Pirkanmaan asunnonostajat, huijaripariskunta!
Pirkanmaalla on paljastunut tapauksia, joissa sama ostajapariskunta on tehtaillut sitovia ostotarjouksia kalliista omakotitaloista (esimerkiksi Ylöjärveltä ja Nokialta). Pari on vetäytynyt kaupoista viime hetkellä perättömiin perintöselityksiin vedoten ja heille on vaadittu oikeudessa kymmenien tuhansien eurojen sopimussakkoja. [1]
Uutisoinnin mukaan parin toimintatapa on edennyt toistuvasti seuraavasti:
Nopea toiminta: Pari tekee asunnosta ostotarjouksen kiireellisellä aikataululla ja vaikuttaa myyjien mukaan erittäin uskottavalta.
Viivyttelytaktiikka: Kauppojen lähestyessä he alkavat viestitellä viivästyksistä tai ongelmista odotetun perinnön kanssa.
Katoamistempun teko: Lopulta kaupat peruuntuvat ja ostajat lakkaavat vastaamasta myyjien tai välittäjien yhteydenottoihin.
Nimet julkiseksi!
Lähde: Aamulehti
Kommentit (5)
Eikö kukaan tiedä nimiä? Ovat saaneet seuraamussakkoja jo 35 000, mutta jatkavat silti.Mikähän motiivi näitä ajaa?
Saako kaupanteossa tietoonsa ihmisten sotuja? Siitäkö tuossa on kyse?
Mitä jos ei ole varaa ostaa ja surevat sitä? Asuvat vaikka vuokralla itse? Vai mikä syy?
Miksi? Vahinko vai joku kokeilu?