Voiko sellaisen ihmisen kanssa tehdä töitä, jolla ei ole huumorintajua?
Kommentit (19)
Jos sinun huumorisi ei iske, ei se tarkoita sitä että työkaverisi olisi huumorintajuton.
Vaikeeta oli kun ei sitten muutenkaan oikein jutellut mistään kenenkään kanssa, vaihtoi työpaikkaa sitten vanhempiensa perheyritykseen. Siellä varmaan tulikin paremmin juttuun. :) Kyllä itse haluan, että työpaikalla voi vähän puhua muustakin kuin aina vain työasioista asiallisesti, joskus työn laatu on sen sorttinen, että vaatii oikeasti aika rankkaa huumoria siihen vastapainoksi.
meinaan työskentelen isossa tiimissä, tosin en kaikkien kanssa aina ole samassa vuorossa, itse olen ronski jakauhee läpänheittäjä, joten olisi ihan hyvä jos olis joskus vähän vakavampikin päivä, jonkun tosikon ansiosta.
Meillä on työporukassa vitsin vääntäjiä, kaikelle naurajia, kokoajan läpän heittäjiä ym. Silloin työt seisoo, hommat ei etene eikä viitsi kesken läpän heiton sanoa että hei tää oikeasti pitäis saada valmiiksi tänään..
Tosikon kanssa me tehdään viisikertaa nopeammin ja voi olla omissa ajatuksissaan enemmän.
Mun mielestä kahvitauolla on kiva lörpöttää ja nauraa hölö-jutuille, mutta en mä sitä kahdeksaa tuntia päivässä jaksa.
Muista että sä olet siellä töissä ja sulle maksetaan palkkaa siitä että teet töitä etkä vietä vaan kivaa aikaa siellä.
Sun työkaverilla ei ole mitään velvollisuutta sua viihdyttää, kun muistat sen niin kyllä se siitä lähtee.
Ja jo parin viikon jälkeen. Ei varmaan auta uuden työntekijän sopeutumisessa yhtään.
minun vikani. Vai oletteko itse huumorintajuttomia ja valittajia ja sitruunanaamoja työpaikoilla, kuin noin kalahti?
Ap
liioittelevat usein. En usko, että KUKAAN ei hänestä pitäisi, tai sitten työpaikkanne on aika sisäänlämpiävä, jonne on hankala uuden tulla.
20
hymyä sai suurennuslasilla etsiä ja puhe oli piikittelevää - näin siis antoi ensivaikutelma ymmärtää. Paremmin kun mieheen tutustui, oppi huomaamaan että kaikki tämä oli hänen omanlaistaan huumoria. Alkuun jopa hieman " pelkäsin" kyseistä miestä, tutustuttuamme tultiin hyvin toimeen kun tiesi että miehelle pystyi heittämään vaikka minkä laista " piikkiä" vitsillä.
Tää AP:n työkaveri kyllä kuulostaa kuitenkin pikkuisen erilaiselta (eli turhan marmattajalta) mutta eihän tiedä vaikka kyse olisi ehkä sittenkin tällaisesta " omalaatuisen huumorintajun omaavasta" .