Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Laitan tännekin, masennuksesta...

19.06.2007 |

Mä olen nyt huomannut ja myöntänyt että mun masennus ilmenee yliaktiivisena pörräämisenä.. Täällä kotona nimenomaan. N.kerran viikossa poistun himasta ihmisten ilmoille, kerrat vaan vähenee koska vieraat ihmiset ahdistaa. Tuntuu että kaikki pitävät mua idioottina! Olosuhteiden pakosta kkin päivät 4-seinän sisällä, en ole tavannut kavereitani kohta 9kuukauteen, yhteydessä olen netin kautta.

Ahdistaa, itken salaa ja näytän ulospäin onnelliselta. sain todella pahan raivokohtauksen toissailtana joka purkautui mieheeni, muutaman minuutin raivokkaan huudon jälkeen oksensin ja pyörryin n.10sekunniksi. Jälkeen päin tunsin itseni totella tyhmäksi.

Omaa aikaa mulla ei ole, vuoden verran olen ollut lasten kanssa(5½v, 4v ja 2kk) 24/7. Isommat alotti päivähoidon 10päivää/kk. Vauvan kanssa olen kotona.



Tiedän, etten selviä tästä omin avuin, tuntuu vaan naurettavalta mennä sanomaan kenellekään että olen masentunut, mitä jos se lääkäri nauraa mut lyttyyn? Kovasti pelottaa että saan kuulla " mitäs teit lapsia, olisit miettinyt ensin" . Tiedän että olisi pitänyt miettiä ja pitäisi jaksaa!!!! Lapset on ihania ja rakastan heitä kovasti. En tee miehenkään elämästä helppoa, oon oikea harakka.



Mielialat tosiaan heittää häränpersettä sekunnin sadasosassa!! Ensin saatan itseä hysteerisesti ja lopettaa sen kun seinään. Pyyhin silmät ja tunnen itseni taas dorkaksi, että mitähän järkeä siinäkin nyt oli.

Tuntuu etten riitä mihinkään, enkä tiedä mistä alottaa?

Olen aika kuilun pohjalla...

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo ajatusmaailma liityy siihen masennukseen! Rohkeasti lääkäriin vaan.



Heti kun tuntuu siltä, että saat ajan tilatuksi niin tilaa se. sitten sinne tulee helpommin mentyäkin.

Vierailija
2/3 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ymmärtääkseni jopa aika normaalia, että noin pari kk synnytyksen jälkeen masentaa. Sä oot jo lähtenyt hyvään suuntaan kun kirjoitit siitä.



Vaihdat lääkäriä, jos ensimmäinen rupeaa vähättelemään. Yleensä suhtautuvat asiallisen huolehtivasti, mutta olen törmännyt joskus vähättelyynkin. Älä lannistu!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerroin asiasta eteenpäin ja sain apua kotiin, perhetyöntekijän. Kävi kerran pari viikossa. Nyt eivät enää käy, mutta ottaisin milloin tahansa uudestaan, jos tilanne menisi yhtä pahaksi. Olivat aivan ihania ihmisiä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä