Onko päälle 40-vuotiaana lyhyellä työhistorialla omaavalla vastavalmistuneella mitään saumaa päästä työelämään
Valmistun yliopistosta tässä jossain vaiheessa. Taustalla on pitkä sairastelu oikeastaan pätkissä. Ensin sairastelin ja jäin yli 15 vuotta sitten töistä pois joka oli liian raskasta. Sitten sairastin ja olin eläkkeellä. Tilanne parantui lähdin opiskelemaan. Sitten sairastuin uudelleen, mutta taas saatiin homma hoidettua. Nyt pitäisi vikasta koulusta valmistua. Mietin onko vähällä kokemuksella omaava 45 vuotiaalla mtään saumaa päästää alan asiantuntijahommiin jos tuntuu jo "ettei osaa mitään" ja joka paikkaan vaaditaan 5 vuoden kokemusta. Mulle kävisi jopa palkaton traineehomma, jos se olisi te-toimistolle ok.
Kommentit (14)
Mitä olet opiskellut? Jos valmistut lääkiksestä, ei mitään väliä. Psykologiksi pääsee ainakin kouluille vaikkei olisi mitään cv:tä näyttää, kauhea pula. Logopedia työllistää kanssa tosi hyvin.
Jos ala on yhtään geneerinen tai muuten koulutusinflaation kärsinyt niin vaikeaa on. Esim. kauppiksestakin on osan tosi vaikea enää työllistyä omalle alalle, varsinkin nyt suhdanteiden vuoksi.
Itsevarmuutta kehiin, tämä on tosin pitkä tie.
Voisit vielä petrata suomen kielen kanssa.
Ei kun ei löydy just työpaikolta poispotkituillekaan osaajille.
Jos näytät hyvältä ja oot puhdas niin voin antaa sulle työpaikan
Tervetuloa työelämään missä kukaan ei puhu totta ja odottaa sitä muiltakin.
Kaikki työttömät pitää kouluttaa lääkäreiksi, taso räätälöidään yksikön mukaan, kaikki valmistuvat, kuten amiksesta, Suomi nousee, jengi ainakin tajuaa mitä lääkäristä kannattaa maksaa.
Rupea nyt omatoimisesti kyselemään töitä ja pyrkimään saamaan esittäytymismahdollisuuksia työnantajille. Niin et katoa hakijamassaan. Ikäsi voi olla aivan positiivinen asia. Sairaushistoria edellä ei ole tarpeen keskustella, vaikka se tietenkin omaa mieltä painaakin.
Sosiaalialalla heti ineen. Muuten en tiedä.
En usko