HS: Google pyysi salaamaan luvattomat hakkuut osoittavan kartan - Viranomainen salasi
Google pyysi Kaakkois-Suomen ely-keskusta salaamaan liito-oravametsän hakkuita koskevia asiakirjoja.
Haminan datakeskuksen laajennuksessa tuhoutui 1,3 hehtaaria liito-oravametsää vuosina 2018–2019.
Viranomainen salasi paperit liikesalaisuuksina.
Kommentit (2)
Tämäkin keissi osoittaa hyvin, että Google toimii Muhoksellakin yhtä häikäilettömästi kuin Haminassa.Kyse ei ole mistään tietämättömyydestä vaan tarkoituksellisesta toiminnasta.
Jos niissä kerran oli muka kaikki kunnossa, miksi piti painostaa viranomaista salaamaan?
Tuollaisiin salamiseen ja alistamiseen voi kuulua vielä poskeen ottokin ;)
häikälemätöntä toimintaa ja toi viranomaisten uhkailu saisi loppua. ei muuta kun uhkaskkoa perään.
Google voisi sahata koko suomen metsät eikä viranomaiset estäisi.
LVV salasi liitteet kun HS pyysi niitä nyt. Tai oli merkinnyt ne salattaviksi jo v. 2020 Googlen / Tuiken pyynnöstä. Samat liitteet saatiin kuitenkin salaamattomina Haminan kaupungilta. Koska saamme lukea sen itse Google/Tuiken v. 2020 toimittaman selvityksen?
Google/Tuike on tiennyt toimintansa lainvastaisuuksista jo vuosia. Vetoamalla liikesalaisuuksin Tuike / Google pyrkii edelleen pimittämään tietoa julkisuudelta, tietoa joka eli lain mukaan ole salaista. Onnistuivat vedättämään, tai pelottelemaan viranhaltijoita ympäri Suomea sekä nyt Orpoa ja valtioneuvostoa. Orpon kabinettihan vetoaa myös "liikesalaisuuksiin" kun eivät halua paljastaa lobbauksen ja töppäilyjen laatua ja laajuutta.
Tämähän on skandaali, johon on nyt sotkeutuneet datakeskusbiz toimialana, lobbaritahot, viranhaltijat, politikot ja Suomen hallitus.
Lakien painoarvo käytännössä nolla - tilanteesta riippuen. Järkyttävää touhua.
Tuli iso jytky!