Oletko huomannut positiivisia vaikutuksia hiustenvärjäyksen lopettamisesta?
Itse olen nyt lopettanut 20 vuoden käytön jälkeen, ja tuntuu, että kaikenlaiset yskät, hengenahdistukset, ihoärsytykset yms ovat loppuneet.
Kommentit (10)
En ole huomannut hyviä puolia. Hiukset näyttävät ihan kauheilta kun harmaa ja monta muutakin väriä pukkaa tulemaan. Aloitan värjäyksen uudestaan.
Olen huomannut. En ole värjännyt 20 vuoteen enää. Hiuksista on tullut paksummat ja niitä on enemmmän. Kun värjäsin, hiuksia irtosi paljon enemmän ja minulla oli päänsärkyä. Nyt ei ole sitäkään. Ajatuskin tuntuisi kulkevan paremmin.
- oma väri elää vuodenaikohen mukaan, hiukset tuntuvat parempikuntoisilta
- ei tyvikasvuongelmaa
- kemikaalikuorman vähentäminen
- rahansäästö
Jostain syystä värjäämättömät hiukseni takkuuntuvat helpommin kuin värjätyt. Muuten hiusten kunto ja laatu on aika samaa.
Hius näyttää paksummalta värikäsittelyn jälkeen.
Värjään kasviväreillä. Ei myrkkyjä. Ihoa ei pistele tai polta värjäyksen aikana. En pidä luonnollisesta hiusväristäni, kokeiltu sitäkin välissä. Värjättynä hiukseni kiiltävät ja ovat myös paksummat (väri kerrostuu hiuksen pintaan).
Säästyy tonnin verran rahaa vuodessa.
En ole värjännyt vuosiin. Laiskuuttani. Vaikka nykyinen oma hiusväri on tunkkainen maantienharmaa. Ostin kevytväriä ja hyvä tuli. Ihana kun on se oikea syntymäväri taas hiuksissa. Näyttää ja tuntuu paremmalta. Ihan heräsin eloon.
Värjään edelleen. Ei ole ihoärsytyksiä, yskää tai mitään muutakaan vaivaa.