli, Onni, Oskari

Pauli, Paavo

Toivo

Väinö, Vilho, Viljo, Viljami, Veikko



esim. Viljami Lauri Eerikki

Hannes Lauri Eerik

Inkeri/Ilona/Vellamo Aada Josefiina (huippu nimi, ainakin ite tykkään!)



mitäs tykkäsit?



Vierailija
8/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytolle nimeksi Anna Matilda tai Matilda Josefiina

Pojalle Joose tai Sameli tai Niilo tai Paavo tai Martti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eemeli päikkäreillä, niin ehdin heti kommentoimaan! :)



Ella, Elsa -> En tykkää kun alkavat samalla kirjaimella..

Selma, Saima/Saimi -> jotenkin ei

Martta, Miina -> Miina on ihana! Sopis kivasti Eemelin kanssa.

Helmi, Hilda -> Helmikin sopis.. Hilda ei.

Aino, Anna, Alisa -> Aino on kiva :)

Hanna, Heidi, Hilda -> ei

Inkeri, Ilona -> Ilona olis ihana! Sitä oon itsekkin miettinyt, muttA onko liian lähellä Alina-serkkua??

Juliaana, -> ei

Katri, -> ei

Lotta, Laura, Liina,LIisa -> Lotta on kiva.

Maija/Maiju -> mummo on Maija :)

Olga, Orvokki, Olivia -> en tykkää

Selina, Saara, Siiri -> ei oikein soinnu Eemelin kanssa. Paitsi Selina, joka mun mielestä liian erikoinen.. Tykkään " tavallisista" nimistä.

Viivi, Veera, Venla, Vellamo -> meidän kissa on Wagner, joten ei Viiviä :) Veera & Venla ok.



Aapo, Aaro, Akseli, Armas, Anttoni, Aatu -> Oi, Anttoni on uus ajatus! Aika kiva. Muutenkin tykkään näistä :) (paitsi ei Armas)

Eino, Eetu, Eero, Einari, Elmeri -> sama alkukirjain..

Hannes -> ei.

Iikka, Ilmari -> ei

Jaakko, Jussi, Juhani ->ei. Jaakko olis kiva mut ei sovi sukunimeen.

Kalle -> Eemeli ja Kalle? Kiva nimi mut ei oikein saman tyylinen.

Lauri, Leevi -> Leevi sopis aika kivasti!

Niilo, -> L-kirjain ainakin yhdistäis Eemeliin.. hmm.

Ossi, Otto, Olli, Onni, Oskari -> Otto Eemelin nimessä, Onni serkulla. Muutenkaan ei oikein iske..

Pauli, Paavo -> Eemeli & Pauli!! Aika ihana.

Toivo -> ei.

Väinö, Vilho, Viljo, Viljami, Veikko -> Viljo & Viljami ok. Muut ei (Veikko on mummon kissa!)



Kiitti ehdotuksista!! Muutama kiva löytyi.. Ei noita tullu itse ajateltuakaan :) Jotenki sitä jää pyörittämään niitä samoja nimiä.

Vierailija
10/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilona Aada Josefiina on IHANA!!



Mut onko tuo Ilona liian samanlainen Alina-serkun nimen kanssa?? :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

voihan samassa perheessäkin olla niin samantapaisia nimiä esim. Ella ja Ellen...

itekin ihastuin täysin tuohon Ilona Aada Josefiina!

Vierailija
12/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo Ilona Aada Josefiina on kyllä kiva! <3



Mutta otan vielä mielelläni lisääkin ehdotuksia vastaan! :) Sekä tytölle että pojalle.. Tuo mahdollisen veljen nimi onkin vaikea.



Suosikeiksi hapankaalin ehdotuksista nousivat Anttoni ja Pauli. Viljami ja Leevikin oli aika kivoja, mutta mitään ehdotonta suosikkia ei vielä ole.. Ja mitäs sitten toisiksi nimiksi?



..vielä mua kuitenki mietityttää tuo Alina/Ilona.. Mitäs muut on mieltä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Suosikeiksi hapankaalin ehdotuksista nousivat Anttoni ja Pauli. Viljami ja Leevikin oli aika kivoja, mutta mitään ehdotonta suosikkia ei vielä ole.. Ja mitäs sitten toisiksi nimiksi?"

Entäs Anttoni Pauli Viljami

Anttoni Paulus Viljami

Leevi Pauli/PAavo Aukusti

Viljami Veikko Anttoni

Pauli-Pekka Anttoni

Pauli Eerik Anttoni

Anttoni Eerik Paavali

Lauri-Leevi Eerik



niin ja Aapeli unohtui!

Aapeli Lauri Eerik

Lauri(-)Eerik Anttoni



ei tuu nyt yhtäkkiä muuta mieleen...

entäs Nikolaus?

Sakari?

Manu?

Vierailija
14/14 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entäs Anttoni Pauli Viljami -> Ei ehkä näitä kaikkia nimiä yhteen kuitenkaan :)

Anttoni Paulus Viljami

Leevi Pauli/PAavo Aukusti

Viljami Veikko Anttoni

Pauli-Pekka Anttoni -> En tykkää kaksiosaisista nimistä.

Pauli Eerik Anttoni

Anttoni Eerik Paavali

Lauri-Leevi Eerik -> Lauria ei mielellään etunimeksi, koska on miehen 2.nimi..



niin ja Aapeli unohtui! -> Aapeli oliskin aika jännä! Mut mitäs jos tulee joskus 3.poika? Sit olis EE-me-LI & AA-pe-LI niin mikäs kolmannelle, jotta tulee kaksoisvokaali alkuun ja -LI loppuun? Otankohan mä tän liian vakavasti?! ;)

Aapeli Lauri Eerik

Lauri(-)Eerik Anttoni -> Tää Lauri etunimenä taas.



ei tuu nyt yhtäkkiä muuta mieleen...

entäs Nikolaus? -> ei.

Sakari? -> ei.

Manu? -> ei.



Jotenkin tuntuu, että jos joku noista (Pauli, Anttoni, Leevi, Viljami) etunimeksi ja sitten perään ihan muita nimiä! Kuitenkin niin, että sointuis Eemeli Otto Johanneksen kanssa. Ja se Erik/Eerik/Eerikki olis tosi kiva saada mukaan.. Tai sitten se Lauri.



Noita on muuten vaikea saada sointumaan keskenään.. Pauli Erik Joonatan? Jotain puuttuu.. Äh.



Ilona Aada Josefiina & Eemeli Otto Johannes

---> noissa on sitä jotain samaa sointuvuutta :) Tykkään kyllä!

Tuota samaa kaipaisin noihin poikienkin nimiin.. Ihana kun sä hapankaali oot niin innokas! :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kolme