Onko teistä epäkohteliasta, kun kolmekymppinen sinuttelee (komentelee)
vanhahkoa ihmistä? Minulla töksähti kun hississä nainen sanoi " väistäpä vähän" vanhemmalle naiselle. Luulin ensin että puhuu lapselleen tms. (Oli lasten kanssa liikenteessä) Miksei voi sanoa " voisitteko väistää" tms.
Kommentit (6)
Jotenkin sen vielä sietää, kun vapaa-ajalla tms., mutta sitä en voi ymmärtää, että palveluammateissa (esim. kaupan kassa) sinuttelee vanhaa ihmistä. Kuulosti tosi typerältä, kun joku kassa sinuttelee vanhaa ihmistä tyyliin " otaksä tän? kuuluuko tää sulle? ole hyvä, kiitti moi moi" .
Joo, ei sillä kai iän kanssa tarvitse olla tekemistä . Silti tökkäisi erityisesti kun vanhempi oli kyseessä. MInusta on epäkohteliasta puhua tuntemattomalle ihmiselle noin ylipäänsä. t ap
Vierailija:
Joo, ei sillä kai iän kanssa tarvitse olla tekemistä . Silti tökkäisi erityisesti kun vanhempi oli kyseessä. MInusta on epäkohteliasta puhua tuntemattomalle ihmiselle noin ylipäänsä. t ap
vaan epäkohtelias töksäyttävä komentelu.
Jos hän olisi sanonut kohteliaasti " Anteeksi, voisitko väistää" ei särähtäisi ainakaan minun korvaani. Itse varmaan teitittelisin, tai kiertäisin koko puhuttelun kuten joku yllä, jolloin ei tarvitsisi päättää kumpaa muotoa käyttää(" anteeksi, pääsisinkö ohitse" ), mutta en sinuttelua sinänsä pidä pahansa. Ei sinuttelussa itsessään ole mielestäni mitään epäkohteliasta, teittilyksi muutettuna kun tuo alkuperäinen ei olisi ollut yhtään parempi " väistäkääpäs vähän" .
Ja sinuttelee minua? Pitääkö minun silti teititellä? Minusta ei. Muuten teitittelen aina vanhempia.
Ap:n pointti oli ihan hyvä, mutta hiritsi tuo " vanhempaa ihmistä" . Jotkut ottaa asian " En mä nyt noin vanha vielä ole, että mua pitää sinutella!" ja jotkut nuoretkin haluaisi, että heitä sinutellaan.
Itse vastaavassa tilanteessa sanoisin, että " Anteeksi, pääsisinkö/mahtuisinko tästä menemään."