Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pikkaisen meinasi mennä aamukahvit väärään kurkkuun, kun

Vierailija
17.10.2008 |

Usein keskittäminen kannattaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

selailin Helsingin vihreiden vaalimainoslehdykkää. Siellä kun julistettiin, että he ovat hyvien terveyspalveluiden kannalla. Kukas muukaan kuin vihreä, Suzan Ikävalko, oli etunenässä lakkauttamassa muutamaa helsinkiläistä terveysasemaa tässä taannoin.



Yksikin lakkautetuista terveysasemista yhdistettiin asukkaiden kiivaasta vastustuksesta huolimatta toiseen niin, että julkisilla sinne kulkeminen on työlästä, eikä autollekaan tahdo paikkaa löytyä. En ole vielä kenenkään alueemme asukkaan kuullut sanovan yhtään mitään myönteistä ko. siirrosta. Kaikki on vaan monimutkaistunut. Entinen yksikkö oli erittäin toimiva ja joustava. Varmaan kaupungilta säästyy rahaa, kun ei tuolla tule juuri vierailtua.

Vierailija
2/3 |
17.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja uudessa on tosiaan parkkikset hankalasti, ap taitaa olla samalta alueelta.

Mutta silti kannatan, että keskittäminen kannattaa. Vanhoissa tiloissa on nyt päiväkoti, ja päiväkodeistahan ja niille sopivista tiloista on pulaa. En näe huonoa asiassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja uusi "yhdistetty" terveysasema on tosiaan mahdottomien liikenneyhteyksien päässä eikä parkkipaikkoja ole. Vanhoissa tiloissa ei ole mitään järkevää, joten ei taida nyt olla puhe samasta asemasta.



Vaihdossa ei ole tosiaan ollut mitään hyvää. Neuvolamatkoihin menee 15 min sijasta 45 min ja rattaita pitää nostella ylös ja alas sporissa. Neuvolan odotushuoneessa köhivät sairaat lääkärinvastaanottoa odottavat kun aiemmin tilat olivat erilliset. Tien toisella puolella on alkkisasuntoja ja täten olen joutunut selittämään joka reissulla 5 vuotiaalle, että keitä ne räyhäkänniläiset aikuiset ovat, mikä heitä vaivaa. Olo sporapysäkillä lasten kanssa on vähintäänkin turvaton.



Mitään hyvää en ole kuullut kenenkään muutoksesta sanovan, henkilökunta ja alueen asukkaat inhoavat muutosta aivan yhtä lailla. Edelleenkin. Mutta kyllä, käynnit ovat epäilemättä vähentyneet, sillä tuonne ei lähde vaeltamaan kuin äärimmäisessä pakossa, eli neuvolakäynnit siellä käyn ja mitään muuta en. Saivat siis minut vaihtamaan yksityiselle lastenlääkäriasemalle, joka on maantieteellisesti ehkä hitusen kauempana, mutta hyvien yhteyksien takia matka kestää noin 20 min. Alueen asukkailta selvästi odotetaan, etteivät he käytä julkisia palveluita, joten ne voidaan ajaa alas ihan rauhassa.



Seuraavaksi on tulossa sitten muutto uuteen keskusterveysasemaan Hernesaareen, se kai oli koko homman tarkoitus. Ensin siirretään vähän ja sitten siirretään taas "vähän", yhteensä siis paljon, mutta tuskin kukaan tuon nykyisen terveysaseman takia jaksaa barrikadeille nousta. En minä ainakaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kuusi