Mistä voi johtua 5-vuotiaan aamuyskä?
Allerginen jollekin mitä sängyssä on esim. höyhentyyny,pöly ?
Kommentit (12)
Lapsella on infektioastma ollut pienenä - olisiko nyt muuttunut "oikeaksi" astmaksi... Sängyssä ei ole höyhentyynyä tms. ja unikaveritkin on valittu allergiaystävällisistä vaihtoehdoista ja niitä pestään usein. Pölyä tietysti on jonkin verran muttei hirveästi, koska oon itsekin pölyallergikko ja siksi meillä siivotaan mielestäni hyvin.
ap
Kuvailemaasi kutsutaan yöyskäksi. Kun lapsi ei ole homeelle altistuneena oireet lievenee.
Milloin petivaatteet on viimeksi pesty? Siis tyyny, peitto, petauspatja? Uusiakin ne pitäisi säännöllisin väliajoin ja uudet kannattaa ehdottomasti pestä ennen käyttöä. Eihän petauspatja ole lateksinen? Käytäthän hajusteettomia pesuaineita lakanoiden pesuun?
Jonkinlaiselta allergialta/astmalta kuulostaa...
tosin vähemmän. Epäilin myös jotain homealtistusta. Tuttava sitten ehdotti juuri edellisen mainitsemaa hajustamatonta pyykinpesuainetta (huuhteluaine olikin ollut jo hajustamaton). En sitten lopulta tiedä, mitä oli, mutta hävisi muutaman kuukauden sisällä tosiaan vaihtamalla hajusteettomaan pesuaineeseen (Omo Pikkujätti Sensitive meillä).
syy täytyy selvittää.
t.astmalapsen äiti
Meidän tytöllä on korvatulehdus joitain kertoja oireillut vain niin, että nukahdettua ja aamulla vähän ennen herämistä yskittää, kun märkä valuu makuuasennossa kurkkuun. Korvatulehdus ei aina nostata kuumetta.
meidän 5-vuotiaan aamuyskää on tutkittu vuosi, mutta mitään ei ole löytynyt. On tehty allergiatestit- ei mitään. Astmatestit- ei mitään. Homevasta-aineet ei ole koholla. Keuhkoissa eikä keuhkoputkissa ole mitään. Korvatulehduksia on ollut elämänsä aikana kokonaista yksi kpl. Poskionteloissa ei mitään. Yskä tulee aina infektion jälkeen ja kestää viikkotolkulla. Kuukauden päästä uudet tutkimukset.
Teittekö mittauksia ? Avasitteko rakenteita ? Näkyikö veriarvoissa ?
Minä olen nyt 20v ja minulla on ollut 4 vuotiaasta asti kamala yskä ja tutkittiin joka vuosi kaikki tutkimukset ja nyt vasta minulla todettiin astma.. On kyllä outoa että ei ole aikasemmin löytynyt mitään?!
Yskii aika paljon herättyään ja yskimistä jatkuu noin tunnin heräämisen jälkeen. Sitten se loppuu ja koko päivän on yskimättä. Illalla yskii taas vähän, kun menee sänkyynsä, muttei niin paljon kuin aamulla. Valittaa, että kurkussa on limaa. Mistä tämä voi johtua? On jatkunut jo pari kuukautta.