Auatatko mua työhakemuksen kanssa ? Kiitos =)
Pitäisi osata tehdä sellai hakemus jolla saattaisi päästä haastatteluun jossa voisi sitten näyttää paremmin livenä oman persoonan ja kertoa osaamisen.
Olen lähihoitaja ja palaan 5v kotona olon jälkeen töihin ( kotiäiti olin siis)
¤ korostanko kotona oloa hakemuksessa vai en ?
¤ onko tyhmää laittaa esim että nyt lapset tehty ( joka meillä totta) ja työkuviot kiinnostaa kovasti kotona olon jälkeen ?
¤ miten aloittaa hakemus,millä sanoin ja kuinka saada tärkeät asiat pieniin kappaleisiin ? Mitenh päättää hakemus ?
Kiitos jos jaksat auttaa mua, olisin todella ILOINEN Vinkeistä ja ohjeistanne !
Kommentit (3)
ks. malli esim. www. aarresaari. net
Siisti ja asiallinen, ytimekäs hakemus huomataan. 2
Työkokemusta kyllä löytyy monipuolisesti, eikä ikäkään vielä paina, joten ehkä mulla on saumaa =)
t ap
En korostaisi kotonaoloa. Toteaisin vain lyhyesti, että olen palaamassa työelämään hoitovapailta. Jos sinulla ei ole paljon työkokemusta, niin voit mainita myös mitä olet oppinut kotiäitivuosiesi aikana. En myöskään kirjoittaisi, että lapset on tehty. Kirjoittaisin sen sijaan, mitä annettavaa minulla olisi ko. työpaikkaan. Miksi minä olisin hyvä, missä taidoissa erityisesti olen hyvä, miten työpaikka juuri minusta hyötyisi. Keskity ajattelemaan koko ajan yrityksen kannalta asioita.
Vierailija: