Minkä ikäisen lapsen/leikki-ikäisen uskaltaa antaa nousta yksin ylös televisiota katsomaan?
Ja minkä ikäisenä teillä lapsi alkoi tätä tekemään kun vanhemmat vielä torkkuvat/lepäävät (joskus jopa aamuyön tunteina..). Kyllähän siihen lapsen nousuun nyt pakostakin herää enkä ainakaan itse pystyisi uudestaan nukahtamaan jos tietäisin että lapsi yksin olohuoneessa vaikka olisikin talo turvasuojattu jne...
Kommentit (8)
kun me vanhemmat torkutaan seinän takana. Huoneen ovi on auki ja kuullaan kyllä jos jotain epätavallista tapahtuu.
meillä ei edes 6-vuotias saa laittaa telkkaria yksin päälle. jos 3- ja 6-vuotiaat heräävät aamulla kovin aikaisin, saavat käydä hakemassa kirjoja sänkyyn lueskeltavaksi ja jutella keskenään. telkkariin ei meillä koske kuin aikuiset.
Tuon ikäiselle aikuinen on kyllä laittanut telkkarin päälle, nyt 6-vuotias laittaa itse ja neljävuotiaskin osaa laittaa yläkerran simppelin telkkarin päälle. Alakerran taulutelkkaria eivät lapset laita päälle.
Nyt kesällä on 2 vee pikkuveli katsonut isompien kanssa kakkosen lastenohjelmia hetken yksikseen kun jompi kumpi meistä heräilee sängyssä - yleenäs jaksaa tasan Himpulat ja sitten leikkii siinä lattialla.
Onko tässä takana turvallisuus (telkkari syttyy palamaan tai kaatuu lasten päälle), telkkarin säästäminen vai periaatteellinen kysymys (lapset eivät saa katsoa yksinään telkkaria ohjelmien takia)?
Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn. 6 vee tuntuisi jo aika isolta katsomaan esim. kakkosen lastenohjelmia jos vanhempi " torkkuu" jossain viereisessä huoneessa. Itse annamme 6 vee katsoa telkkaria ja laittaa sen päälle. Tämän vuoksi kysyn :)
Ihan mielelläni nousen ylös lasten kanssa viikonloppuisinkin, he heräilevät kahdeksan maissa. He jopa leikkivät ihan kivasti aamulla keskenään (3,5v ja 2v), eikä telkkari ole tarpeen.
En muutenkaan luota että telkkarista tulee pelkästään lapsille sopivaa ohjelmaa, ettei mainoksissa ole jotain hämmentävää. Ihan pienille lapsille tarkoitetuissa ohjelmissakin voi olla sellaisia kohtauksia jotka pelottavat lasta.
Olen raskaana, ja alkuraskauden väsymyksessä jätin muutaman kerran esikoisen katsomaan videota ja menin kuopuksen kanssa päiväunille. Omista videoistamme tiedän mitä niissä tapahtuu ja lasten kanssa on jo käyty kysymyksiä herättävät kohdat läpi. Mm. Postimies Pate, Ti-Ti Nalle ja Barbapapa pyörivät silloin.
Siis ei tarvitse mennä lapsen huoneeseen, mutta olla kuitenkin pystyssä myös.
Ei tartte miettiä tuleeko " lapsille sopivaa" kun vaa omat videot kelpaa..!
Käy kyllä minut herättämässä ensin. Oma nukkuminen ei sen jälkeen enää kovin sikeää ole ja herään pieneenkin inahdukseen tai kolahdukseen.