Muistatko ensimmäiset rintaliivisi?
Millaiset ne oli? Kuinka vanha olit, kun ne ostettiin?
Ehdottiko äiti, että nyt mennään liiviostoksille vai miten se kävi? Olitko tyytyväinen vai nolo?
Kommentit (13)
Olin 11 tai 12, rintsikat olivat kauniit vaaleansiniset joissa oli pienen pieniä vaaleanpunaisia kukkia ja pitsinauhat kanteissa..
Äidin kanssa oltiin kaupassa ihan muita vaatteita katselemassa ja sanoin sitten itse, että tahtoisin liivit kun näin ne..
Käytiin äidin kanssa silloisessa pukevassa alusvaateosastolla. Oli hankala löytää sopivia kun rinnat oli niin olemattomat. Kai 70AA. Liivit oli puuvillaiset valko-vaaleanpunaiset bee bees liivit.
Olin jotain 13vee ja myyjä kehui, kuinka rehvät rinnat minulla oli ja hävetti kyllä ihan älyttömästi. Mukaan tarttui koko 75B. Voi niitä aikoja! Imetysrintsikkani ovat nykyään kokoa 80F.
Olin 12-vuotias. Äiti sen jotenkin päätti, että pitää mennä ostoksille. Olin vähän nolo ja häveliäs. Mentiin oikein rintaliiviliikkeeseen, ei mihin tahansa markettiin:)
Ne olivat valkoiset, trikoiset, ei mitään kaaritukia tms., ja niissä oli jotain kivoja värikkäitä kuvia. Sain jättää ne heti päälleni. Oli kesä ja mulla oli valkonen t-paita päällä ja bussissa olin nolo kun ajattelin, että näkeekö kaikki nyt mun paidan läpi, että mulla on rintaliivit!!
Äiti oli ostanut rippipuvun alle ja oli se vähän noloa kun antoi ne mulle.
Ihan vaan mielenkiinosta kyselin. -ap
on kyllä niin kuluneet, mutta en raaski heittää roskiinkaan!
vaan äiti toi kaupasta minulle sovitettavaksi erilaisia liivejä, joista valitsin kahdet, toiset arkiset valkoiset ja toiset, joissa oli vähän pitsiä reunassa:)
Oli kyllä älyttömän hyvä veto äidiltä, ettei tarvinnut lähteä kauppaan nolostelemaan, kun en kuitenkaan ihan luonteva olisi osannut olla, kiva kun sai oman huoneen rauhassa ne ekat sovitella!!
Neljäntoista vanha olin.
Sittemmin olen ihan itse uskaltautunut rintsikkaostoksille:)
Juoksin siihen aikaan jo kilpaa ja mun rinnat alkoi kasvaa tosi aikaisin. Meidän luokan pojilla oli hauskaa (mulla ei) ja paras ystäväni alkoi pitää bikinin yläosaa, kun halus että hänelläkin olisi liivit, mutta ei kehdannut äidilleen puhua...oi niitä aikoja.
Semmoiset valkoiset, mitättömän näköiset. Taisin olla 12. Tilattiin Anttilasta tai Elloksesta. Äiti taisi ehdottaa.
ne oli kermanvalkoiset puuvillaliivit ja niissä oli pienen pieniä kukkasia 1-2 cm:m välein. Montaa ei mahtunut, koska ne olivat hyvin hyvin pienet liivit. Kokoa en osaa arvioida, varmaan AA tai A :) Äiti toi ne ostosreissultaan, olisinkohan ollut 10-11-vuotias?
Ehkä äiti oli jopa käynyt ostamassa ne salaa, ja antoi sitten minulle. Asiansa ajoivat, mutta ostin pitkään toppimalleja itse. Ekat oikeammat ehkä 13-vuotiaana yksin itse myyjiä pakoillen Seppälästä tai isosta paremmasta tavaratalosta jossa oli täydellisen hyvä rintaliivien osto-opas seinällä sovituskopissa.
muistaakseni Anttilasta.
Ja nolotti. Vissiin 13 olin juuri täyttänyt.