Auton kulujen jakaminen
Hei,
Olen seurustellut 5 vuotta josta avoliitossa 4 vuotta. Mies on ostanut auton ennen tapaamistamme. Olen istunut kyydissä mm. kauppareissuilla ja yhteisillä mökkimatkoilla. Kerran käynyt naapurikunnassa yksin "omalla reissulla n. 60 km. Olen maksanut puolet renkaista, vetokoukusta jne ja nyt viime vuosina puolet bensoista (hoidin aiemmin vastavuoroisesti kaikki mökkireissujen ruoka-+ juomakulut). Autoa itse käytän ainoastaan pakollisilla kauppareissuilla n. 1-2 krt viikossa, koska asumme kaukana kaupoista ja tosiaan kaikki auton vakuutus + bensa ym. maksut menevät yhteiseltä tililtä. Nyt mies vaatii korvausta auton kuluista 5 vuoden ajalta, en nyt saa summasta selvää, mutta ilmeisesti jotain 7-8 tonnia on vailla. Omaa autoa en ole omistanut, koska aiemmin asuimme julkisen liikenteen alueella, enkä ole tarvinnut. Itse olen aikoinani auton omistanut, ja silloisessa elämässäni ei ole tullut mieleenkään laskuttaa kumppania auton käytöstä vaan normaalisti kuluja jaettiin. Mitä olette mieltä asiasta?
Kommentit (6)
Ihan ihme viritelmä. Miehen auto, mies maksaa. Ap tankkaa kun ajaa ja tankki alle puolen. Meillä ensimmäinen auto oli minun, minä maksoin. Nykyinen auto on miehen, mies maksaa. Ei kannata tehdä asioista liian vaikeita.
Jos tarina on tosi niin älä maksa. Aivan härö juttu mieheltäsi.
Itse antaisin tuollaiselle autonkuljettaja välittömästi potkut.
Millä hitolla se mies perustelee 7-8 tuhatta euroa, jos jos muutenkin maksat auton kuluja ja vakuutukset jne. menevät teidän yhteiseltä tililtä?
Sä maksat jo nyt enemmän kuin on kohtuullista.