Kun menet kylään, odotatko isäntäväen "keskittyvän" sinuun vai onko
sinulle ok, että paikalla ramppaa muutakin väkeä, tai että lähdetäänkin porukalla naapuriin grillaamaan (et tunne naapureita ennalta)?
Kommentit (8)
ja paikalle tuli myös perheen äidin vanhemmat. Siinä sitten istuttiin kahvipöydässä yhden puolitutun ja yhden ventovieraan pariskunnan kanssa ja yritettiin saada juttua aikaiseksi.
niin on ihan ymmärrettävää, että perheellä on iltapäiväksi tehty muitakin suunnitelmia, joihin meidät sitten lisätään.
Mutta jos vierailusta on sovittu, niin kyllä mieluiten sitten keskittyisin ihan rauhassa isäntäväen kanssa seurusteluun.
lappamaan taikka mentäs naapuriin.
Minulle on kerran sattunut niin ja toista kertaa en siihen kyläpaikkaan mennytkään. Tuli sellainen tunne että haluttiin jotenkin johdatella harhaan, siis että sinne oli kutsuttu myös tämän isännän veli minulle mies ystäväehdokkaaksi ja emäntä supatti mulla aina vähän väliä että "se on sun kanssa saman ikäinen" ihan niinkuin se ratkaisi kaiken.. kauppoja ei todellakaan tämän herran kanssa tullut!. Olin niin vihainen!
Sitten vielä lähettiin iltamyöhään naapuriin grillaan, siitäkään ei ollut etukäteen mitään puhetta. Näiltä isänniltä puuttui vierailukutsun etikettitavat kokonaan. En ole myöskään kutsunut heitä meille enkä kutsu.
Minua ärsyttää jopa lapseni kaverin (Maija) kaveri (Liisa). Liisa haluaa omia Maijan itselleen silloinkin, kun Maija on nimenomaan kutsunut minun lapseni kylään. Liisa olisi tunkemassa mukaan ihan väkisin tai vaatimalla vaatii Maijaa ja lastani tulemaan ulos leikkimään. Jos Maija ei ole halukas tulemaan, Liisa suuttuu.
Olen pari kertaa joutunut pihassa sanomaan ihan napakasti, että kuule nyt Maija leikkii sisällä Pirkon (minun lapseni) kanssa, Maija ja Pirkko EIVÄT tule ulos etkä sinä tule Maijan luo.
Onpahan vain tullut mieleen, mahtavatko Liisan vanhemmat tietää oman kullanmurunsa vaateliaasta ja tungettelevasta tyylistä, vai onko se kenties kotoa opittu...?
että olisi iso pettymys jos suunniteltu kyläily muuttuisikin ennalta ilmoittamatta naapuruston grillijuhliksi joissa me emme tuntisi ketään muita.
Jos menen sukulaiselle/kaverille, johon tulee muita sukulaisia/kaverin kavereita joita pidän ok tyyppeinä -ei haittaa.
Mutta jos mene kaverille johon tulee uppo outoja ihmisiä yllättäen, tilanne ei ole kiva. Tosin ystävilläni on kyllä sen verran tilannetajua, että niiä harvoina kertoina kun joku tuntematon on yllättäen mukaan tullut, on kemiat ihan hyvin kohdanneet:)
Jos minut ja perheeni on erikseen kutsuttu kylää esim. johonkin tiettyyn aikaan niin odotan että minuun keskitytään.
niin aika outoa olisi, jos sitten lähdettäisiinkin jonnekin naapuriin tai että paikalle tulisi muitakin tyyppejä, joista emme tietäisi. Mutta jos mennään moneksi päiväksi jonkun luo, niin se on eri juttu, silloin on ihan ok, jos isäntäväen oma elämäkin jatkuu siinä sivussa.
Musta itsestäni on varmaan tullut ylirento vieraiden suhteen, koska olen nyt pari vuotta asunut ulkomailla kaupungissa, jonne pääsee Suomesta helposti ja jonne ihmiset tulevat mielellään. Olen siis tosi tottunut siihen, että meillä on porukkaa ja teen sujuvasti kotihommia (pyykinlaitto, siivous, nimilappujen ompeleminen lasten vaatteisiin jne) siinä sivussa. Vähän pakkokin on, ei niitä voi päiväkausiksi keskeyttääkään.